Uplynulý pátek skončil 5. ročník fotbalové školy Jana Mačáta a Jiřího Saňáka, který se konal od 1. července v místním areálu Zdraví.

„Nakonec se nám sešlo 61 dětí především z ústeckoorlického regionu, jež jsou narozené mezi lety 1994 až 2000. Byla tu také skupinka chlapců z Jevíčka a z Jaroměře, kteří přijeli druhým rokem a také hráči z Olomouce.“ poznamenal Jan Mačát a pokračoval: „Myslím si, že už jsme tak zkušený a sehraný tým, že se nám děti podařilo bez problémů zvládnout.“

Fotbalová škola byla v letošním roce zaměřená především na fotbalovou techniku. „Na dětech je po těch pěti dnech vidět zlepšení. První den máme vždy trochu problémy, protože kluci nejsou až tak připravení na tréninky, ale pak to šlape jako hodinky. Hráči byli fantastičtí a když měli možnost se zlepšit, tak ji naplno využili,“ konstatoval Mačát.

Denní program byl pro děti stejný jako v předchozích ročnících. Třikrát denně trénovaly fotbal a od třetího dne školy byly do programu zařazeny také různé hry a další doprovodné akce. „Hráli jsme velkou hru, letos to byla ´Liga mistrů´. Ve velkém finále porazil Juventus Barcelonu 5:2. Malé finále vyhrála Chelsea nad Liverpoolem 6:2. Nejlepšími střelci se stali Erik Fischer z Kerhartic a Matouš Kopecký z Chocně. Pak jsme měli připravenou noční hru a další soutěže,“ vysvětlil Jan Mačát a pokračoval: „Kromě toho jsme se dětem snažili uzpůsobit alespoň trochu jídelníček.“

Velkým zpestřením fotbalové školy bylo setkání s královéhradeckým Janem Hablem, jenž přestoupil do italské Fiorentiny a který si přijel s mladými hráči popovídat o svém fotbalovém vývoji. „Myslím si, že to byla ta správná osobnost letošního kempu. Původně měl přijet ještě někdo ze Sparty Praha nebo z pražské Slavie, ale programová náplň školy nám to nakonec nedovolila,“ poznamenal Jan Mačát.

Na konci kempu byli vyhlášeni nejlepší hráči. Ve starší kategorii se jím stal dvanáctiletý Miroslav Chládek ze Štěpánova, v mladší kategorii jedenáctiletý Filip Wimmer z Vysokého Mýta. Oba hráči dostali na památku reprezentační dresy Jaroslava Plašila a Tomáše Jirsáka.