Ústí n. O. – Dvůr Králové 2:1

Slušně zaplněné ústecké ochozy sledovaly v prvním poločase podívanou plnou nepřesností, v níž si fotbalová bída podávala ruku s nouzí. Domácí dopláceli na nepřesnosti v rozehrávce a Královédvorští z toho vytěžili dvě slibné příležitosti.

Zatímco v 16. minutě ještě pokus Kořínka vytěsnil jistý Novák, o čtvrt hodiny později už bylo zle. Rychlý útok z pravé strany skončil závarem ve vápně a míč, který se odrazil od tyče, uklidil do sítě nejlepší hráč hostí Kilevník – 0:1. Za dvě minuty sice mohl ústecký štírek Michal Kukla srovnat, samostatný únik ale nevyřešil dobře a Tomek v brance Dvora měl k míči o kousek blíž.

Právě Kuklu nahradil po změně stran nový muž v ústeckém dresu Jan Roupec a herní projev Ústeckých se nejen díky němu podstatně zlepšil. Po vyrovnání se nejdříve sápal kapitán David, jehož hlavičku po rohovém kopu vytěsnil Tomek. Z druhého rohu v 55. minutě ovšem již udeřilo. Odražený míč skončil u Vaňouse, který se neukvapil, v klidu zpracoval a projektilem z pětadvaceti metrů vyzkoušel pevnost hostující sítě – 1:1.

„V zápase jsem se takhle trefil snad po dvou, třech letech,“ přiznal šťastný záložník.

Z další dvojice rohových kopů zahrozili zakrátko Saňákovi svěřenci znovu, pak ale pustili ke slovu opět Dvůr. Plné ruce práce měl tak Novák, který nejprve v 63. minutě vyškrábl gólovou hlavičku vlastního beka Tomáška a svůj tým podržel i v dalších dvou krizových momentech.

Zatímco emocí na hřišti přibývalo a hosté těžko nesli některé sporné výroky hlavního sudího Zemana, hráči Jiskry dokonali obrat necelých pět minut před koncem. Ve středu hřiště zabojovala další olomoucká posila v ústeckém dresu Pászto, jeho přihrávku zužitkoval v milimetrově přesný centr Zdeněk Dostál a Rostislav Borek na malém vápně hlavou nezaváhal – 2:1.

Napínavá bitva ovšem pokračovala i po závěrečném hvizdu, kdy se do šarvátky přímo na hřišti zapojili hráči obou mužstev. A nejen oni. „Emoce tady byly. Nechápu, z jakého důvodu šel vedoucí domácího mužstva mezi naše hráče, a to měl ještě něco pod kůží,“ ulevil si trenér hostí Miloš Dvořák na adresu Ústí.

Pohled druhé strany? „Kilevník neunesl prohru, začal strkat do našeho vedoucího. Ten se nenechal a Kilevník pak úplně teatrálně spadl,“ reagoval na otázku k pozápasovému dění střelec vyrovnávacího gólu Zdeněk Vaňous a chování soupeře neponechal bez komentáře ani trenér Jiří Saňák: „Absolutně nechápu útoky dvorských hráčů. Co předváděli pánové Tomek a Kruliš, je urážení, které do fotbalu nepatří.“

Fakta – branky: 55. Vaňous, 85. Borek – 31. Kilevník. Rozhodčí: Zeman (Rakovník). ŽK: 2:2. Diváci: 390. Poločas: 0:1. Jiskra Ústí nad Orlicí: Novák – Tomášek, Chudý, David, Stejskal (73. Pászto) – Kukla (46. Roupec), Vaňous, Roušar, Javůrek – Borek (90. Marek), Z. Dostál. TJ Dvůr Králové nad Labem: Tomek – Motyčka, Kruliš, Rejl, Ježek – Kilevník, Fejk, Novák, Kořínek (75. Urban) – Klazar, Otradovský (78. Řežábek).

