Ve Vysokém Mýtě byla i přes upravený nedělní program k vidění nádherná utkání a letošní druhé prvenství mladých fotbalistů Sparty Praha.

Sparta vyhrála první finálový turnaj letošního Ondrášovka Cupu v kategorii U13 v Šumperku, následně útočila na vítězství i v Hradci Králové, kde ale nakonec slavili triumf hráči hradeckého FC (U12). Další výhru pro Spartu získali fotbalisté kategorie U9 ve Vysokém Mýtě.

Cesta k poháru ale vedla přes překonání deštivého počasí a nástrahy upraveného herního systému. V sobotu se odehrál standardní program utkání v základních skupinách. Změnit se ale kvůli složitým klimatickým podmínkám musel nedělní herní plán, aby se snížil počet odehraných utkání. Původní systém se Zlatou skupinou byl ve spolupráci s trenéry zúčastněných týmů upraven na formát play off, které se hrálo v osmi od čtvrtfinále až po finále.

Spartě a Hanácké Slavii Kroměříž se podařilo projít základní skupinou s pěti výhrami bez jakékoli bodové ztráty. Oba neporažené týmy zvládly první kolo rovněž bez zaváhání a do semifinále zamířily společně se Zbrojovkou Brno a Mladou Boleslaví. Obě semifinále byla velice vyrovnaná a nabídla parádní podívanou. Právě fotbalisté Sparty a Kroměříže spolu vytvořili semifinálovou dvojici. Jejich krásný duel nakonec o jediný gól vyzněl pro Spartu, která postoupila do finále proti Zbrojovce Brno po výhře 4:3.

Hanácká Slavia Kroměříž své kvality potvrdila v duelu, v němž porazila Mladou Boleslav 6:2, a obsadila bronzovou příčku. Ve finále Sparta proti Zbrojovce Brno dominovala, Pražané zvítězili 7:2, udrželi turnajovou neporazitelnost a stali se v kategorii U9 letošními vítězi Ondrášovka Cupu.

Ve Vysokém Mýtě se o fotbalovou radost společně s dětmi dělil i bývalý reprezentant a hráč mimo jiné Atlétika Madrid Radek Bejbl, který je v současnosti úspěšným trenérem mládeže. „Vnímám Ondrášovka Cup jako velmi zajímavý projekt pro mladé hráče, že mají možnost hráč po celou sezonu tak kvalitní turnaje, který je může přivést až do celorepublikového finále. Během utkání si v sobě vypěstovávají soutěživost a touhu vyhrát.“

KONEČNÉ POŘADÍ:

1. AC Sparta Praha
2. FC Zbrojovka Brno
3. SK Hanácká Slavia Kroměříž
4. FK Mladá Boleslav
5. Mostecký FK
6. TJ Svitavy
7. FC Baník Ostrava
8. FK Jablonec

Vicemistr Evropy z roku 1996 Radek Bejbl ocenil i nadšení, které celý turnaj i přes doslova psí počasí provázelo. Nikdo z účastníků nedal kvůli dešti najevo sebemenší zklamání. „Je skvělé, že děti i rodiče k tomu tak přistupují. Svědčí to o tom, že děti mají o fotbal zájem, chtějí si turnaj užít a také v něm něco dokázat. Je důležité, aby děti neodradily nějaké dílčí neúspěchy, když se jim třeba chvíli ve sportu nedaří, aby na sobě pracovaly z hlediska všestrannosti a nevěnovaly se jen fotbalu. A také, aby rodiče dbali na to, aby jejich pohybová kultura vedla k všestrannosti,“ uzavřel Radek Bejbl, ambasador Ondrášovka Cupu U9.

Finálový turnaj sledoval na východě Čech také Bejblův někdejší spoluhráč ze Slavie a národního týmu a rovněž vicemistr Evropy z roku 1996 Jan Suchopárek. „Ondrášovka Cup je skvělý projekt a je znát na jeho organizaci a zázemí, že má za sebou už spoustu ročníků. Je výborné vidět to zaujetí všech, kteří se na něm podílejí, a hlavně na hráčích, kteří se turnajů účastní. Úroveň ve všech mládežnických kategoriích stoupá. Formát 4 + 1 je bezvadný, protože hráči jsou neustále v permanenci a padá hodně gólů. Přesně tak si to přejeme,“ podíval se na turnaj očima zkušeného reprezentanta i trenéra další ambasador kategorie U9 Jan Suchopárek, který aktuálně vede reprezentační devatenáctku.

Výraznou stopu na vysokomýtském finále zanechal svitavský fotbalový potěr, který upoutal velmi dobrými výkony, když v základní skupině podlehl po obrovské bitvě jen Spartě, zatímco přehrál třeba Pardubice či Hradec Králové. O postup mezi čtyři elitní týmy ho ve čtvrtfinále připravil pouze prohraný penaltový rozstřel. K týmovému úspěchu se přidal rovněž individuální, Adam Svoboda byl vyhlášen nejlepším hráčem celého finálového víkendu!

Zlatá skupina ve formátu play off

Čtvrtfinále: FK Mladá Boleslav – TJ Svitavy 3:2 (pen.), FC Zbrojovka Brno – FK Jablonec 4:2, SK Hanácká Slavia Kroměříž – Akademie FC Baník Ostrava 8:1, AC Sparta Praha – Mostecký FK 4:2. O 5. – 8. místo: TJ Svitavy – FK Jablonec 6:4, Akademie FC Baník Ostrava – Mostecký FC 1:4. Semifinále: FK Mladá Boleslav – FC Zbrojovka Brno 2:4, SK Hanácká Slavia Kroměříž – AC Sparta Praha 3:4. Utkání o 7. místo: FK Jablonec – Akademie FC Baník Ostrava 1:6. Utkání o 5. místo: TJ Svitavy – Mostecký FK 3:5. Utkání o 3. místo: FK Mladá Boleslav – SK Hanácká Slavia Kroměříž 2:6. Finále: FC Zbrojovka Brno – AC Sparta Praha 2:7.

Individuální ocenění

Nejlepší hráč: Adam Svoboda (TJ Svitavy)
Nejlepší střelec: Štěpán Židlík (Hanácká Slavia Kroměříž)
Nejlepší brankář: Nikolos Kobachidze (FK Jablonec)