V ČFL si hodně polepšila královéhradecká Olympia, která míří za postupem do FNL. O soutěž níže Trutnov zpečetil svoji záchranu výhrou v podkrkonošském derby na trávníku Dvora Králové. Tento prestižní mač však přinesl několik sporných momentů a s tím i související vlnu emocí.

Olympia za postupem

Kuklenské „šavle" v uplynulém týdnu zvládly dva těžké venkovní zápasy – ve středu vyhrály ve Štěchovicích 2:1 a v sobotu i v Domažlicích 3:0. V praxi to znamená, že se už hodně přiblížily vysněnému postupu do Fotbalové národní ligy. V posledních dvou kolech je čeká doma Dobrovice a venku Vltavín. Dotáhne Olympia své snažení do úspěšného konce?

Podkrkonošské derby

Na šlágr divizního 28. kola mezi Dvorem Králové a Trutnovem se těšilo pět stovek příznivců, domů ale většina z nich odcházela rozčarována. Potvrdily se totiž předzápasové prognózy, díky nimž duel ze své nabídky stáhly i sázkové kanceláře. Ač domácí fotbalisté na hřišti dělali co mohli, soupeře i jasně přehráli, v klíčových momentech jim nebyly uznány dvě regulérní branky. Není divu, že se hosté z výhry a jistoty záchrany ani neradovali.

Jak viděli trenéři zápasy uplynulého kola divize C

Náchod - Pardubice B 2:4

Ondřej Szabo, trenér FK Náchod: „První poločas byl dobrý, na začátku jsme soupeře přehrávali, ten pak vyrovnal hru a do vyrovnávacího gólu to nebylo od nás špatné. Všechno zlomil gól na 1:2, kdy jsme se pro mě naprosto nepochopitelně sesypali. Smutné na tom je to, že se nám to nestalo poprvé."

František Kovárník, trenér FK Pardubice B: „Domácí šli brzy do vedení. Poté se hra vyrovnala, ale skóre až před přestávkou. V úvodu druhé půle rozhodla čtyřminutovka, ve které jsme vstřelili tři góly a bylo po zápase. Výhrou jsme se definitivně zachránili. Pochvala pro všechny hráče a poděkování těm z áčka, kteří již mají volno."

Kolín - Ústí n. 0. 1:0

Vladimír Chudý, trenér Jiskra Ústí n. O.: „Odehráli jsme nadprůměrné divizní utkání, které by se svou úrovní určitě neztratilo ani v ČFL. Úvod první půle patřil domácím, dali gól. Postupně jsme hru vyrovnali, ale bez efektu. Druhá půle byla z naší strany lepší, jenže tři dobré příležitosti jsme nevyužili. Odjeli jsme s prázdnou."

Letohrad - Vysoké Mýto 1:1, penalty 5:3

Jiří Valta, trenér FK Letohrad: „Mužstva chtěla do poslední minuty vyhrát a nehrálo se vyloženě na remízu. Byla v tom euforie, mělo to atmosféru, což se mi líbilo."

Roman Oliva, trenér SK Vysoké Mýto: „Vyrovnané utkání, na pokutové kopy byli šťastnější domácí."

Turnov - Kratonohy 4:2

Václav Pišta, trenér Kratonoh: „V úvodu šli domácí zaslouženě do vedení. My jsme však dokázali vyrovnat hru i skóre. Zkraje druhého poločasu jsme šli dokonce do vedení. O chvíli později domácí srovnali na 2:2. Poté již na hřišti dominovali a z množství šancí vsítili „jen" čtyři góly. Klidně to mohlo skončit i 8:2."

Chrastava - Živanice 1:3

Milan Ujec, trenér Sokola Živanice: „Do zápasu jsme vstoupili aktivně a soupeře dostali pod tlak. Vytvořili jsme si několik šancí z nichž jsme však proměnili jednu. Pak jsme přestali hrát aktivně. Domácí se vrátili do hry a vyrovnali. Po změně stran jsme již výpadek ve hře nepřipustili a dvěma góly rozhodli."

Dvůr Králové - Trutnov 1:2

Pavel Matějka, trenér TJ Dvůr Králové: „Soupeře jsme v derby přehráli, nastřelili dvakrát tyč, dali i tři regulérní branky, ale holt Trutnov byl příliš pilný na to, abychom jej mohli porazit."

Miloš Dvořák, trenér MFK Trutnov: „Soupeř byl fotbalovější, my zas produktivnější. S bodovým ziskem jsme samozřejmě spokojeni."

ČFL a divize C

Hvězdy kola

1. Martin Kejzlar (Trutnov): Jasně nejlepší trutnovský hráč v derby zařídil oba góly svého mužstva.

2. David Petrus (Živanice): Střelec od pánaboha skóre otevřel a také uzavřel.

3. Adam Fousek (Pardubice B): Může si válet šunky u moře. On ale dvěma góly během minuty pomohl klukům z rezervy.

Vítěz kola

FK Pardubice B: Více než poločas se rezerva trápila na hřišti posledního. Pak třemi góly během tří minut trefila důležité tři body.

Poražený kola

FK Kratonohy: Když šli „sršni" v 50. min. do vedení, vypadalo to nadějně, ale pak vyklidili pole a mohli inkasovat i víc než 4 góly.

Příští program

ČFL: Sobota 10. června: Olympia Hradec Králové – Dobrovice, Písek – Chrudim (oba 10.15). Neděle 11. června: Převýšov – Benešov (10.15).

Divize C: Sobota 10. června: Kratonohy – Náchod, Pardubice B – K. Hora (10.15), V. Mýto – Ostrá, Letohrad – Kolín, Živanice – Turnov, Přední Kopanina – Dvůr Králové (vše 17). Neděle 11. června: Trutnov – Chrastava, Čáslav – Ústí nad Orlicí (vše 17).

Střípky a zajímavosti

Náchodský výkon devalvovaly tři góly inkasované během tří minut

Náchod - Třígólová smršť pardubické rezervy mezi 50. a 53. minutou naladila do té doby vyrovnaný zápas s domácím Náchodem na pardubickou notu. Náchod sice ještě dokázal z penalty korigovat, jenže další gólovou odpověď už na tvrdý pardubický direkt nenašel. Hostům tři body odvezené z Náchoda výrazně pomohly v sestupové matematice, stejně si pomohl i Trutnov, který zvládl podkrkonošské derby ve Dvoře Králové. Nadějně rozehraný zápas naopak nedotáhl do kýženého bodového zisku další z východočeských celků, Kratonohy, které padly v Turnově a nyní nutně potřebují doma přehrát poslední Náchod.

Každý chvilku tahal pilku. Špalek se přeřízl až v rozstřelu

Letohrad - Kombinačně silné Vysoké Mýto proti týmu, jenž byl lačný po úspěchu. To samo o sobě dávalo naději na dobrý fotbal. Na stadionu v Letohradu ale zkrátka chybějí diváci, ani na derby nepřišla do ochozů žádná extra návštěva. Je to škoda. Hráči by se určitě vyhecovali k lepším výkonům, kdyby jim z hlediště proudila emoční vlna. Ale emoce měl zápas i tak, místy až za hranicí. Mýto vedlo, po přestávce domácí vyrovnali. Na remízu se nehrálo, oba týmy chtěly urvat výhru v základní době. K tomu nedošlo. Přídavek v podobě pokutových kopů ovládl Letohrad.