Není to tak dlouho, kdy jsme na stránkách Deníku rozebírali s trenérem fotbalistů Ústí nad Orlicí IVANEM KOPECKÝM divizní sezonu, ve které jeho tým skončil třináctý. I v jarní části se bude pracovat na záchraně týmu, který skončil třináctý. Jen to bude o chlup na západ. Dostal nabídku z profesionálního fotbalu, která se asi nedá odmítnout. V druholigové Čáslavi bude dělat asistenta Zdenko Frťalovi. „Nabídku jsem dostal asi před čtrnácti dny. Je to pro mě šance,“ konstatoval spokojeně nyní už bývalý trenér Ústí nad Orlicí.

Pomalu se blíží Vánoce, mohl jste dostat pod stromeček něco lepšího než profesionální angažmá?
(úsměv) Asi ne. Je to moc hezký dárek.
Rozhodoval jste se dlouho, jestli Ústí opustit, nebo zůstat?
Na jedné straně bylo položeno to, co chci, za čím jdu, velký fotbal. Na druhé straně ale byla zodpovědnost vůči Ústí. Nakonec ale převážilo to, že jsem chtěl jít nahoru.
Proč si trenér Frťala vybral za asistenta právě vás?
Hráli jsme spolu fotbal a absolvovali jsme spolu přijímací řízení na profi licenci. Vloni jsem se tam nedostal, ale vyšlo mi to letos. Zdenko tam je už od loňska. Zná mě, říkal, že mě v Ústí sledoval.
Takže máte na fotbal podobné názory?
Zase v takovém kontaktu jsme nebyli, že bychom si třeba každý týden volali. Zavolali jsme si jednou za čas.
Mluvili jste už o vašich pravomocích?
Dvakrát jsme se sešli a něco mi nastínil, ale víc se dozvím až nastoupím. V téhle fázi chodím ještě do práce, takže nemám moc času na to, abych mohl okamžitě odjet.
Viděl jste Čáslav někdy v akci?
Jezdil jsem se tam dívat už na podzim. Je to tým, který prošel velkou obměnou kádru. Vloni postoupil a prodal soutěž Synotu.
Minulá sezona vyšla Čáslavi skvěle, ale letos se jí moc nedaří, myslíte, že to souvisí s tou velkou obměnou kádru?
Nerad bych se pouštěl do nějakého hodnocení, když u týmu ještě nejsem. Těžko říct.
Profi licence a sranda? Omyl! Tvrdá dřina
Říkal jste, že studujete profi licenci, je složité studium stíhat?
Není jednoduché se po práci učit. Poctivě jsem se připravoval, abych se tam dostal, a vyšlo mně to. Jsem moc rád, že tam jsem a angažmá v Čáslavi je třešinka na dortu. Jedno vím jistě. Bude mě stát ještě hodně sil, abych školu dokončil.
A asi i peněz, že? Školné se pohybuje v řádech statisíců, nebo vám nějak pomáhá klub?
Jedu si sám za sebe. Bude to náročné i po ekonomické stránce. Učení je také dost. Musíte umět jazyky, jezdíte na týden v měsíci pryč, není to sranda. Ale abych si jenom nestěžoval, chtěl jsem studovat, vybral jsem si to a baví mě to.
Kdo vám na vysoké přednáší?
Jsou tam různí experti z Česka. Vloni například přijel americký kondiční trenér Forsythe, který pracoval u německé reprezentace. Je to paráda. Hrozně se vám tam rozšíří znalosti.
Přicházíte z amatérského do profesionálního klubu. V čem bude největší změna?
Hlavně musím skončit v práci. Dostanu profesionální smlouvu. V divizi jsme se snažil dělat tu práci nejzodpovědněji, jak jsem dovedl. Bude to teď ale úplně jiná úroveň, čeká mě druhá liga, takže rozdíl bude markantní.
Určitě bude i v přístupu hráčů, nikdo nebude muset před tréninkem do práce, bude je živit fotbal…
Přesně tak, to je jasné. Všichni trenéři, kteří jsou v klubech od divize níž, si tohle užívají. Zeptejte se jich, jaká to je práce.
Nemrzí vás trochu, že se Ústí nyní musí v divizi zachraňovat bez vás, že nabídka nepřišla až po sezoně?
Nejsem typ, aby odněkud utíkal. To víte, že jsem přemýšlel nad tím, jestli Ústí opustit. Člověk si ale řekne, že taková nabídka by už přijít nemusela. Jsem rád, že mi Ústí nedělalo žádné problémy a domluvili jsme se na uvolnění.
Jste připraven na to, že se třeba najde někdo, kdo bude říkat, že jste utekl z boje?
Takové typy se vždy najdou. Kdo mě zná, ví, že to tak není. Z boje neutíkám.
Jak dvouleté ústecké angažmá sám hodnotíte?
Na Ústí nezapomenu. Prožil jsem tady dva roky a postoupili jsme z krajského přeboru do divize. Zahráli jsme si pohár proti Spartě, na který přišlo přes tři tisíce lidí. Byl jsem s podmínkami v Ústí spokojen. Jedna věc je umístění v divizi a druhá možnosti týmu. Vzpomínat budu na Ústí rád. Odtrénoval jsem jedenadevadesát utkání, z toho jsme třiapadesátkrát vyhráli, osmnáctkrát remizovali a dvacetkrát prohráli. Byl jsem tady spokojený. Samozřejmě jsem si přál, abychom v divizi hráli střed tabulky, ale myslím, že se soutěž zachránit podaří.
Myslíte, že má Ústí na to, aby se v divizi „uhnízdilo“ na delší dobu?
To je otázka na delší povídání. Roli hraje ekonomická situace a potom také práce s mládeží. Podívejte se na náš region. Hned vedle Ústí máme Letohrad, který disponuje větším rozpočtem a stahuje si většinu dobrých hráčů k sobě. Když máte peníze, uděláte hráče. O tom to je. Důležité je, mít koncepci, bez ní to nejde.
Neškodí našemu okresu sedm týmů v krajském přeboru? Nejlepší hráči jsou rozmělněni mezi víc týmů…
Víte, jsou tady mužstva, která mají v kádru dobré hráče. Jenže ti často dají logicky přednost práci a v přeboru jsou spokojení. Nechtějí se hrnout do divize, kde je potřeba trénovat. Bez toho to nejde.
Úplně na závěr, zkuste odhadnout v procentech, jaká je šance Ústí divizi zachránit?
Věřím, že to vyjde a moc mu to přeju. S procenty je to těžké. nevím, jak se posilují ostatní mužstva. U Ústí to bude asi to nejdůležitější. Je potřeba kádr rozšířit o kvalitní hráče, kteří půjdou hned od sestavy. Kádr je hodně úzký a v průběhu sezony se nám zranění klíčových hráčů, jako je třeba Borek, nevyhnula.