Bezmála tři stovky spokojených diváků a více než padesát bývalých hráčů a funkcionářů fotbalového oddílu Sokola Řetová se sešlo uplynulou sobotu u příležitosti oficiálního otevření zrekonstruovaného fotbalového stánku u Mandlu.

Celodenní program, který trval až do 18 hodin, zahájil za přítomnosti zástupců oddílu starosta obce Antonín Jedlička. V rámci programu se na hrací ploše představilo několik generací řetovských fotbalistů: od těch nejmenších až po téměř šedesátníky. Stěžejním bodem celého dne byl velmi zdařilý fotbalový turnaj bývalých hráčů, kterého se zúčastnila dvě družstva reprezentující Řetovou pod hlavičkou „Stará garda I“ a Stará garda II“, a jedenáctka fotbalistů ze Skotska, sestavená z pracovníků jisté anglické firmy působící v Pardubicích. Zápasy se hrály jedenkrát 25 minut a na závěr byla odměněna všechna mužstva.

Navzdory přibývajícím létům předváděla řada hráčů pozoruhodné výkony, kterým přítomné publikum nadšeně tleskalo. Například zákroky brankáře Jaroslava Vencla nebo kličky Karla Pirkla, důraz a rychlost Pavla Crhy a přesné přihrávky Milana Krátkého přiváděly diváky do varu. Skotové předváděli rychlý kombinační fotbal, ale se špatným nedůrazným zakončením. Vinou nepřesné koncovky také nakonec skončili třetí.

Za předvedené výkony ovšem zaslouží uznání všichni aktéři bez rozdílu. Nejen ti mladší, kteří měli nejvíce sil, ale zejména ti starší, v čele s Karlem Brusenbauchem. Výsledek turnaje není vůbec důležitý, nejvýznamnější je skutečnost, že se opět sešli bývalí spoluhráči, dávní přátelé a kamarádi. Že si spolu zavzpomínali a dokázali sobě i divákům svou trvalou společnou lásku k fotbalu a sounáležitost s fotbalem řetovským.

Výsledky turnaje: Stará garda I – Stará garda II 2:2 a 1:0, Stará garda I – Skotská XI 0:0 a 2:1, Stará garda II – Skotská XI 0:0 a 2:0.

Konečné pořadí: 1. Stará garda I 8 bodů, 2. Stará garda II 5 bodů, 3. Skotská XI 2 body.

V poločasu turnaje sehráli přátelské utkání jedenáctky starších přípravek Řetové a Sokola Žichlínek, v němž se soupeři rozešli zaslouženou remízou 3:3 (2:2). K dobré náladě a určitému zpestření přispěla i ukázka pilotáže rádiem řízených modelů letadel, mezi nimiž nechyběl ani velmi hezký vrtulník. Všem, kterým se na průběhu akce podíleli: hráčům, leteckým modelářům, divákům, ale zejména organizátorům, patří velký dík.

Jediným kazem na jinak příjemně stráveném dni byla ztráta dvou bodů řetovského „áčka“ v mistrovském zápase III. třídy s Dolním Třešňovcem. Výsledek 2:2 určitě víc potěšil hosty z Třešňovce, i když vzhledem k průběhu zápasu mohli být spokojeni i domácí.