Letos poprvé organizované týmem SaňákFootball a s novým názvem Kemp fotbalových nadějí. Šéftrenér Kempu JIŘÍ SAŇÁK přiblížil denní program. „Letos jsme trénovali dvoufázově, ráno byl trénink zaměřený na techniku, koordinaci a rychlost. Odpoledne jsme pak hráli Ligu mistrů s důrazem na souboje jeden na jednoho a rychlé přihrávky. Ve volném čase děti regenerovaly na masážích, a nebo měly společnou hru, letos v duchu televizního pořadu Máš minutu!“ Zhodnocení se ujal také manažer Kempu OLDŘICH SKALICKÝ.

Pane Saňáku, do devátého ročníku jste vstoupili s novým názvem Kemp fotbalových nadějí a pod hlavičkou SaňákFootball, co se od loňska změnilo a co vás vedlo k této změně?

Důvodem celkové změny bylo to, že jsme s kolegou Honzou Mačátem přemýšleli, co dál. Honza se sám rozhodl skončit, já jsem se rozhodl pro navázání na úspěšný projekt Fotbalová škola Jana Mačáta a Jiřího Saňáka. Prvotním smyslem těchto kempů bylo vždy nabídnout klukům a dívkám z našeho regionu zajímavé fotbalové vyžití na začátku prázdnin.

Jak hodnotíte letošní partu, je těžké dohromady skloubit ročníky 1997 – 2003, není 6 let rozdílu velká překážka?

Letošní skladba našeho kempu byla výjimečná, tato parta se musela velmi rychle stmelit, děti přijaly pravidla chování a způsobu tréninkového nasazení. V tomto se projevuje velmi dobrá práce všech trenérů. Dovolím si říct, že letošní parta velmi rychle pochopila a přijala týmové hodnoty našeho kempu.

Viděl jsem i nový systém Ligy mistrů. Ročníky 1997 – 1999 hrají spolu v jedné skupině, zbytek spolu ve druhé, proč tento krok? A vytvořil se nějaký tým, který je naprosto suverénní?

Základním úkolem Kempu fotbalových nadějí bylo nabídnout prožití profesionálně vedeného soustředění, které zažívají špičkové týmy. S tím úzce souvisí i rozdělení dětí do tréninkových skupin dle věku a výkonnosti, aby se mohly plně „vyřádit“ mezi sebou. V programu byly na pořadu přednášky na různá fotbalová témata (výstroj a vybavení, hygiena, teorie fotbalu atd.). Dělali jsme video analýzy, kde jsme hráčům ukazovali nejenom chyby, ale i jejich přednosti. Chtěli jsme také mnohem víc poznat hráče i po psychické stránce, což se povedlo, loučení bylo emotivní.

Každý rok přijel na besedu nějaký ligový hráč, navštívil Vás letos nějaký?

Letos nedorazil nikdo, je každoročně těžší v tomto termínu někoho získat. Přípravy ligových týmů jsou v plném proudu. No uvidíme příště.

Je na malých fotbalistech za ten týden znát fotbalový nebo i lidský pokrok?

Po fotbalové stránce jsem naprosto přesvědčen o pokroku. To, jakým způsobem se zlepšili, si nakonec mohli všichni hráči zkontrolovat při video rozboru, kde byl pokrok evidentní. Je jen otázkou, jak s těmito znalostmi jednotliví hráči naloží dál, jestli si budou přidávat, koncentrovat se na detaily v tréninkovém procesu a jestli na sebe budou dostatečně nároční a tvrdí. Po lidské a charakterové stránce chci věřit, že jsme zasadili semínko. Dělali jsme vše, co jsme mohli, abychom jim ukázali pro nás důležité lidské hodnoty, správné postoje, respekt a pozitivní přístup. Samozřejmě si uvědomuji, že výchovný proces je dlouhotrvajícím a klíčovým úkolem předevšímpro rodinu, školu a klub, kde děti tráví velké množství času.

Přeci jen devět let praxe už je někdenát, jak se o vás může veřejnost dozvědět? A plánujete jubilejní desátý ročník?

