Fotbalisté České Třebové se letos trápí. Po minulém víkendu dokonce spadli až na poslední místo a po středeční dohrávce tam zůstali. Toho se dnes už bývalý trenér Michal Šindelář ve své funkci nedočkal. Vedení klubu ho odvolalo a od předminulého zápasu se Svitavami vede tým člen výkonného výboru DOBROMIL KEPRT. „Hledáme nyní trenéra a posily, se kterými budeme chtít zachránit jarní část,“ říká dočasný kouč, který se na lavičce ohřeje pouze do konce podzimu. Mezi trenéry ale nejde o žádného zelenáče. Ve Třebové dříve trénoval především mládež a jeho rukama prošli Borek, Roušar, Maco… „Poslední čtyři kola v divizi jsem trénoval i muže, ale to jsem tu soutěž jenom s Láďou Novotným dotáhl do konce,“ vzpomíná na osm let starou zkušenost Keprt a přiznává: „Teď už se do trénování tolik nehrnu. Snažím se udržet chod klubu spíše po technické a provozní stránce.
Proč Česká Třebová klesla až na poslední místo?
Předně máme hodně zraněných a navíc hráči celý rok přistupují k tréninkům celkem laxně. Někteří nemají natrénováno, z čehož plynou právě i ta častější zranění.
Bývalý trenér Šindelář si často ztěžoval na to, že mu chybí v týmu útočníci. Je ve vašich silách, když týmu teče do bot, pro jaro někoho přivést?
Budeme na tom pracovat, ale vše je otázka peněz. A co si budeme povídat, i chuti jít do mužstva, které je ohroženo sestupem. Na to každý neslyší. Typy na trenéry i na hráče máme, jenom musíme sehnat peníze. Pracujeme na tom už teď, abychom od ledna měli nového trenéra a věděli jsme, kteří hráči tým posílí. Moje představa je taková, že by měl přijít předstoper, střední záložník a jeden či dva útočníci.
Takže souhlasíte s tím, že vás tlačí bota především v útoku?
Ano, samozřejmě. Byl tam Švec, jenže při zranění dalších hráčů se musel posouvat dozadu.
Přišel jste na poslední tři kola, jaký bodový cíl jste si stanovil?
Říkal jsem si, že jestli uděláme čtyři body, budu nejšťastnější člověk na světě. Trochu jsem doufal, že se Svitavami jsme mohli remizovat, možná vyhrát. Jenže jsme dostali dva brzké góly a bylo hotovo.
Je čas za poslední kola něco vůbec změnit?
Moc ne. Spíš jsme se zaměřili na kopání penalt a trestňáků. Na to jsme dojížděli.
Říkal jste, že vedle posil máte vytypovaného i trenéra. Prozraďte alespoň, jestli půjde o někoho místního, nebo lovíte v jiných vodách?

Myslím si, že by to mělo dopadnout tak, že to bude někdo z blízkého okolí.
Česká Třebová má vyhlášenou práci s mládeží. Jenže prozraďte, co z toho má A tým? Nadějných odchovanců vám v něm moc nepřibývá…
Co jsme nastavili náš nový systém práce s mládeží, tak ti kluci ještě nedorostli. Prvním produktem fotbalových tříd jsou ročníky dvaadevadesát. Těm je teď sedmnáct a jsou teď v dorostu. Žáky máme dobré, jenže ligové mančafty nám je už v tomto věku rozebírají. Mají všude své pozorovatele a ve dvanácti nám je přetahují. Máme čtyři hráče v Hradci a další v Jablonci, ve Slavii, v Olomouci, v Pardubicích, Chrudimi…
Takže trochu dojíždíte na to, že nejlepší hráči vám odcházejí příliš brzy…
Přesně tak a žákovskou ligu nemůžeme ani hrát. A potom je potřeba říct, že v takových těch jalových letech v dorostu je velká úmrtnost. Ročník dvaadevadesát je ale dobrý. Sice nyní hraje A třídu, ale je tam několik velice zajímavých hráčů.
Myslíte tedy, že do nějakých dvou, tří let bude Třebová z práce s mládeží také něco těžit?
Dali jsme si termín, že bychom chtěli z toho fotbalového marasmu vybřednout. Masivně jsme investovali a dobudovali jsme areál, takže jsme neměli na hráče. Mysleli jsme si, že krajský přebor se s tímto kádrem hrát dá.
Jenže asi nedá, že ne?
Musíme to trochu přehodnotit, sehnat nějaké peníze a posily přivést. Ale jak říkáte, do nějakých těch třech let by se hráči z juniorky mohli v A týmu prosazovat a postupně bychom je chtěli doplňovat hráči z okolí. Dělali jsme to takhle vždycky a postoupili jsme i do divize.
I proto pro vás asi bude důležité udržet přebor, aby dorostenci nemuseli chodit do I. A třídy, že?
Samozřejmě. Nepřipouštím si, že bychom měli spadnout.
Takže je vám jasné, že největšímu městu našeho okresu příliš nesluší postavení na dně krajského přeboru?

Nesluší. Fotbal však, jak jsem již řekl, stojí na penězích a těch momentálně moc není. Na hodně věcí si vyděláme sami, jenže poté, co jsme dostavěli areál, musíme také hodně splácet. Věřím, že to ale zvládneme.