Po pěti kolech má krajský fotbalový přebor na čele jediné třináctibodové družstvo. Je jím celek ústecké Jiskry, který doma pětigólovým přídělem vyprovodil Vysoké Mýto. Zatím největší konkurent ze Svitav totiž podruhé v řadě zaváhal, když v předposlední minutě nastavení ztratil jednobrankové vedení v Chocni a musel se spokojit s bodem. Do popředí tabulky se naopak vrátil Dobříkov, jenž odčinil zaváhání ze Srchu a z Hlinska si hodně překvapivě odvezl všechny body za nejtěsnější vítězství. Náročný program, který okořenilo vložené 5. kolo, pokračuje dnes a zítra, kdy je naplánováno dalších šest zápasů. A na co se mohou fotbaloví fandové těšit?


M. Třebová – Lanškroun
Už ve čtvrt na jedenáct se dnes potkají jedenáctky Moravské Třebové a Lanškrouna. Dvě mužstva, která mají od jarní části uplynulé sezony ještě nevyřízené účty. Navíc Lanškroun vyšel v posledním vloženém kole naprázdno v Srchu a stejně jako Dobříkov prohrál o gól 1:2. Bodovat tedy svěřenci trenéra Smejkala určitě potřebují.

„Vložená kola nemají rádi hráči ani trenéři, my sehráli posledně velice špatné utkání ve všech směrech. Srch byl kvalitní, k ničemu nás nepustil, nastřelil tři tyče. Mohli jsme dostat minimálně pět branek, nebýt brankáře Wendliga. Náš problém je, že postrádáme útočníky a celkem pět lidí ze základu,“ počítal ztráty před zápasem v Moravské trenér Pavel Smejkal a vzpomněl si i na poslední vyhrocený zápas: „Bude to těžký zápas, navíc hrajeme ráno. Jedeme tam s obrannou taktikou, na nic jiného v současnosti nemáme. Bod bychom brali a chceme se vyhnout dalším zraněním, loni tam náš David Richter přišel o tři zuby a s fotbalem přestal, do dneška s tím má problémy.“


V. Mýto – Česká Třebová

Do Mýta za fotbalem zrovna moc fandů nechodí, ale změna možná nastane dnes od 17:00, kdy přijede rival z České Třebové. Trenér domácích Jiří Podroužek odmítá nízkou motivaci hráčů a špatnou náladu v kabině, kterou by kde kdo po výprasku v Ústí očekával. V derby chtějí jeho svěřenci urvat stůj co stůj tři body.

„Do sobotního zápasu s Českou Třebovou jdeme s úmyslem napravit dojem ze zápasu v Ústí. Petr Jílek snad dostane podmínku, ale nějaké změny v sestavě přijdou. Budeme se snažit doma konečně vyhrát a získat tak tři body, abychom se nepropadli do středu tabulky. Myslím, že kluci se oklepali už v Ústí po zápase a neočekávám, že by to na nich zanechalo nějaké stopy. S motivací proti Třebové určitě nebude problém,“ řekl Jiří Podroužek.
Na druhé straně bude stát tým trenéra Michala Šindeláře, který naposledy přivezl „ povinné“ tři body ze Stolan. Výkon měl podle Šindelářových slov do ideálu daleko, ale tři body a tři vstřelené góly se počítají: „Domácí byli v té době bez bodu a první čtvrhodinu se snažili tlačit, zbytek zápasu jsme ale kontrolovali my a vítězství získali celkem bez problémů,“ okomentoval páté kolo Michal Šindelář a ujistil, že do Mýta jeho svěřenci žádný „beton“ hrát“ nepojedou, protože to ani normálně nemají ve zvyku: „Jedeme tam s cílem bodovat, navíc chceme odčinit vzájemný zápas na jaře, kdy se hrálo pouze na branku Mýta a oni nás potrestali z jediné šance. Máme co napravovat a chceme pokračovat v nastoupeném trendu, zlepšené obranné hře a proměňování šancí.“


Dobříkov – Stolany
V kabině černého koně z Dobříkova musí vládnout po pěti kolech maximální pohoda. Neúspěch ze Srchu odčinili svěřenci trenéra Štoska výborným výkonem v Hlinsku, za který si odvezli plný počet bodů. Platí zřejmě stará fotbalová pravda, že čím silnější soupeř, tím lepší výkon. A před touto pravdou varuje asistent trenéra Libor hradecký, protože dnes přijedou do Dobříkova předposlední Stolany.

„V Hlinsku jsme hráli dobře a disciplinovaně, vyhráli jsme zaslouženě. Obávám se ale podcenění Stolan, hráči, jak vyhráli, si možná budou myslet, že to půjde samo. Já osobně bych bral bod i se Stolany, i když hrajeme doma,“ neměl hlavu v oblacích asistent Hradecký. „Hlavně neprohrát,“ dodal ještě.
Potrestaný brankář Lukes bude ještě chybět, na jeho místo se postaví Jan Dostál, kdysi reprezentační brankář juniorské šestnáctky. A co říká na tajného žolíka v rukávu Libor Hradecký? „Na to, že dlouho nechytal, přistoupil k utkání v Hlinsku výborně, řešil dvě ošemetné situace, ale hráči mu také hodně pomohli.


