Další sezona okresního přeboru II. třídy skončila, známe postupující i sestupující týmy, lze říci, že celý ročník byl dramatický co se týče bojů o čelo i o to, komu zůstane na konci v ruce černý petr. Kolik padlo branek? Kdo měl nejlepší obranu? Byl o fotbal letos vyšší zájem ze strany příznivců? A co žluté a červené karty? Komu se dařilo doma a komu venku? Odpovědi lze najít v následujících řádcích.
Souboj o čelo a tím postup do krajské I. B. třídy byl dramatický až do posledního kola, i když D. Dobrouč měla pár kol před koncem slušný náskok, v závěru jakoby jí došel dech a před posledním kolem byly ve hře ještě Tatenice a lanškrounská rezerva. To samé lze říci o druhém pólu tabulky. Do třetí třídy se nikomu nechtělo, a tak se rozhodovalo v posledním kole.

BRANKY
V sezoně padlo 658 branek (podzim 352, na jaře o 46 méňě), což činí průměr 3,6 branek na zápas. Pro zajímavost, vloni padlo gólů 664, což je skoro stejné, není to však jako v sezoně 2006/2007, hráči vstřelili 761 golů. Pravděpodobně se hraje více ,,odzadu“, hlavní je neinkasovat, vždyť výsledek s nulou na kontě jednoho ze soupeřů byl k vidění letos hned v 63 případech. Poměr branek domácí - hosté byl 387:271. Nejvíce gólů střelci zaznamenali ve 2. kole - 35, jen 15 branek padlo v 22. kole. Nejvyšší rozdíly ve skóre byly vidění v Lanškrouně, kde domácí rozstříleli D. Čermnou 6:0 a výsledek 7:1 viděli v Jablonném a v Kunvaldě, kde střelecké řádění domácích odnesly Sruby, resp. Brandýs. Nejčastějším výsledkem bylo 3:1 (1:3) – 22x, v sedmnácti případech se soupeři rozešli smírně 2:2 a 13 x to bylo 2:0 (0:2). Lídr soutěže D. Dobrouč měl nejlepší ofenzivu, když konta soupeřů zatížil 72 góly, o víc jak polovinu než poslední Rybník (31). Nejpevnějšší obranu v čele s brankářem měla lanškrounská rezerva, která inkasovala jen 29 x. To Brandýs s Rybníkem dostaly 65 gólů.
Nejlepším střelcem se stal Marek Mašanský ze Sopotnice s 21 brankami. Na druhém místě skončil Roman Faltus z Albrechtic s 20 góly a třetí Roman Moudrý z Kunvaldu se do černého trefil 19 x.

PODZIM – JARO
Pokud bylo po podzimu ve hře o primát 5 týmů, pak na jaře také, ale s tím rozdílem, že Dobrouč s Lanškrounem tak opravdu hrály. Králíky/ Č. Voda B měly jaro bídné, Jablonné mělo vinou zranění výsledkový výpadek uprostřed jara, Tatenice se na čelo dotáhly vinou ztrát prvních týmů až v závěru. Na druhé straně tabulky měly černého petra po podzimu Kerhartice, ale slušné jaro (16 bodů) je zachránilo. To sestoupivší Rybník nezvládl právě jaro, když získal jen 8 bodů.

NÁVŠTĚVNOST
Na nejvyšší okresní soutěž si fanoušci dokázali najít cestu. V mnoha utkáních byla taková návštěva, že by se nemuseli stydět ani v zápasech divize nebo krajského přeboru. Když například divizní derby AFK Chrudim - Tesla Pardubice přilákalo do ochozů 220 diváků, takové návštěvy byly pravidelně v Jablonném, Tatenicích i v Červené Vodě, kde svá utkání hrály Králíky/ Č. Voda B. V Jablonném se dokonce kolem hrací plochy ve dvou utkáních mačkalo přes 400 diváků. Nutno říci, že zájem o fotbal roste, zatímco vloni přišlo na stadiony 20 095 diváků, letos to bylo 22 185.Nejvíce již tradičně v Jablonném (3580) a v Tatenicích (2480). Průměr na jedno utkání činil v Jablonném 275 diváků, v Tatenicích pak 190.

