Svoje svěřence už stihl IVAN KOPECKÝ (39), trenér fotbalového oddílu Jiskra Ústí nad Orlicí a bývalý prvoligový hráč Drnovic, pro Deník ohodnotit jako ve škole. Samozřejmě se ale ohlédl také za úspěšnou sezonou v krajském fotbalovém přeboru, která vynesla jeho mužstvo do divize.

Vidím na vás velkou radost z postupu a zároveň úlevu, je to tak?
Mám velkou radost , že se nám to podařilo. Po podzimu to nebylo tak jednoznačné, měli jsme jen čtyři body náskoku před druhými Svitavami.
Váš výběr se, ovšem pokud vím, postupem nijak netajil.
Od začátku sezony jsme se za postup neskrývali. A tím to bylo těžší, když jsme postup vyhlásili.
Těžší v čem?
Soupeři na nás byli připravení, tlak na celý realizační tým i hráče byl větší. Obvzláště po podzimu, když jsme vedli jen o čtyři body. Svitavy se do té doby držely.
Jaro ale mělo Ústí jako z partesu, takže o jeho postupu nakonec nebylo pochyb.
Jsem rád, že jsme se vyvarovali na jaře nějakého uspokojení. Soupeři se nás chtěli vytáhnout, ale my jsme šli tvrdě za svým cílem. Nenechali jsme se ukolébat, i když v novinách i jinde nás všichni pasovali do role favorita. To někdy svazuje nohy, což se projevilo při některých utkáních. Potřebovali jsme vyhrávat a herní projev tomu třeba neodpovídal. Ale o to je postup cennější.
Co pomáhalo ústecké jedenáctce v momentu, kdy se jí nedařilo?
Vůlí a motivací jsme utkání zvládali. Těžko se nám hrálo proti soupeřům, kteří jenom bránili. Pokud s námi někdo hrál fotbal, bylo vidět, že se nám dýchalo lépe. Třeba v utkání s Chocní, Svitavami, v domácím utkání s Českou Třebovou.
Kvalitní „beton předváděl v Ústí třeba Lanškroun a více než poločas úspěšně. Dokládá to, o čem jste před chvílí hovořil?
Určitě. Lanškroun hrál v defenzivě poctivě.
Hodně soupeřů ale ke konci odpadalo. Byla fyzická kondice předností vašich svěřenců?
Pracovali jsme na tom, ale zlepšili jsme také defenzivní činnost, za sezonu jsme dostali pouze osmnáct branek. Soupeři si proti nám tolik příležitostí nevypracovávali. Naše hra směrem dopředu se zlepšila. Máme v poli šest hráčů, kteří jsou schopni dát gól. Nebylo to jen na Dostálovi.
Za celou sezonu jste prohráli pouze dvakrát a to byla jediná utkání, kdy jste nedali gól. Nicméně tříbodovou jarní šňůru přetrhla vysoká porážka 3:0 na hřišti Slovanu Pardubice, co se tam stalo?
To bylo utkání, které se hrálo už od deseti patnácti. Nenacházeli jsme se v dobrém rozpoložení vzhledem k týdnu, který pak následoval. Roušar byl týden mimo, Jarda David nastoupil s horečkou. Dostali jsme smolný a nepochopitelný vlastenec, Dostál neproměnil jasnou, stoprocentní šanci.
Jinak to ale ústeckým fotbalistům celý rok střílelo, nemyslíte?
Dali jsme osmdesát osm branek, což je opravdu solidní. Bodů jsme nasbírali více, než loni suverénní Živanice. Ty měly sedmdesát tři, my osmdesát. Nikdo se za nějakým rekordem nehnal, ale chtěli jsme soutěž dohrát důsledně.
V Ústí se bude hrát divize, je tady ale jeden problém. Ve vašem kádru je hodně hráčů na hostování, nebude problém už na podzimní část sezony udržet sestavu?
Tak to je první věc, o které jsem se s vedením oddílu, výborem i sponzory bavil. Chceme udržet hráče, kteří tady jsou, samozřejmě ale nikoho nechceme přemlouvat, aby hrál za Ústí. Jsem přesvědčen, že jsou tady hráči, kteří si váží postupu, toho, co se dokázalo.
Do prvního zápasu v divizi je ještě daleko, přesto se zeptám. Přemýšlíte o posilách? Hodně lidí říká, že to chce jednoho nového hráče do každé řady, včetně brankáře.
O brankáři pochopitelně přemýšlíme. Také proto, že Kuba Krátký na tři měsíce jede do Anglie, dostal nás do komplikované situace. Byl bych rád, kdybychom posílili do každé řady včetně brankáře. Na druhou stranu v současné době se přepočítává každá koruna, je hrozně těžké sehnat hráče. Uděláme vše pro to, abychom k nám dostali alespoň brankáře a dva nebo tři hráče, kteří naši hru ještě zkvalitní.
Závěrečná otázka, počítá s vámi vedení fotbalové Jiskry do další sezony? Povedete mužstvo do divize?
Abych řekl pravdu, předpokládám že ano. Nikdo mi neřekl, že bych měl končit. Jsem rád, že jsme postoupili, s tím jsem do Ústí přišel. Chtěl bych poděkovat svému realizačnímu týmu a hlavně hráčům. Za to, co předvedli, je musím pochválit a vyzvednout. Byl bych rád, abychom pokračovali dál. Vím ale, že současný fotbal je o ekonomice, takže bychom byli rádi, aby měl ten ústecký dostatečnou podporu. A to nejen od současných sponzorů, ale také od dalších subjektů.
Tomu určitě může divize napomoci, ale nejdřív se musí udržet na delší dobu. Je to váš hlavní úkol na další sezony?
Tak určitě. Pokud zde zůstanu, pak doufám, že to nebude pro Ústí jen nějaká chvilková epizoda. Budu se snažit připravit hráče na účinkování v divizi, uděláme pro to maximum. Mezi krajským přeborem a vyšší soutěží je velký, nesrovnatelný rozdíl.

JAN POKORNÝ