Jaroslav Veselý.

„Klíčová proto budou první jarní utkání, na která se musíme dobře připravit a tomu přizpůsobit i zimní přípravu", říká trenér Jaroslav Veselý, jenž hodnotí podzimní vystoupení svých svěřenců.

Jste spokojen s vystoupením vašeho týmu v podzimní části krajského přeboru z hlediska herní kvality, bodového zisku a úrovně utkání?
V úvodu podzimní části soutěže jsme podávali bojovné výkony založené na kvalitní defenzivní činnosti všech hráčů. Za toto jsme byli i oceněni bodovými zisky a po pěti kolech jsme okupovali i přední příčky krajského přeboru. Bohužel, poté došlo k malému uspokojení, hráči neplnili své hlavně defenzivní činnosti tak, jak by měli, a následovala další tři kola, v nichž jsme utrpěli zasloužené porážky a obdrželi v nich neuvěřitelných 14 gólů, což se na mužstvu podepsalo po psychické stránce. Od těchto nepovedených zápasů se mužstvo, jak se říká, hledalo a jen díky závěru soutěže jsme nepropadli v tabulce do nejnižších pater.

Soutěž je v letošním ročníku hodně vyrovnaná, co na to říkáte vy sám?
Je pravda, že soutěž nemá vyloženého lídra ani jasného sestupujícího, jako bylo obvyklé v minulých sezonách, ale rozdíly ve výkonech jednotlivých mužstev jsou velké. Hlavní rozdíl mezi mužstvy je v útočné kvalitě a musím přiznat, že první tři týmy tabulky mají nejvyšší ofenzivní sílu v soutěži, proto jsou po zásluze ve vedení a až jarní boje ukážou, kdo z trojlístku bude ten šťastný.

Váš tým nebo vaši svěřenci se umístili na 10. příčce tabulky. Co chybělo mužstvu, aby to bylo lepší?
Umístění mužstva na 10. místě tabulky určitě neodpovídá kvalitě kádru, kterou jsme měli k dispozici. Ale jak jsem řekl už výše, velkou měrou k nevydařené půlsezoně přispěla tři soutěžní utkání v řadě, kdy jsme obdrželi více jak polovinu podzimních branek.

Jaký zápas byl z vašeho pohledu nejlepší a naopak jaký nejhorší?
Bohužel vyloženě kvalitní utkání jsme nebyli schopni sehrát, chybělo i to pověstné fotbalové štěstíčko a s tím spojená gólová efektivita našich hráčů. Naproti tomu horších zápasů jsme vybojovali více, ať už to byly zmíněné debakly v Hlinsku resp. v Pardubicích, domácí porážka od Živanic nebo naopak smolná prohra v Poličce.

Kdo z týmu podával stabilní výkony v podzimní části a kdo naopak trochu zklamal?
Z jednotlivců, kteří pravidelně nastupovali v základní sestavě, bohužel nikdo nebyl schopen týmu pomoci v klíčových momentech utkání. Očekával jsem to hlavně od starších, zkušených hráčů, ale osobnost se prostě za celý podzim neobjevila. Naše síla byla spíše v kolektivním pojetí hry středové řady. Nejlepší a nejvyrovnanější výkony určitě podával brankář Pěnička, který se vyrovnal s rolí prvního gólmana výborně. Největším zklamáním určitě bylo hostování Matoulka z Králík, který měl nahradit Jakuba Černíka. Tento mladý hráč určitě nesplnil naše očekávání, a proto cíl pro zimní přestávku je přivést do mužstva kvalitního ofenzivního hráče.

Vyberte pět svých nejlepších hráčů a stručně jej zkuste fotbalově charakterizovat.
Osu týmu tvořili Šponar, Ulvr, Čada, Pavel Huška a Breda. Tito hráči mají své nesporné kvality a byly zápasy, kdy byla radost sledovat jejich fotbalové dovednosti. Ovšem fotbal se hraje na góly a ty byl schopen dávat pouze Breda. Při pohledu na skóre mužstva je patrné, že opravdu bylo naše největší trápení v proměňování brankových příležitostí a toto je další věc, na kterou se musíme v zimní přestávce zaměřit.

