Pardubický kraj nabízí zajímavé porovnání obou odvětví, protože v řadě měst se hraje jak krajský fotbalový přebor, tak krajská hokejová liga. A z porovnání návštěvnosti na jednotlivých stadionech nevychází fotbal dobře.

Pro příklad nemusíme jít nijak daleko, jenom do právě uplynulého víkendu. Mimo jiné se hrálo fotbalové utkání mezi choceňským Spartakem a litomyšlskou Jiskrou. V hokejovém vydání je bitva klubů z těchto měst vždy ostře sledovaná a hojně navštěvovaná, však má příchuť derby a řadí se vrcholům dlouhodobé části soutěže. A když se potkají v play off, tak tím spíše.

V krajské hokejové lize se utkaly ve skončeném ročníku celkem čtyřikrát a například v listopadu přišlo na tuto bitvu na choceňském zimním stadionu 482 příznivců. A to, připomeňme, v covidově stále nejisté době.

TJ Jiskra Litomyšl vs. FK Spartak Choceň.TJ Jiskra Litomyšl vs. FK Spartak Choceň.Zdroj: Deník/Radek Halva

Střih, je sobotní květnové odpoledne, příjemné počasí, covid v podstatě nehraje roli, žádná omezení, na choceňském Parapleti nastupují domácí a litomyšlští fotbalisté a přestože jde o střetnutí dvou rivalů z elitní pětky krajského přeboru majících solidní aktuální formu, tak se pořadatelé nedopočítali vyššího údaje o počtu přítomných diváků než čísla 110. To je věru hodně velká bída. A nenechme se mýlit, hrát se v Litomyšli, nebylo by tomu nijak dramaticky jinak.

Zkrátka je tady otázka, proč v jednom a tom samém místě láká sportovní příznivce hokej natolik, že od září do března nelitují podvečerů a večerů strávených v ochozech zimního stadionu, zatímco na fotbalové tribuny si najdou cestu jenom ti nejvěrnější. Otázka, na níž se odpověď nehledá snadno.

Zdaleka nejde pouze o dvě zmíněná města, podobná je situace ve většině případů, kde se hraje jak krajský hokej, tak krajský fotbal. O takové České Třebové darmo hovořit, návštěvy na utkáních Kohoutů a tamních fotbalistů jsou nesrovnatelné, podobně v Moravské Třebové nebo Poličce. Snad jen Lanškroun a Hlinsko by v tomhle ohledu udržely fotbalový fanouškovský „prapor“ výše.

„Škoda, že tohle všechno viděla jenom slabá návštěva 400 diváků.“ Tak si povzdechl kronikář litomyšlského fotbalu ve čtyřicátých letech minulého století po jedné slavné výhře tehdejšího SK Litomyšl. Tehdy byla skutečně slabá, dnes je v neprofesionálním fotbale výjimečná prakticky od třetí ligy dolů.

Hokej má, co se týče diváckého zájmu, zřetelně navrch.