Divizní nováček má více bodů než loni třetiligový Náchod. Bilancovat tímto způsobem, mohl by mít trenér ústecké fotbalové Jiskry IVAN KOPECKÝ klidný advent. Realita jde ale popsat také úplně opačným způsobem: od sestupových vod dělí jeho svěřence malý kousek a z ofenzivně laděného kádru, který si o pomyslný parník podmanil krajský přebor, nezbyl po podzimu kámen na kameni.

Někteří hráči odešli, jiné trápila zranění. Tristní domácí úvod v podobě čtyř porážek v řadě Ústečtí vynahradili solidní hrou venku, kde nebrali alespoň bod teprve v posledních dvou případech. Na vlastním stadionu navíc Jiskra od derby s Letohradem neprohrála a získala devět bodů v řadě, především duely s Novým Bydžovem a průběžně druhými Měcholupy ovšem provázel „kotel emocí“ a nařčení, že rovina v Ústí je „poněkud nakloněná“.

Divizní podzim je za vámi a přišel čas bilancovat. Myslíte, že jste byli na vyšší soutěž dostatečně připraveni?
Připraveni jsme byli dostatečně, ale je potřeba zmínit naše ztráty. Odešel Flídr, jehož přednost, tedy hra hlavou, nám opravdu chyběla. Stejně tak Richtr, kvalitní hráč směrem dopředu, dlouho nezůstal ani Matějka. Zranili se Novák, Borek, zdravotní potíže měl Honza David. Tohle všechno hodně ovlivnilo výkonnost mužstva.

Takže se dá paradoxně říci, že jste polovinu mnohem kvalitnější divize C odehráli s podstatně slabším kádrem než krajský přebor?
Určitě. Nastupovali jsme od prvního kola s oslabeným kádrem, i když těsně před začátkem přišel jenom Kříž, o kterém jsme měli minimum informací.

V průběhu sezony ale posílil ofenzivu Jan Javůrek. A chytil se…
Honza přišel po těžkém zranění z Olomouce na posledních sedm utkání. Určitě nám pomohl, i když zápasová praxe mu chyběla. S jeho přístupem jsem spokojený, nicméně se má vrátit do Sigmy Olomouc, takže jeho další účinkování v Ústí je velký otazník.

Takže na jaře v Ústí vůbec nemusí být?
Přípravu má absolvovat v Olomouci, jak to bude, těžko říct. Byl bych rád, aby u nás zůstal.

Hodně jste hovořil o tom, že váš kádr potřebuje posílit. Snažíte se neuspokojivý stav nějak vyřešit?
Řeknu jen jednu věc, je to všechno o financích a výběru hráčů v regionu. My potřebujeme opravdovou posilu, ne hráče na doplnění kádru. Rád bych viděl tři nové hráče.

Ale to jste říkal už před podzimem a místo toho hráči jen odcházeli.
V průběhu sezony nám hráči odešli, zranili se, měli studijní povinnosti. Celkový výčet je snad dvanáct lidí.

Jedním z nich je brankář Jakub Krátký. Ten se ale vrátil a odchytal solidní podzim o soutěž níž ve Vysokém Mýtě. Je možnost, že by se na jaře vrátil do ústeckého kádru?
Mrzel nás jeho odchod do Anglie, mohl chytat. Ale samozřejmě, je to možnost. Vedení mu umožnilo chytat v Mýtě, aby měl nějakou zátěž. Navíc tady byl při Krátkého návratu Lankaš.

S ním předpokládám i na jaře počítáte.
S Lankašem se nepočítá.

Počkat, on už v Ústí není?
Čekali jsme od něho víc. Já i vedení. Na druhou stranu je potřeba uznat, že nám pomohl. Přišel na poslední chvíli a v začátcích nás podržel, jeho výkonnost šla však postupně bohužel dolů.

