Sport a emoce jdou ruku v ruce. Je to sice smutné, ale bohužel se jev, kdy si rozlícený fotbalista vybíjí svoji zlost na vybavení kabiny nebo areálu hřiště, často stává.

Předseda sportovně technické komise Jan Kabrhel nám řekl: „Nedávno jsme projednávali jednu aféru z Orlickoústecka. Tým z Pardubicka mu údajně způsobil škodu, ale žádnou náhradu jsme mu nemohli přiznat.“ Oddíl z Pardubicka jsme se snažili oslovit a jeho představitel nám sice ochotně odpovídal, ale jeho verze byla očekávaná. „Nic jsme neudělali. Je to vykonstruovaný případ a nic jsme neprovedli,“ řekl nám sekretář klubu, ve kterém by se měl nacházet hříšník.

Proč tedy sportovně technická komise postiženému „nepřiklepla“ náhradu? „Postižený oddíl neudělal nic špatně, ale bohužel nejsou svědci. Měli přivést hříšníka před rozhodčího a před ním ho označit. Pokud nám rozhodčí do zápisu uvede jméno, dá se to pak nějakým způsobem řešit. Ale jinak bohužel. Oba dva kapitáni sice podepsali zápis, že byla způsobena škoda, avšak nebylo tam přesně specifikováno jaká, komu, čím, kdo to udělal… Mně osobně je to líto. Z lidského hlediska věřím, že mají pravdu, a přál bych jim, aby jim to někdo srovnal. Ani kdyby nechali celý incident vyřešit policií, nepomohlo by jim to – neukázali na nikoho prstem, “ snažil se nám celou situaci objasnit Kabrhel.

Předseda STK nám potvrdil, že se takové věci dějí a není jich rozhodně poskrovnu: „Nedávno se to stalo v Litomyšli. Pořadatelé hráče chytli, ten oddíl to Litomyšli uhradil a šlo to mimo STK.“

Nejlepší zkrátka je, když se oddíly mezi sebou dohodnou. Když k dohodě nedojde, nastává problém. Kabrhel má na hulváty jasný názor: „Je to sice složité, ale když jsou někteří lidé hovada, tak jsou hovada.“ Nabídl také řešení: „Proti dohadování se, jestli lavička už byla poničená, nebo ne, je jednoduchá obrana. Vytvořit seznam věcí, které v kabině jsou, nechat ho podepsat vedoucímu mužstva, že za ně po dobu užívání (fotbalového zápasu) přebírají odpovědnost. Ale na druhou stranu by si fotbalisté měli uvědomit, že jsou lidé, a ne dobytek.“

Zkusili jsme se zeptat v Lanš〜krouně a v Jablonném, jestli se jim též něco podobného stalo. Sekretář oddílu z Lanškrouna Blanka Smejkalová nám potvrdila, že se jim to také stalo. S oddílem se ale nechtěli přetahovat, protože se jednalo o zanedbatelnou částku. Sekretář Jablonného František Ulbrich se s ničím nesetkal. Zdá se, že ve vyšších soutěžích bují nežádoucí emoce více než v okresních přeborech. Tam to sice na hřišti vře jako v letenském kotli, do kterého přisypete hřebíček, ale když hráči přijdou do kabin, umějí se alespoň chovat.