Pane Veselý, co máte v plánu během zimní přípravy. Máte již něco nachystané?
Plán zimní přípravy je již připraven, tentokrát jsme zvolili zimní turnaj v Chocni, kde by měla být zaručena kvalita soupeřů. V plánu je opět i zimní soustředění v Rokytnici a pro nás velmi důležitá umělá tráva v Letohradu.

Budete se snažit o doplnění kádru, nebo odehrajete jarní část se stejným mužstvem. Máte případně někoho v hledáčku.
O doplnění kádru je nyní předčasné mluvit. V hledáčku určité typy hráčů na posty, které nás trápí, jsou, ale vše je zatím v jednání a konkrétní hráč, se kterým bychom už nyní byli domluveni, není. Určitě ale ke změnám v kádru dojde, ale nechme se překvapit.

Kdo z účastníků krajského přeboru vás překvapil a kdo zůstal tak trochu za očekáváním?
V soutěži mě určitě mile překvapilo mužstvo Hlinska, které, alespoň si myslím, proti nám odehrálo výborný zápas a ve svém středu má opravdové osobnosti. Oproti tomu mužstvo Poličky, které nedoznalo až takových hráčských změn, se pohybuje na opačném konci tabulky než v předcházejících letech, mě zklamalo. I z vystoupení našeho mužstva jsem malinko zklamán, čekal jsem vyšší bodový zisk, na který toto zkušené mužstvo určitě mělo.

Je krátce po skončení podzimní části a na analýzu je ještě brzo, ale zkuste najít onen klíčový okamžik, který možná zapříčinil 10. místo.
Až následná podrobnější analýza nám ukáže naše největší nedostatky, ale hned po soutěži mohu říci, že dlouhodobé zranění nestárnoucího kapitána Ládi Hušky bylo pro mužstvo klíčové. Zisk 17 bodů a náskok pouhých 5 bodů na místo znamenající sestup nás do jarní části posunulo na boj o udržení. Klíčová proto budou první jarní utkání, na která se musíme dobře připravit a tomu přizpůsobit i zimní přípravu, kterou bychom chtěli co nejvíce zaměřit na herní činnosti.

Chtěl byste něco dodat na závěr?
I přes nepovedenou podzimní sezonu musím na závěr poděkovat hráčům za přístup a snahu o co nejlepší výsledek, vedení za podporu a podmínky, které je schopno v Žamberku vytvořit. Realizačnímu týmu za kolektivní práci.

1. FC Žamberk
Celkově po podzimu
10. místo
utkání 15, počet výher 5, remízy 2, počet proher 8, skóre 15:27, bodů 17, hodnocení +/- -7

Doma
utkání 8, poměr 5–0–3, bodů 15

Venku
utkání 7, poměr 0-2-5, body 2

Výsledky v podzimní části KP
1. kolo Žamberk – Dobříkov 3:2
2. kolo Vysoké Mýto – Žamberk 2:0
3. kolo Žamberk – Lanškroun 3:2
4. kolo Moravany – Žamberk 2:2
5. kolo Žamberk – Přelouč 2:0
6. kolo Pardubice C – Žamberk 4:0
7. kolo Žamberk – Živanice 1:4
8. kolo Hlinsko – Žamberk 6:0
9. kolo Žamberk – Chrudim B 2:0
10. kolo Polička – Žamberk 2:1
11. kolo Žamberk – Litomyšl 0:1
12. kolo Žamberk – Cerekvice 0:1
13. kolo Česká Třebová – Žamberk 1:0
14. kolo Žamberk – Choceň 1:0
15. kolo M. Třebová – Žamberk 0:0