Kdo se postaví místo něj mezi tři tyče? Třeba mladý Saňák, který válí v béčku a za áčko už také měl své momenty?
Počítali jsme původně s dvojicí Novák, Křivka. Jenže Novák měl zlomenou čelist, provázejí ho i další zdravotní potíže a Křivka u nás skončil. Krátký byl zase v té Anglii… A Saňák? Přes týden s námi netrénuje, chodí v Praze se Slavií. Je talentovaný, ale potřebujeme zkušeného brankáře. Jenže zase je to otázka peněz a koncepce. Tuhle soutěž by měli chytat zkušení gólmani. Potřebujeme nějakého sehnat.

Když se na to koukám, vy můžete být na jaře ještě víc oslabení než teď. Brankářská jednička pryč, na spadnutí odchod kvalitního ofenzivního záložníka. A posily pořád v mlze, nemyslíte?
Je to tak, v hojném počtu dostávají příležitost hráči z Ústí. Třeba z béčka jsme vytáhli Honzu Dostála, kvalitního hráče, který ale od mého příchodu nemůže kvůli pracovním povinnostem skoro vůbec trénovat. Přesto nám pomohl. Zlobit se na něj ale kvůli tomu nelze. Někteří naši další fotbalisté hrají maximum, co mohou hrát. Mám jen jednoho druholigového hráče, a to je Jarda David, bez něj si nedovedu kádr představit. Ostatní mužstva mají hráčů, kteří si vyzkoušeli vyšší soutěže, nebo hráli ligu dorostu více a v divizi je to znát.

Podzim začal pro Ústí doslova tristně, tedy čtyřmi domácími porážkami. Čím je vysvětlit, byla to nervozita, nováčkovská daň?
Ani jedno, nastoupili jsme do soutěže s oslabeným kádrem, také štěstíčko se k nám nepřiklonilo. Se sílou kádru Živanic jsme se nemohli rovnat, Tesla Pardubice přijela po poháruv úplně jiném rozpoložení, organizovaná, disciplinovaná. V obou zápasech jsme dostali branky po našich hrubkách. Neměli jsme Borka do útoku, který měl dobrou letní přípravu, Kříž přišel až na poslední chvíli a byli jsme za jeho příchod rádi.

Pak ale přišlo zlepšení, venku jste dlouho neprohráli a dařit se začalo i doma.
Fotbal je o brankách. Doma jsme v úvodu udělali nepochopitelné hrubé chyby, nezodpovědně bránili standardní situace a zaplatili jsme za to. Postupně jsme se toho vyvarovali a podařilo se nám i dávat branky. Díky tomu jsme začali bodovat. Ani tak se ale chválit nemůžeme.

Našel byste někoho, jehož výkon byste vyzdvihl?
Opakuji, chválit se nemůžeme. Jak už jsem ale říkal, bez Jardy Davida vzadu si naši hru nedovedu představit. Solidně odehrál podzim i Roušar, bohužel se zranil před posledním mistrákem, spadnul doma na schodech a zlomil si žebro. Poslední utkání nám pak hodně chyběl. Jsem rád za střeleckou potenci Zdeňka Dostála, ale čekám od něho ještě víc. Ostatní hráči střídali dobrá utkání s horšími.

Čím si vysvětlujete výkyvy, kdy prohrajete s předposledním Převýšovem, pak doma porazíte druhé Měcholupy a v posledním podzimním duelu nestačíte na hratelnou Velim?
V Převýšově jsme dostali dva rychlé góly po hrubých individuálních chybách, ten druhý ze třiceti metrů po chybě Lankaše a bylo po utkání. Před Velimí se zranil Roušar, někteří další hráči byli nemocní a netrénovali, nejeli jsme v dobrém rozpoložení.

Nepříjemná otázka, které se ale nelze vyhnout. Především po utkáních s Bydžovem a Měcholupy se strhlo něco, čeho jste si nemohl nevšimnout. Jak je trenérovi, o jehož družstvu se říká, že mu pomáhá rozhodčí?
Tyhle věci nebudu komentovat. Starám se, aby hráči byli na utkání připraveni, to je z mé strany vše.

Čeká vás těžké jaro. Myslíte na něco jiného než boj o záchranu?
Musíme dát do kupy kádr, který bude konkurenceschopný, od toho se bude vše odvíjet. Uděláme všechno proto, abychom se zachránili.

JAN POKORNÝ