Že by si zklamané hvězdy udělaly výlet k Lanškrounu a po mistrovství Evropy si daly ještě nějaké dodatečné měření sil? Omyl. V Dolní Čermné se v uplynulém týdnu konala Fotbalová škola Jiřího Saňáka a Jana Mačáta.

Asi nechápete, co dělali slavní reprezentanti ve fotbalové škole, Jan Mačát ale nabízí vysvětlení: „S dětmi hrajeme mistrovství Evropy. Nalosovali jsme je do určitých mužstev a každý hraje za nějakého hráče. Nehrajeme tady za Semanín, za Třebovou, ale kluci hrají za Španělsko, Itálii, Turecko… Navíc si mohou zvolit i jména. Proto tady po hřišti běhá Henry a podobné hvězdy.“

Šestidenního fotbalového kempu, který se konal již pošesté, se účastnilo pětašedesát dětí ve věku od osmi do třinácti let. „Je to největší počet, jaký jsme zde kdy měli. Nechtěli jsme žádné děti odříkat, ale nakonec jsme museli odmítnout více jak čtyřicet dětí,“ prozradil Mačát. O děti pečovalo osm trenérů a čtyři organizační pracovníci. V trenérském sboru čnělo nad ostatními jméno Jana Saňáka, který se od prvního července stal trenérem reprezentace do osmnácti let a profesio〜nálně působí jako trenér i u dorostu Slavie. Děti v kempu byly rozděleny do čtyř skupin a každé se mohli věnovat dva trenéři. „Když se nehraje mistrovství Evropy, probíhají zde tréninkové jednotky. Hřiště je rozděleno na čtvrtiny. V těch se týmy po určitých úsecích střídají,“ poodhalil, jak vypadal všední tréninkový den, Saňák.

Zvládnout šedesátku kluků není ale jen tak . „Na hřišti to žádný problém není, s tím si poradíme jednoduše. V době osobního volna ale musíme také něco vymýšlet, nejde, aby se nám zde děti nudily. Hrajeme celotáborovou hru. Kluci dělají ve stejných týmech, jako hrají mistrovství Evropy, i různé kolektivní hry. Jde o to, aby se totiž naučili kolektivně pracovat,“ naznačil Mačát, že celý kemp není jenom o fotbale.

Povzbudit malé fotbalisty přijeli i hráči Sparty Praha Kamil Vacek, Ondřej Kúdela a Michal Kadlec, ke kterým se přidal Jan Hable z italské Fiorentiny. Na kempu absolvovali tréninkovou jednotku, a tak si Vacek narážel s Nizozemcem Robbenem a Hable přihrával s Italem Lucou Tonim. Mladým fotbalistům byl ukázán směr, jak mají pracovat, a teď je rok na nich, jestli se toho budou držet.