Veškeré informace jsou dostupné na nově založené internetové adrese: www.sanakfootball.kvalitne.cz. S celým Saňáktýmem, kterému patří velký dík, budeme o dalším ročníku diskutovat, je potřeba zanalyzovat i úspěch, poučit se a vylepšit náš kemp. Jsem přesvědčen, že všichni uděláme vše proto, abychom pokračovali v pořádání kempu. Do konce srpna chceme na našem webu oznámit termín jubilejního kempu.

V sobotu 9. července jste zahájil letní přípravu v Mladé Boleslavi na postu šéftrenéra mládeže a trenéra U19. Těšil jste se?

Děkuji za optání, těšil jsem se moc. Mladá Boleslav je špičkový český klub, kde je čest pracovat. Je to ocenění mojí dosavadní práce. Na závěr bych chtěl poděkovat všem našim sponzorům, kteří nám velmi pomohli, dále bych chtěl vyjádřit velkou poklonu všem svým spolupracovníkům, Oldřichu Skalickému, Honzovi Saňákovi, Pepovi Vondrovi, Janu Navrátilovi, Petrovi Pražákovi, Marku Petrskovskému, Janu Markovi, Mojmíru Fryčákovi, Dáše Skalické, Marušce Pražákové, Petře Jansové a samozřejmě svojí rodině. Další, kdo má na pořádání Kempu svůj podíl a ten, který převzal důležitou manažerskou roli po Honzovi Mačátovi, je místopředseda okresního svazu a předseda TMK OFS Ústí nad Orlicí Oldřich Skalický.

Pane Skalický, Jirka Saňák říkal, že letošní Kemp byl naprosto výjimečný, co se týče skladby mladých fotbalistů, jak ho hodnotíte vy?

Mne nezbývá nic jiného, než s panem Saňákem souhlasit. V organizování Kempu se angažuji již pět let, ale opravdu tak kvalitní hráčský kádr jsem ještě nezažil.

Je pro vás, jako pro šéfa okresních výběrů, hezké vidět, že nám na okrese stále vyrůstají mladí a perspektivní fotbalisté? A jakou mají šanci dostat do okresního výběru?

Tuto otázku bych malinko otočil. Tento Kemp slouží nejen jako kemp pro vyhledávání talentovaných hráčů pro okresní výběry, ale slouží hlavně právě pro hráče okresních výběrů, kteří se zde rozvíjejí a mají možnost zde poznat, co fotbalové řemeslo obnáší.

Vraťme se ke Kempu, je složité takový Kemp finančně zabezpečit?

V dnešní době, kdy opravdu ekonomická situace jak rodičů, tak fotbalového svazu i sponzorů není nejrůžovější, je vůbec zázrak, že jsme takovýto kemp schopni zorganizovat. Proto bych touto cestou rád poděkoval nejen sponzorům, ale i partnerům a fotbalovému svazu v Ústí nad Orlicí a Fotbalové asociaci zato, že jsou ochotni podporovat mládežnickou kopanou na okrese. Vážím si i všech rodičů, kteří se rozhodli zaplatit svým dětem tento kemp.

Jaká je pro vás největší odměna za odvedenou práci?

Pro mě byl největší odměnou závěrečný ceremoniál, kdy se v očích jak hráčů, tak trenérů zaleskly slzy. To bylo to, co mě nejvíce potěšilo na celé přípravě kempu, která byla dlouhá. I toto mi dodává sílu přemýšlet o Kempu následujícím.

Teď jste mi nahrál. Jirka Saňák také nechtěl přímo odpovědět na otázku jubilejního desátého ročníku, budete vy malinko otevřenější?

Ze své pozice jsem rozhodnut desátý, jubilejní Kemp uspořádat a pokud to jen trochu půjde, tak s těmi lidmi, s kterými jsem organizoval Kemp letošní. Jsou to lidé, na které se mohu plně spolehnout a vím, že s nimi desátý ročník připravíme na stejné úrovni jako ten letošní. Za sebe mohu říci, že jsem ochoten do toho jít.

JAN SAŇÁK ml.