Měcholupy – Letohrad 0:3

Letohradští byli ve hře aktivnější, v průběhu prvního poločasu měli častěji míč na kopačkách. Dokázaly to i dvě vstřelené branky. Obdobný scénář měl i druhý poločas, kdy hosté zvýšili na 0:3.

Fakta – branky: 25. Konečný, 38. Bíro, 60. Stejskal. Rozhodčí: Melničuk (Plesná). ŽK: 0:0. Diváci: 170. Poločas: 0:2. FK OEZ Letohrad: Kykal – Macháček, Strasmeier, Vaniš, Kříž – Jiroušek (52. Černohous), Bíro (87. Řehák), Kuželka (21. Kail), Stejskal – Konečný, Brendl.

Zbývající nedělní zápas:
Velim – Semily 3:0 (1:0). Branky: 9. Wolf, 53. Vajgl, 85. Snop. Žluté karty: 2:2. Červené karty: 0:0. Diváků: 120.

ROZHOVOR: My byli disciplinovaní, oni ne

Ústí n. O. – V úvodním domácím představení se ústeckým fotbalistům podařilo vymazat jednobrankové manko z prvního poločasu a otočit na konečných 2:1. Velkou měrou se o obrat se Dvorem Králové zasloužila „motorová myš“ v domácí záloze Zdeněk Vaňous. Jeho utěšená střela v 55. minutě patří do kategorie výstavních.

Stejný výsledek jako před týdnem v Chrudimi, ale o poznání horší první poločas. Proč?

Nepodrželi jsme balon, celý tým špatně bránil a měl špatné výchozí postavení do útoku. Chyběl nám důraz, bylo to z naší strany nemastný, neslaný.

Přišel o poločase v kabině pořádný „kartáč“?

Něco tam určitě proběhlo, ale nic velkýho. (směje se) Trenér nás spíš povzbudil a vyhecoval.

Ve druhé půli to už pak byla z ústecké strany úplně jiná podívaná.

Nevím, čím to je. Začali jsme hrát svoji hru a srovnali si to v hlavě, ke konci ale síly ubývaly.V 55. minutě se k vám odrazil roh, který jste ale nenapálil z první, ale v klidu zpracoval.

Přemýšlel jste co se šancí, nebo jen zavřel oči a práskl do míče?

Nejdůležitější je netrefit prvního hráče, aby z toho nebyl brejk. Druhý úkol byl trefit bránu.

Vám takový výstavní gól v Ústí prorokovali, že?

Určitě, když jsem tady hrál prvně, takových gólů jsem na tréninku dával hodně. V zápase jsem se ale takhle trefil snad po dvou, třech letech.

Říkal jste si v tu chvíli „bod dobrý“?

Věřil jsem ve vítězství. Oni ale byli dobří ve vzduchu, vyhrávali hlavičky a z toho těžili.

A paradoxně ze vzduchu málem přišel vlastenec v podání Pavla Tomáška, ale Novák vás zachránil.

Novas vytáhl perfektní zákrok!

V nervózním závěru pak zaúřadoval Rosťa Borek. Ukázal zkušenosti?

To ano. Rosťa dává hodně gólů hlavou, potvrdil zkušenosti, vzal to na sebe a rozhodl.

Po závěrečném hvizdu se na hřišti z ničeho nic semlela šarvátka, co se podle vás stalo?

Jak bych to slušně řekl… Úplně nesmyslně jim ruplo v hlavě, nadávali a provokovali. Kilevník neunesl prohru, začal strkat do našeho vedoucího. Ten se nenechal a Kilevník pak úplně teatrálně spadl. Samozřejmě to viděli jiní hráči, seběhli se a už to bylo. My byli disciplinovaní, oni ne, nevím, na co si hráli.

Dva zápasy a šest bodů, to je proti loňsku o poznání kvalitnější start do sezony. Čím si lepší výsledky vysvětlit?

Přišel pan Saňák a v půlce loňské sezony se to zlomilo. Jdeme od zápasu k zápasu a každý chceme vyhrát.