Pokud k celkům, které se představí v soutěžích Pardubického kraje, připočteme i týmy, jež budou figurovat ve startovní listině okresních mužských soutěží, dostaneme se na číslo 45. Takový počet se o víkendu 12. a 13. srpna vrhne do boje o první body. Ještě předtím se některé celky zapojí do Poháru hejtmana, jež začne prvním kolem již v sobotu 29. července, druhé kolo bude následovat 5. srpna.

Oproti minulé sezoně se zvýší počet účastníků v krajském přeboru, kde trojici vystřídá pětice týmů, z pěti na tři zástupce klesne počet v I.A třídě. Do nejnižší krajské soutěže poslalo přihlášku jedenáct celků.

Okresní přebor II. třídy bude mít opět čtrnáct týmů, okresní trojka dvanáct. Po roční pauze se opět vrací tým Boříkovic, nově bude hrát i Ústí nad Orlicí C a také béčko Rudoltic.

Krajský přebor

Pět aspirantů na co nejlepší umístění budeme mít v krajském přeboru. Spolu s chrudimským regionem je to nejvíce, Svitavsko má čtyři zástupce, Pardubicko pouze dva. Stabilní trojlístek, Choceň, Česká Třebová a Žamberk doplňují vítěz I.A třídy Dobříkov a druhý postupující Lanškroun. Opět tak bude interní souboj z regionu „šťavnatější“. A peprné souboje se čekají od prvního kola. Los na úvod poslal Českou Třebovou na derby do Moravské. Na Svitavsko, přesněji do Poličky vyrazí Choceň. Fotbalisté Žamberka začnou doma proti Svitavám. Nováček z Dobříkova si premiéru odbude na hřišti „Heřmaňáku“. Papírově nejtěžšího soupeře vyfasoval na první kolo Lanškroun, jež doma přivítá Holice.

I. A třída

Škatulata se hodně hýbala ve druhé nejvyšší krajské soutěži. Složení I.A třídy doznalo docela značných změn. Novými celky jsou Dolní Újezd a Přelouč (sestup z KP), postupující Kunčina, Horní Ředice a Semanín z I. B třídy. Po sestupu Ústí nad Orlicí B a postupu dvou našich zástupců nahoru, se o body bude rvát trojlístek – Letohrad B, Semanín a Vysoké Mýto B. Los prvního kola příliš nepotěšil ani jedno mužstvo. Nováček ze Semanína se představí proti svitavskému béčku na domácí půdě, na svém hřišti začne i Letohrad B, který bude hostit Dolní Újezd. Fotbalisté vysokomýtské rezervy pojedou do Přelouče. Na vzájemné konfrontace dojde od devátého do jedenáctého kola.

I. B třída

Zatímco v předešlých sezonách hájily skupinu A dva týmy, po přeřazení Zámrsku do B skupiny zůstaly Sruby osamocené. Na úvod pojedou do Choltic. Z našeho pohledu bude rozhodně zajímavější béčko. Zde má náš region naprostou převahu, neboť deset celků válcuje čtyři mužstva ze Svitavska. Jak už bylo zmíněno výše, přeřazen byl Zámrsk, z I.A třídy sestoupilo Ústí B, z okresních soutěží postoupily týmy Tatenice, Moravské Třebové B a Dolního Újezdu B. A jak vypadá los? Těchonín se střetne s Tatenicí, Libchavy se Sloupnicí, Zámrsk jede do „Dolňáku“, Řetová doma hostí béčko Slovanu, Jiskra 2008 změří síly s Ústím B, Jablonné doma s Opatovcem a Lanš-kroun B zamíří do Horního Újezdu.

Okresní přebor

Tři ze čtrnácti účastníků nejvyšší okresní soutěže budou noví. Verměřovice po dlouhých letech opustily I.B třídu a změří síly v okrese. Spolu s nimi se představí také Albrechtice a Jehnědí. Oba si vybojovaly postup z okresní trojky. Sestoupily Mistrovice a České Heřmanice, nabídku vyšší soutěže bez váhání využil suverén z Tatenice. I letos půjde o zajímavý ročník. Těžko předem hledat favorita. Nejzajímavějšími kláními prvního kola budou utkání, v nichž se představí všichni nováčci. Verměřovice se střetnou s Jehnědím, Albrechtice v repríze finále poháru vyzvou Dolní Dobrouč. Dále pak Rybník - Žamberk B, Dolní Čermná - Rudoltice, Žichlínek - Sopotnice, Němčice - FC Jiskra B, Brandýs nad Orlicí - Klášterec n. O.

III. třída

Že fotbal nevymírá, dokazuje nárůst počtu týmů v nejnižší okresní soutěži. Sice skončily Libchavy B, ale činnost obnovily Boříkovice, vrátilo se také Ústí nad Orlicí C a novým týmem jsou Rudoltice B. Celkem sezonu zahájí dvanáct družstev. Oproti loňsku je to o dva více, což je jen dobře. Doba, kdy se hrála i čtvrtá třída, je zřejmě nenávratně pryč, ale i tak jde o posun. V úvodním kole se Boříkovice střetnou s rezervou Žichlínku, Helvíkovice přivítají nováčka na fotbalové mapě Rudoltice B, Lichkov vyzve ústecké céčko, Kerhartice doma hostí Dolní Třešňovec, České Heřmanice mají doma Lukovou a Kunvald se střetne s Mistrovicemi. Kdo převezme žezlo po suverénních Albrechticích, bude jistě hodné sledovat.

Pohár hejtmana
1. kolo – sobota 29. července, 18.00:
Semanín – Moravská Třebová, Jablonné nad Orlicí – Třemošnice, Stolany – Dobříkov, Starý Mateřov – Žamberk, Pomezí – Lanš-kroun, Litomyšl – Choceň.