Dobříkovští mladší žáci se stali hrdiny malé vesničky nedaleko Chocně. Mladí fotbalisté dokázali pod triem trenérů Klofanda, Štosek a Matas porazit soupeře a získat zlaté medaile, které všem dodaly mnoho energie a chuti do další sezony. ZDENĚK ŠTOSEK již nyní nenechává přípravku zahálet a začíná se soustředit na další fotbalové zápasy.

Vloni jste vedl „áčko“ v krajském přeboru, proč jste se najednou rozhodl trénovat mladší žáky?
Bylo několik záchytných bodů. Jeden z nich, zřejmě ten největší, je, že v přípravce je můj syn a já bych se mu chtěl více věnovat. Druhá věc je taková, že se říká, že optimální trenér trénuje dva roky, potom už nemá hráčům co dát. Já jsem s kolegou Hradeckým v áčku skoro dva roky byl. Protože prohlašuji, že jsem trenér na krátké tratě, tak mi vyhovuje spíše rok. U mládeže to bude ale určitě trochu jinak. Vzhledem k synovi a výsledkům, kterých se nám podařilo dosáhnout, bych chtěl zůstat déle.

Trénujete velmi mladé fotbalisty. Zkuste přibližit průběh tréninku nejlepší přípravky okresu…

U takhle malých dětí říkám, že je každá ruka dobrá a já mám výhodu v tom, že si k sobě dokážu dva tři lidi sehnat, což je výborné a na vesnici naprosté unikum. Pracujeme na tréninku ve skupinách a tím pádem dáme dětem daleko více, protože jsou mezi nimi výrazné rozdíly jak věkové, tak i ve fyzických výkonech. A když jsou rozděleni do skupin, tak se každý zdokonaluje v tom, co mu více chybí.

Určitě je složité, aby vaši svěřenci udrželi pozornost po celou dobu nejen tréninku, ale především zápasu. Jak trénujete právě tuto část?

Nevím který z renomovaných trenérů nám říkal, když jsem dělal UEFA licenci, ale říká to i trenér Ústí nad Orlicí Saňák, že trénink musí být připravený a musí frčet od začátku dokonce. Když se hráčům nedá čas, aby se mohli bavit o hloupostech nebo si kopat, tak je trénink naplněn a efekt je z něho větší.

Do podzimní části soutěže postoupily ze dvou skupin do finálové části týmy Ústí nad Orlicí, Rybník, Králíky/ Červená Voda a vy. Co bylo dál?

Do prvního jarního finálového turnaje jsme nastoupili s rozpaky, ztratili jsme klíčový post golmana, protože nám Lukáše Horníčka ukradla Pardubická Tesla. Podařilo se nám ale získat špýlmachra Máru Vojtíška z Trusnova.
Úvodní turnaj v Ústí nad Orlicí jste s přehledem vyhráli. Zároveň ale přišlo zjištění, Králíky/ Červená Voda se soutěže vůbec nezúčastní, hrozilo tedy, že nebudete moci dál hrát.
Dále se pokračovalo díky dobré práci Ládi Chudého z Ústí nad Orlicí. Díky němu jsme ostatní turnaje vždy odehráli ve čtyřech družstvech.

V čem spočívala pomoc Vladimíra Chudého?
Láďa trénoval ústeckoorlický mančaft a když jsem na prvním turnaji v Ústí zjistili, že Červená Voda nepřijela a nepřijede, tak sehnal hned na druhý turnaj, který se konal v Ústí, tým Dolní Dobrouče. Do Dobříkova na turnaj Dobrouč přijet nemohla, tak jsem ho navedl, aby vzal z Ústí dva týmy. To se mu také podařilo a posledního turnaje v Rybníku se zúčastnila opět Dobrouč. Hráli jsme tedy všechny zápasy ve čtyřech.

Co bylo největší odměnou pro trenéry po takové vydařené sezoně?

Určitě to bylo pověšení zlatých medailí na krk našim hráčům. Dostali jsem je minulý týden na turnaji v Rybníku. To byla pro nás trenéry i hráče odměna za celoroční dobře vykonanou práci.

Velmi úspěšná sezona je tedy za vámi, co budete dělat pro to, abyste vy ani mladí hráči neusli na vavřínech?

V letní přípravě se poměříme s týmy na krajské úrovni. Chceme se potkat s přípravkou Vysokého Mýta a Chocně, abychom si mohli udělat srovnání, jak na tom vlastně vůbec jsme. Trochu jsme ho dělali v průběhu sezony, když jsme přijeli na Jelení, což je velmi kvalitní tým, a porazilo nás 4:1. Řekl bych, že naši hráči jsou už po nějaké taktické stránce částečně vyzrálí, i když u mladých se na taktiku úplně zase tak dbát nemá. Týden po prohraném zápase jsme si pozvali Jelení zpátky a ve stejné sestavě jsme mu porážku vrátili, když jsem vyhráli 3:0. Další přípravy hrajeme s Cerekvicí, se kterou sice prohráváme, ale tam už nehrajeme s mladší přípravkou, ale se starší.

V současné době máte trenérskou licenci UEFA A, co bude dál?
Rád bych, pokud mi to čas dovolí, absolvoval studium profi licence mládeže.

(hah, zš)