Před jarní částí minulé sezony krajského fotbalového přeboru angažovalo Ústí nad Orlicí ke kormidlu svého týmu IVANA KOPECKÉHO (na snímku). Ukazuje se, že to byla dobrá volba. Pod ambiciózním trenérem je Ústí po polovině sezony na prvním místě a už pomalu pootevírá dveře s nápisem divize. Trenér Kopecký si je však vědom, že nesmí jeho tým usnout na vavřínech. Klidně totiž může přijít průvan, který dveře přibouchne.

Ústí nejméně branek inkasovalo, nejvíce jich nastřílelo, nasbíralo nejvíc bodů, takže se dá čekat, že budete asi s podzimem spokojený…
Samozřejmě, jsem spokojený. Splnili jsme to, co jsme si předsevzali.

Kdy vám bylo v sezoně zatím nejhůř, přišla na víc i nějaká slabší chvilka?
Určitě, byly zápasy, které se nám nevydařily. Ať už třeba v Moravské Třebové nebo v Chocni, kde jsme zápas otočili jenom se štěstím.

Na jaře jste si často stěžoval na chyby v obranné fázi, dostávali jste zbytečné góly. Přes léto do obrany přišel jediný hráč, Faltys, a vzadu najednou hrajete dobře, čím to?
Dělali jsme hrubé individuální chyby v obranné fázi a asi i mým příchodem jsme byli nesehraní. Snažíme se hrát určitým stylem a jaro bylo moc krátká doba na to, aby to fungovalo.

Na podzim si tedy všechno v mužstvu už sedlo?
Na obrané fázi jsme zapracovali, vypadá to lépe, ale stále to ještě rozhodně není bez chyb, protože některé chyby tam jsou stále.

Hrajete hezký moderní fotbal, hráči si mění místa, záloha se prolíná s obranou, jak se vám takové hry podařilo v přeboru dosáhnout? Dvoufázově trénovat nemůžete, hráči chodí do práce…
(smích) Tréninkem a poctivou prací. Důležitá je bezesporu i docházka na tréninky, se kterou jsem spokojený.

Není přeci jenom svazující, když jste od začátku sezony bráni za jasného favorita a cokoliv jiného než vítězství je pomalu senzace?
Tlak na hráče a na realizační tým pochopitelně od vedení je. Některá mužstva boj o špici nevyhlásila a ten tlak na ně není takový. My jsme útok na první místo vyhlásili a za nic jsme se neschovávali. Klidně se ale ještě někdo takový, kdo řekne, že chce jít nahoru, může ukázat i na jaře.

Když pomineme Dušana Janderu, který vás opustil v průběhu podzimu, splnili všechny letní posily očekávání?
Myslím, že v případě Dostála nebo Vaňouse se není o čem bavit. Jejich přínos je hodně vidět. Matějka je na hřišti také hodně vidět. Mimo základní sestavu je Martinák nebo mladý Vacek, jenž se vrátil z hostování. Mají šlapat základní sestavě na paty, ale mají to těžké.

Vedle střelce Zdeňka Dostála nastupuje v útoku Rostislav Borek. Hodně pracuje pro tým, dostává se do spousty šancí, ale neproměňuje je. Není už úplně nejmladší, přesto, dá se u něj na koncovce ještě pracovat?
Kdo góly nedával v žácích a v dorostu, těžko ho naučíte je dávat v mužích. Takový je Dostál, střelec. Rosťa je ale, přesně jak říkáte, velký pracant. Maká pro tým, běhá. I když se nedaří a nedává branky, běhá a je pro mužstvo platný. Je na něm vidět, že si je vědom toho, že když nebude střílet góly ani pracovat pro mužstvo, přijde místo něj do sestavy jiný hráč.

Na podzim jste lpěl na vaší základní sestavě a měnil jste ji jenom minimálně. Není to ale trochu nevýhoda, přijde zranění, červená karta a vy nemáte vyzkoušené žádné hráče do základní sestavy?
To je těžké. Dělat razantní změny po jednom nevydařeném zápase není dobré, to nedělám. Do základní sestavy přišli čtyři noví hráči a zapracovat je do sestavy chvilku trvá. Podle mého není dobré mužstvo rozhazovat po druhém nebo třetím utkání. Druhá věc je, že musíte mít za hráče ze základu adekvátní náhradu.

Dá se tedy čekat, že v zimní přestávce opět posílíte? Máte vyhlídnutého nějakého nového hráče?
Určitě, pro nás osmatřicet získaných bodů neznamená, že bychom měli usnout na vavřínech. Naše hra má mezery, na kterých budeme pracovat a to se týká i kádru, který musíme posílit.

Neplánujete posilu na postu brankáře? Novákovi dělá problém hra nohou, Krátký občas pustí zbytečnou branku…
To se ještě uvidí. Jsou to odchovanci Ústí a je dobře, že dostávají šanci. Je to jenom na nich, jestli se bude na tomto postu rozšiřovat kádr. Všichni víme, že dnes sehnat hráče zadarmo nejde. Vezměte si věkovou kategorii 25 – 30 let, řekněte mi brankáře, který by byl lepší než Novák s Krátkým a je volný.

V okrese asi nikdo.
Přesně, brankář, o kterém se dá říct, že je výrazně lepší, tady není. Kdyby někdo takový přišel, musí mít dobré podmínky, což jsou vysoké náklady. Nevím o nikom, kdo by byl z okolí o sto procent lepší než naši dva kluci.

Sice nesplňuje váš požadavek do třiceti let, ale Gerčák z Chocně je vynikající brankář…
Ano, jenže ten je uvázaný v Chocni a navíc hraje futsal. My do mužstva navíc futsalisty nechceme.

Na druhé Svitavy máte náskok čtyř bodů, vykročili jste jednou nohou k divizi, ale jste teprve v půlce cesty. Na čem budete v zimě pracovat, abyste i po jarní části byli v čele?
Těch věcí je. Ve všem můžete přidat, všechno se dá zlepšovat. Jde o to přesvědčit hráče, aby se chtěli zdokonalovat a byli lepší. Čtyři body nejsou nic. To není, jako když měly Živanice na AFK Pardubice se kterými se stejně spojili, a na Svitavy víc jak deset bodů.

Z pohledu fanoušků je alespoň soutěž zajímavá. Není to jasný lídr a kompars jako vloni…
Určitě, Živanice měly divizní kádr už v době, kdy hrály krajský přebor. My ale Živanice nejsme.

Když se podíváte na vás současný tým, jak by si myslíte v divizi vedl, uspěl by tam?
Těžko říct, záleží i na štěstí. Nám se nyní vyhýbala zranění. Kromě Flídra, který má každou půlsezonu nějaké zdravotní problémy, zůstali hráči zdraví. Hra ve spodku tabulky by se nám asi nevyhnula, divize a krajský přebor je velký rozdíl. Aby se dala hrát divize bez problémů, chce to určitě posílit.