Přemýšleli jste, zda bude mít cenu chodit na jaře v Letohradě na třetí fotbalovou ligu? Tým na podzim doma nevyhrával a po půlce odehraných zápasů je předposlední. Jenže Letohrad to se záchranou myslí vážně. Pořádně posílil.

Odpověď na otázku v úvodu zní. Má to cenu. Už kvůli zajímavým posilám.

Již před časem jsme vás informovali, že do Letohradu přišel sparťanský záložník Ondřej Bíro a nadějně vypadá příchod Tomáše Glose z Jablonce.
Mluvilo se o tom, že Letohrad by měl posílit i jeden útočník z Olomouce. Zdálo se, že přesun na trase Haná – východní Čechy je blízko, už i kvůli tomu, že do Olomouce přišel ze Slavie Goce Toleski. Letohrad ale využil právě přetlaku v útočných řadách pražské Slavie.

Ještě teplé registračky má dvojice útočníků Radek Gulajev a Ondřej Honka. „Gulajev je velice mladý, přesto byl v přípravě nejlepší střelec Slavie B. Přichází k nám s dobrou formou,“ pochvaluje si letohradský trenér Jaroslav Veselý.

Honka je o něco zkušenější. „Má pár ligových startů za Plzeň, navíc působil i ve Slovácku. Prošel dorostem Sparty společně s Bírem, ale k nám přichází ze Slavie,“ přiblížil druhý nový hrot Veselý.

Oba hráči by si totiž za rezervu sešívaných patrně příliš nekopli. Šestka forvardů v prvním týmu je moc a určitě by je trenér Jarolím posílal do „béčka“, aby zůstali v zápasovém rytmu.

Tím tak padá příchod Martina Dombiho. „Minulé pondělí jsme totiž dotáhli příchod dvou zmíněných slávistů,“ tvrdí Veselý. Proti Dombimu také hrál jeho zdravotní stav. Čtrnáct dní trénoval, ale do žádného přípravného zápasu nezasáhl.
Do Letohradu nepřijdou ani dva Slováci Renčko s Gálikem, které klub testoval před dvěma týdny proti Velkým Losinám.

Role špílmachra je jasná – Bíro

Nejzvučnější posilou Letohradu je bezesporu Ondřej Bíro. Fotbalový básník. Nový Tomáš Rosický. Tak ho titulovali ve Spartě. „To se o něm říkalo, když přišel z mládežnické akademie Mostu do Sparty a já bych se pod to klidně podepsal. Ve hře dopředu má velký potenciál, vyniká přehledem a skvělou kopací technikou. Jeho devizou navíc je, že umí oběma nohama,“ neměl problém najít Bírovy silné stránky jeho nový trenér Veselý. V prvním týmu Sparty ale nikdy nedostal pořádnou šanci.

Ke třem ligovým zápasům pouze naskočil v dresu Českých Budějovic.
Bírova role v týmu tedy bude jasná – špílmachr. Veselý se přesto brání tomu, že hra bude stát pouze na Bírovi: „Nechtěl bych, aby náš projev byl vázán pouze na jednoho hráče. Směrem dopředu by ale měl hru určitě táhnout.“

Škoda, že mu bude ve středu pole chybět kapitán Letohradských Michal Čada, který se zranil a bude na delší dobu mimo.
A jak je možné, že hráč, který by určitě měl převyšovat kvality třetí ligy, skončil v Letohradu?
„Vydělali jsme trochu na krizi Sparty. Ta totiž dala Bíra a další tři hráče z béčka na transfer listinu. Nedovolili jim hrát ani za béčko,“ naznačil trenér Letohradu Veselý, jak se celé hostování upeklo.

Minulý týden si však Ondřej Bíro poranil v přípravném zápase kotník. Podle letohradského kouče to však není nic vážného: „Zápas v Sokolově ještě neodehrál, ale v tomto týdnu by měl už normálně trénovat.

Výhodou Glose je jeho variabilita

Otazník visel nad příchodem záložníka Jablonce Tomáše Glose. Byl totiž ještě na testech v Jihlavě. Naštěstí pro Letohrad ale dohoda nevyšla. „Není to ještě úplně jisté, ale na takových devadesát procent by měl být na jaře v Letohradě, počítáme s ním,“ řekl Veselý.

Výhoda Glose spočívá v tom, že může nastupovat jak v obraně, tak v záloze. Což logicky oceňuje i Veselý: „Hlavní jeho předností je rychlost a kopací technika a to, že může hrát v obraně i v záloze, je jenom jeho další plus. Jeho ligové zkušenosti se na hře rozhodně projevují.“

O sestavě rozhodnuto ještě není

Kdo nastoupí v útoku a jak bude vypadat na podzim nejistá obrana Veselí, zatím netuší: „Do mistráků nám zbývá ještě dost času. Sestava se sice rýsuje, ale stále mám dost otazníků.“

Co se ale dá čekat určitě, tak to je změna ve složení útoku. I sám Veselý si během přípravných zápasů posteskl nad tím, že hráči se sice do šancí dostanou, jenže je nepromění. „Ano, to je pravda, útočníci mají problém dávat góly. S příchodem dvou útočníků ze Slavie jsem tak velice spokojený,“ liboval si Veselý.

Kdo posílil Letohrad?

Ondřej Bíro 23 let
Kreativní záložník, ve Spartě o něm mluvili jako o novém Tomáši Rosickém.

Tomáš Glos 28 let
Může hrát v obraně i v záloze. Jeho předností je velká rychlost.

Radek Gulajev 20 let
Útočník pražské Slavie. Jeho snem je zahrát si Ligu mistrů.

Ondřej Honka 22 let
Také člen širšího kádru Slavie Praha. Stejně jako Gulajev hraje v útoku.