Skuteč – Choceň
Fotbalový pánbůh stál posledně při hráčích Agrie, kteří v nastaveném čase zachránili bod s druhými Svitavami a poslali tak do samostatného vední Ústí. Trenér Lubomír Mišák pokládá remízu za zlatou, to ale neznamená, že by před dnešním měřením sil ve Skutči setřil kritikou na adresu svých oveček. Ba naopak…

„Byl to zázrak, ale bod se zachránil. A to je jediné, za co mohu hráče pochválit. Nervy mi včera pochodovaly dost často. Svitavy po první čtvrthodině převzaly iniciativu a pak byly celý zápas fotbalovější. Hráli jsme laxně, v některých případech jsem uvažoval o tom, jestli za nás vůbec hrají fotbalisté. Kazili přihrávky, i když nebyli pod tlakem, míč jim často utíkal do autu. Přihrávky na čtyři metry nahrávali soupeřovi na kopačky,“ chrlil oheň a síru choceňský trenér a s plánem na Skuteč se ani dlouho nezdržoval: „Chceme tři body. Zkusím jinou sestavu, které se třeba více bude dařit herně. Základní jedenáctka neodvedla maximum, dám šanci těm, co byli posledně seděli na lavičce. Bálek ani Šabata posledně nepřesvědčili o tom, že jsou střelci.“

Svitavy – Letohrad B
Druhý celek tabulky, který poslední dva zápasy pouze remizoval, taková bude další zastávka letohradské rezervy pod vedením hrajícího trenéra Jiřího Valty. 5. kolo, kdy B tým Letohradu zvítězil 3:1 ve Skutči, ukázal podle slov trenéra chuť hráčů rvát se o vítězství.

„Hodnocení je jednoduché, jeli jsme pro tři body a získali je. Po nerozhodném poločase jsme prokázali větší chuť po vítězství, byla otázka času, kdy šanci proměníme,“ řekl Deníku Jiří Valta a odmítl, že by za brankostrojem jeho svěřenců z posledních kol stály pouze posily z třetiligového áčka: „Do Svitav s výpomocí áčka asi počítat nemůžeme, hraje ve stejný den a čas. Nastoupí kluci, co odehráli zápas ve Skutči. Já jsem přímo ze Svitav, sice jsem tam hrál pouze za žáky, ale zápas pro mě zajímavý je. Zkusíme hrát svou hru, zápas to bude těžký a myslím, že bude i bolet. Domácí hrají s ohromným nasazením, uvidíme, jak se s tím vypořádáme. Na hřiště ale nesmíme jít se strachem ze zranění. Fotbal nejsou šachy, když nějakou ránu dostaneme, musíme je umět i rozdat.“

Hlinsko – Ústí n. O.
Kdo se chodí letos dívat na Ústí, tak ví, že hraje ofenzivní a pohledný fotbal pro diváky. Sedmnáct vstřelených branek, v nich se třpytí dva hattricky kanonýra Dostála, pouze čtyři inkasované, taková je vizitka mužstva, jež řídí Ivan Kopecký. Do Hlinska ale komando Jiskry nejede s tím, že trápícím se domácím uštědří hladkou lekci. Trenér Jiskry mluví o nedělním soupeři s respektem.

„I přes porážku patří Hlinsko stále k aspirantům na postup, my k tomu zápasu takto budeme přistupovat. V každém případě jsme na zemi s tím, že jedeme k favoritovi soutěže, i když se mu teď momentálně nedaří,“ zmínil kvality Hlinska Ivan Kopecký.

Zápas bude mít zvláštní náboj pro střelce Zdeňka Dostála, který dříve v Hlinsku účinkoval. Trenérovi Ústí by se určitě hodilo, kdyby navázal na svůj střelecký apetit a další zásahy přidal. „Prostředí tam zná velmi dobře a jak jej znám já, do každého zápasu jde s tím, že chce hrát naplno. Dokazuje, že je schopen mužstvu brankami pomoct,“ pochválil forvarda Ústí Kopecký.

Před nedělním zápasem hraje Ústí do karet hned několik faktů: výborná zápasová bilance, oproti jiným mužstvům málo početná marodka a také kvalitní lavička náhradníků. Na ní sedí mimo jiné ofenzivně ladění mladíci Martinák a Falta, kteří čekají na svou příležitost. Ivan Kopecký nevylučuje, že přijde: „Záleží na situaci, teď se to těžko říká. Souvisí to se zdravotním stavem a formou všech hráčů, rozhodnutí dělám až krátce před zápasem. Co se týká těhle mladíků, tu šanci v Ústí dostanou.“

Jan Pokorný