Vysoké Mýto je tradičním dějištěm finálových turnajů a pro pořadatele je skvělé, že si účast mezi elitními 24 týmy, které jsou rozdělené do čtyř skupin po šesti, zajistili i kluci z domácího SK. Z pohledu Pardubického kraje se jedná i mimořádně úspěšnou kategorii, protože vedle SK Vysoké Mýto se představí také FO Lanškroun, FK Česká Třebová a MFK Chrudim. Když pomineme Prahu, tak žádný jiný region nemá ve finálovém turnaji tak početné zastoupení.

Je potřeba zmínit, že i letos se do závěrečných bojů prosadilo napříč kategoriemi velké množství meších klubů z prostředí amatérského fotbalu jako jsou vedle domácího SK Vysoké Mýto a dalších týmu z Pardubicka i Sokol Olšany u Prostějova, SK Petřín Plzeň, SK Roudnice nad Labem, TJ Přeštice, FK Hodonín, ČAFC Praha, SK Jičín, Tempo Praha, Meteor Tábor, Polaban Nymburk, SK Horní Počernice, FK Benešov nebo Sparta Brno, která se ale svými výkony už řadí mezi ty velice úspěšné. Před rokem totiž brněnská Sparta ovládla kategorii U11 a před týdnem zvítězila ve finálovém turnaji U9. Hráči z menších klubů si určitě užijí utkání se soupeři zvučných jmen, například Spartou Praha, Baníkem Ostrava, Bohemians Praha nebo Sigmou Olomouc.

close Pohár mládeže Planeo Cup a jeho ambasador Jan Koller. info Zdroj: Josef Štěpán zoom_in Pohár mládeže Planeo Cup a jeho ambasador Jan Koller.

Právě se Sigmou je spjata i část kariéry nedávného reprezentanta Tomáše Hořavy. Úspěšné roky strávil i v dresu Viktorie Plzeň a v současnosti vede malé kluky v druhém olomouckém klubu 1. HFK. „Jsem z Planeo Cupu nadšený, že existuje takový celorepublikový turnaj, do kterého se mohou zapojit všechny týmy. Na finálovém turnaji je krásná atmosféra, rodiče to prožívají. Když chceme dát klukům nějaký pokyn, tak je neslyšíme, takže jsem za to strašně rád,“ hodnotil Planeo Cup na předchozím turnaji v Lázních Bohdaneč Tomáš Hořava.

Bohaté zkušenosti s Planeo Cupem má v roli rodiče dlouholetý hráč Teplic Admir Ljevakovič. Bosenský záložník před dvěma lety ukončil aktivní kariéru, ale v Česku zůstal a sleduje fotbalové krůčky synů Maka a Dina v mládeži svého osudového klubu.

„Přivedl mě sem můj syn Din a naše žluto-modré Teplice. Je to tady jak na hřišti, tak na tribuně hodně emotivní. Jak jsem horká krev, tak to hodně prožívám a pro děti jsou to krásné zážitky. Planeo Cup je pro nás super. Mám i staršího kluka a jeho tým hrál v Kuřimi, kde byl turnaj také skvěle organizovaný. Myslím si, že každý tým, který se dostane do finálového turnaje, se má na co těšit,“ pochvaloval si finálové turnaje Poháru mládeže Admir Ljevakovič, který v Teplicích vede jako hlavní trenér dorostenecký tým U18.

Na turnaj do Vysokého Mýta se chystá i několik fotbalových osobností. Kromě ambasadora Planeo Cupu Jana Kollera dorazí také někdejší kanonýr mj. Sparty, Kaiserslauternu, Basileje i národního mužstva Vratislav Lokvenc a legendární gólman Jan Stejskal, který hájil reprezentační branku na MS v roce 1990 v Itálii a jako jeden z mála fotbalistů získal titul mistra ligy se Spartou i Slavií.

Program na vysokomýtském stadionu začíná v sobotu v 9.30, v neděli potom o hodinu dříve.

(JIŘÍ NIKODÝM)