KARTY
O rozhodčích se psalo, píše a psát bude. Jsou to oni, kdo na hřišti rozhodují. A mají tu pravomoc trestat. V uplynulé sezoně vytáhli s kapsy žlutou kartu celkem v 706 případech. Bylo vyloučeno celkem 51 hráčů. Nejvíce vyloučených měl na svém kontě Lanškroun B (4), ani jeden hráč nemusel předčasně pod sprchy z králických, mistrovických a kerhartických hráčů. Co se týče žlutých karet, nejlepšími sběrateli byli hráči D. Dobrouče (61) a Rybníka (59), naopak nejméněkrát viděli žlutý kartonek Tateničtí. Z jednotlivých týmů byl žlutou kartou napomínán Roman Faltus z Albrechtic (12), pozadu nezůstali ani Marek Švercl z Dobrouče a Vladimír Havel z Čermné, oba shodně jedenáctkrát. Hned dvakrát byl v sezoně vyloučen Lukáš Mašanský ze Sopotnice. Nejvíce hráčů napomínaných žlutou kartou měli v Lanškrouně (23) a v Králíkách (22).
Na závěr nezbývá než popřát týmům dostatečný odpočinek a kvalitní přípravu na nový ročník, rozhodčím kvalitní odpočinek a dostatečnou přípravu na nový ročník a těšit se na srpen 2009.

DOMA – VENKU
Na domácím hřišti se dařilo hlavně D. Dobrouči, Jablonnému a Sopotnici, které prohrály pouze dvakrát. Ale byly to zajímavé porážky. Dobrouč doma nestačila na Jablonné a D. Čermnou, Jablonští nestačili naopak na Dobrouč a také na Čermnou. Sopotnice tahala za kratší konec lana s Rybníkem a Tatenicemi. Vozit body z cizích stadionů nebyl problém pro D. Dobrouč, Lanškroun B a Tatenice. Od 4. místa je bilance mužstev vyrovnaná. Pouze jednu výhru mají na kontě čtyři týmy.

MARTIN ŠTUSÁK

Rozhodčí nezklamali, svaz však ano, mládež nedostala poháry

Začneme z té lepší strany. Pochvalu zaslouží trojice rozhodčích Rot, Sokol, Šejna za velmi dobrý výkon ve vypjatém zápase OP II. třídy ze dne 13. června, kdy se střetla sestupem ohrožena družstva Kerhartic a Rybníka (2:2). To samé rád napíši i o zápase II. třídy dne 21. června, souboj Rybník – Sruby (0:0). Ten velmi dobře zvládl pan rozhodčí Pavlas a jeho kolegové na lajně Šejna a Hejl. Pan Rot i Pavlas prokázali svoji kvalitu a oprávněnost v soutěži o Rozhodčího okresu.
Velké zklamání však způsobilo vedení Okresního fotbalového svazu v Ústí n. O., které není schopno zajistit poháry, medaile ani pro naše nejmenší fotbalisty!
Nechápu, proč mladší ani straší přípravky na 1. – 3. místě OP nebyly patřičně odměněny!
S z hrůzou jsem zjistil, že na medaile se mladším přípravkám složila jednotlivá družstva mezi sebou (Semanín, Rybník, Tatenice, Dobříkov, Letohrad). Proč se přihlašují soutěže pod hlavičku OFS ÚO, platí startovné, výdaje na rozhodčí?
Nejlépe bude, když si kluci zatrénují a odehrajeme si turnaje jen tak.
Ať se konečně už něco děje s tím naším fotbalem.

OLDŘICH EZR