Na jaře společně s kolegou Karlem Havlíčkem působil u druholigového Sokolova. Angažmá ale skončilo předčasně. Oba Východočechy vyhodili. Saňák se tak ve zbytku jara věnoval s Jaroslavem Hřebíkem pouze reprezentační osmnáctce. Minulý týden navíc tradičně vedl fotbalový kemp v Dolní Čermné. Na krku každého trenéra se houpala visačka s jeho působištěm. Čekal jsem, až se ta jeho ke mně otočí tím správným směrem. Co na ní bude? Bílé místo? Reprezentační „osmnáctka“? Ani jedno. Baník Ostrava!

Další vaší štací je tedy Baník?
Ano, nastoupil jsem tam v pondělí k devatenáctce. V poslední době jsem zažil takový kolotoč, ale jsem mladý a myslím, že mě to může jedině zocelit.

Po vyhazovu trenéři často využívají čas k různým stážím. Když jste skončil v Sokolově, vydal jste se někam na studia?
Žádnou stáž jsem neabsolvoval. Působil jsem u reprezentace, kde jsme měli tři srazy. Člověk potřebuje trochu času, aby předčasné ukončení angažmá překousal. Vždy je to nepříjemné. Je ale potřeba, aby to člověka posunulo dopředu, a ne aby ho to zabrzdilo.

V Sokolově jste si odbyl vaše první velké angažmá ve fotbale dospělých, proč podle vás skončilo nezdarem?
Během prvních pěti jarních kol jsme hráli se čtyřmi nejlepšími týmy druhé ligy. Vedení se po nepovedených zápasech rozhodlo, jak se rozhodlo. Bohužel to vyjadřuje takovou tu nesourodost v myšlenkách. Když člověk přichází, slyší, že půjde o koncepční práci, ale jsou to jenom takové řeči.

Je fakt, že přišel první neúspěch a hned vás s Karlem Havlíčkem odstřelili…
To je naše nevyzrálé prostředí. Je to nahodilá střelba na trenéry. Proto jsem rád, že jdu do Baníku Ostrava. Pan Lička na mě působí velice dobře. Trenér v Baníku ví, jakou má kategorii, co je potřeba udělat. Ve Slavii ani v Sigmě Olomouc jsem nezažil, že by bylo vše metodicky tak jasně dané. Jsem rád, že se po třech měsících vracím do profesionálního fotbalu.

Jak si vysvětlujete, že si Baník ukázal právě na vás?

Zavolal mi pan Lička a asi na tom má určitě podíl i Jarda Hřebík, který se s panem Ličkou velice dobře zná. Dal mu na mě asi nějaké reference.

Asi se na práci hodně těšíte, o Baníku je známé, že má mládež na špičkové úrovni, že?
Těším se moc. Věřím, že i já přispěji nějak k tomu, aby se kluci posunuli o něco dál. Dnes je velký problém, aby se hráči zlepšovali. V reprezentaci se za ten rok, co ji vedeme individuálně, zlepšilo tak patnáct, dvacet procent hráčů. Jinak hráči zůstávají na své úrovni, nebo se dokonce i zhoršují.

Jaký máte názor, jako trenér reprezentační osmnáctky, na, podle mnohých, velice talentovaného Sparťana Václava Kadlece, který kočuje všemi možnými reprezentačními výběry?
Není ani tak problém, že kočuje reprezentačními výběry, jako že když se já jako trenér na něho chci jít v sobotu podívat, nikdo není ve Spartě schopen říct, kde bude hrát, jestli to bude za béčko nebo za áčko. V této sezoně ale asi už bude patřit áčku.

Co si o něm myslíte, je skutečně tak výjimečný?
Má velmi dobré rychlostní předpoklady. Ale je teprve na začátku. Ještě nic nedokázal. Má velkou podporu médií, uvidíme, jak se bude vyvíjet. Musí na sobě pracovat. Bude záležet, jak s ním budou pracovat trenéři.