Padesát pět mladých fotbalistů a jedna jediná fotbalistka se od neděle pilně věnují tréninku ve fotbalové škole v Dolní Čermné. Hlavními organizátory jsou Jan Mačát a Jiří Saňák.
Děti, které mají o fotbal zájem a nedaleko Lanškrouna do školy přijely, nejsou jen z Orlickoústecka, ale také ze Svitavska. JIŘÍ SAŇÁK přiblížil, jaký program si pro všechny mladé fotbalisty přichystali. „Máme hodně fotbalu a hodně sportu, od toho je to fotbalová škola. Ráno je rozcvička, poté dvouhodinový trénink a odpoledne hrajeme mistrovství světa. Nechybí pilování fotbalových dovedností. Letošní téma je Asterix a Obelix a Olympijské hry. Děti tak plní některé olympijské disciplíny z této pohádky.“

Co bylo tím hlavním důvodem, který vás přivedl k pořádání fotbalové školy?

Důvodů bylo více, před sedmi lety jsme s Honzou Mačátem jsme dostali takovou myšlenku, aby ty mladí kluci a holky z okresu dostali během pěti dní nějaké fotbalové základy a aby věděli, co mohou během celého roku dělat, protože tahle škola nemůže zajistit, že ta děcka budou po pěti dnech daleko lepší. Zjistí tady ale, co s míčem mohou dělat a jak se mohou zlepšovat. Nejen v našem okrese je mnoho talentů, ale i ti se musí stále zlepšovat a musí se s nim neustále pracovat. Navíc nám se tu podařilo vytvořit tým lidí, kteří jsou blázny do fotbalu, a je tu díky tomu vynikající atmosféra. To je z mého pohledu to nejdůležitější, proč to děláme.

Dostávají se děti, které projdou vaší školou, k další aktivní hře do týmů nejen v našem regionu, nebo je většina těch, kteří se fotbalu dál nevěnují?

Tady je taková směska kluků, kteří chtějí něčeho dosáhnout, a za dobu, co tuto akci pořádáme, máme již minimálně deset kluků, kteří šli výkonností o hodně výš. Ale samozřejmě jsou tu děti, které si jdou fotbal zkusit, a v podstatě zjistit, zda by mohly být kolektivní hry právě jejich doménou.

Každoročně zvete na besedu některou ze známých fotbalových osobností, kdo přijede za dětmi letos?

Přijedou hráči, kteří jsou z našeho bližšího regionu a hrají ligu. Bude to brankář Jirka Linder z Hradce Králové a Pavel Dvořák z Vysokého Mýto. Jsou to hráči, kteří pocházejí z blízka a vypracovali se opravdu vysoko.

Vaše škola má také své motto, jak zní?
„Radost přináší úspěch a úspěch přináší radost.“ Myslím, že právě o tom to je. Aby se podařilo co nejvíce dětí namotivovat ke sportu, protože si myslím, že v té dnešní společnosti je velký problém trochu zatraktivnit fotbal. Protože v dnešní společnosti se na fotbal dívají lidé negativně a my chceme kluky učit vztahu ke sportu, aby zjistili, že jsou to opravdu sportovci, a aby zjistili, že každý trénink a každá hra jsou svým způsobem obrovskou výzvou.

Jiří Saňák ale není jediným, kdo se o organizování fotbalové školy a o samotný trénink dětí stará. Druhou neméně důležitou postavou je JAN MAČÁT. Právě s tímto člověkem Saňák proměnil před sedmi lety myšlenku fotbalové školy v realitu.

Jiří Saňák říkal, že hrajete mistrovství světa, jak právě tento šampionát v Čermné probíhá?

Každý rok pro děti organizujeme buď mistrovství světa, nebo mistrovství Evropy. Letos to tedy vyšlo na mistrovství světa, když se hraje i v Jihoafrické republice. Hráči jsou vždy rozlosováni do týmů. Letos jsme jim již předem poslali nominační dopisy, kde byli trenérem nominování do týmů, které se skutečně mistrovství účastní. Nikdo tu ale nehraje jako například Lukáš Krejsa nebo Honza Vomáčka, ale skutečně jako hráči na šampionátu. Myslím, že je to tím i navyšuje a každý si musel vyrobit vlaječky svých týmů a dresy. Chceme, aby nedostávali všechno na ´zlatém podnose´, ale aby pro ten fotbal museli něco udělat. Navíc, každý dostal za úkol naučit se v jazyce toho týmu, za který hraje, deset slovíček jako záda, doleva, doprava. Tohle zvládly děti opravdu mistrně a z toho máme nesmírnou radost.

Co je pro vás největší odměnou za odvedenou práci ve fotbalové škole?
Tady jde opravdu o motivaci těch dětí, aby ti, kteří se chtějí fotbalu věnovat dále, tak aby pochopili, že mohou jít do většího a kvalitnějšího oddílu, protože tam třeba bude lepší a zkušenější trenér než v malinkatém klubu. Z toho, když se vždycky někdo, kdo v podstatě prošel našima ruka, dostane do většího klubu, tak z toho mám vždycky nesmírnou radost. Musíme to ale brát tak, že polovina těch, kteří tu s námi trénují, se dostanou dále a polovička se fotbalem jen baví. Ti, kteří se chtějí dostat dále, tak z pravidla funguje, že se do dvou tří let dostávají do kvalitního oddílu a to je potom radost koukat.

Kdo všechno k vám do školy může? Jen ten, kdo je zapsán v nějakém fotbalovém klubu, nebo každý, kdo si chce kolektivní hru s míčem vyzkoušet?

Naše škola je zcela otevřená, takže se sem může přihlásit kdokoli, kdo si chce vyzkoušet, jestli je náš národní sport právě pro něho tím pravým.

Mezi šestapadesáti fotbalisty se jako růže mezi trním nachází DAGMAR PRÁŠILOVÁ, pro kterou ale fotbal není vůbec žádnou novinkou. Naopak, podle trenérů se se spoluhráči vůbec nepáře a i do osobních soubojů jde zcela naplno a není na ní vidět strach. Jiří Saňák o ní řekl, že za tři dny se zdá být jako jedna z nejlepších, kteří na letošní fotbalové škole jsou.

Co tě přivedlo právě k fotbalu? To není pro holku přeci jen až tak typický sport.
Na fotbale mne baví úplně všechno, je to super sport. Můj starší brácha hraje první ligu za Chrudim a vlastně on byl tím, kdo mne přivedl k fotbalu.

Jaký to je pocit, být ve fotbalové škole, kde jsi jen jediná holka a jinak je okolo tebe 55 kluků?

Kluci jsou v pohodě, oni se se mnou úplně normálně baví. Berou mne spíš jako kluka, takže jsme taková jedna velká parta. Na tohle jsem zvyklá, takže mi to nevadí.

Za jaký tým fotbal vlastně hraješ? Určitě nejezdíš jen na fotbalovou školu.
Hraju za Libchavy za kluky a pak ještě za Hradec Králové za ženské družstvo.

Čeho bys chtěla ve své fotbalové kariéře dosáhnout?

Můj sen je dostat se do Německa do ženského fotbalu.

To máš pěkné ambice, ale vraťme se do fotbalové školy. Co říkáš na to, jak to tu všechno probíhá?
Je to tu vážně super, trenéři jsou strašně hodní, je tu skvělá parta, vážně se mi to tady moc líbí.

Za koho hraješ mistrovství světa?

Jsem v týmu Brazílie a hraji jako Marta, což je brazilská fotbalistka, která je nejlepší na celým světě.

HANA HLAVOVÁ