eriál článků o osobnostech ústeckého fotbalu jsme otevřeli vzpomínkou na Jiřího Časka, který se z Ústí nad Orlicí prosadil do vrcholového sportu. Profily osobností uzavřeme hráčem kráčejícím ve stopách ústecké legendy v současnosti.
Jan Javůrek (16. 5. 1989) se s fotbalem seznámil v týmech ústeckých přípravek a už tehdy bylo zřejmé, že zde vyrůstá mimořádný talent. Levonohý blonďáček brzy herně přerostl své vrstevníky a jeho schopnosti neunikly pozornosti skautů vyhlášené mládežnické líhně v Olomouci, kam ještě v žákovském věku přestoupil v roce 2002. Javůrek se začal výrazně prosazovat i v tomto prostředí. V roce 2005 získal místo v reprezentaci ČR do 17 let a absolvoval i cestu tohoto výběru na turnaj do Brazílie. Za spoluhráče měl v té době i současné reprezentanty Necida, Pekharta, Váchu aj. V Olomouci ještě jako dorostenec pravidelně nastupoval v B týmu mužů v MFL, se kterým tuto soutěž dokonce vyhrál. Pak ale přišla velká komplikace v podobě těžkého zranění, které v roce 2009 kariéru nadějného fotbalisty načas přibrzdilo. Pomocnou ruku našel od podzimu 2010 v mateřském oddílu Jiskry Ústí nad Orlicí, kde se pod vedením Jiřího Saňáka vyrovnal s další zlomeninou nohy, ale fotbalově se zde znovu našel. Po roce a půl v ústeckém dresu restartoval na jaře 2012 kariéru profesionálního fotbalisty v Pardubicích. Z druhé ligy byl už jen krůček zpět do ligové Sigmy Olomouc, kam se v zimě 2013 vrátil.
Ofenzivní obránce či záložník brzy získal místo v základní sestavě a do podvědomí široké fotbalové veřejnosti se zapsal jako rychlonohý levák s perfektní kopací technikou. Letošní sestup Sigmy Olomouc do druhé ligy určitě neznamená stop jeho ambicím a možnostem. Jan Javůrek má při svém mládí velké předpoklady k tomu, aby to ve velkém fotbale dotáhl ještě hodně daleko.
Jan Javůrek bude, pokud mu to dovolí program přípravy Sigmy Olomouc, jednou z hvězd výběru Jiřího Saňáka v hlavním sobotním utkání oslav 100 let fotbalu v Ústí n. O. od 17.00 hodin proti áčku Jiskry. (js)