V útulném prostředí Sporthotelu Tichá Orlice bylo v úterý večer ještě živěji než obvykle. Tradiční setkání vedení oddílu s novináři, sponzory a představiteli města nastínilo plány oddílu nejen na aktuální sezonu, ale také do dalších let.

Fotbalisty trápí údržba areálu

Oproti loňské sezoně je v řadách funkcionářů i hráčů divizního celku podstatně veseleji. Alespoň při pohledu do tabulky. Šest bodů ze tří kol a prestižní pohárové utkání za dveřmi, to je pro Jiřího Saňáka i oddílovou kasu solidní start. A to se ještě co nevidět vrátí Ústečtí na menší a útulnější druhé hřiště, což je dobrá zpráva především pro fanoušky. Za čtrnáct dní proti Slovanu Pardubice by je od trávníku neměl již dělit atletický ovál a v malé aréně se dá očekávat o poznání svižnější fotbal. „Náš cíl do letošní sezony je pohybovat se v první polovině tabulky, byť historický úspěch z posledního ročníku by nás měl zavazovat k něčemu víc. Solidní by bylo umístění kolem pátého, šestého místa,“ říká po třech odehraných kolech vedoucí fotbalového, atletického oddílu a zároveň předseda Jiskry Roman Langer. Poukazuje přitom na skutečnost, že ve dvacetičlenném kádru je hned patnáct fotbalistů přímo z Ústí. „A tohle je v divizi zcela ojedinělý jev,“ upozorňuje muž číslo jedna ústeckého sportu. Dlouhodobě neuspokojivou finanční situaci Jiskry, pod níž fotbalový oddíl spadá, by chtěl Roman Langer v budoucnu řešit razantním krokem. O areál by se v horizontu několika let mělo starat město. Důvod je prostý: roční údržba sportovišť zhltne více než milion korun a situace je tím pádem dlouhodobě neudržitelná. „Sponzorů spíš ubývá, nemůžeme dále rozvíjet sportovní činnost,“ argumentuje Langer. „Chystají se jednání. Bylo by ale ode mne falešné, kdybych teď něco sliboval,“ říká místostarosta Luboš Bäuchel, bývalý dlouholetý hráč fotbalové Jiskry, jenž na schůzi zastupoval město.

Jinak parkování i čestný výkop

Vedení oddílu i další členy fotbalové Jiskry nyní čeká pořádná „šichta“. Úterní pohárové utkání s aktuálně druhým celkem Gambrinus ligy Sigmou Olomouc bude totiž pro pořadatele z více důvodů náročné. „Na zajištění zápasu se podílejí doslova všichni. Od nejmenších žáčků až po starou gardu, která posílí pořadatelskou službu,“ hovoří o přípravách sekretář oddílu Jan Skácel. Už nyní je zřejmé, že proti loňskému duelu s pražskou Spartou dojde k několika změnám, jak potvrzuje i zkušený funkcionář. Jednou, zdaleka ne jedinou, je okolnost, že proti loňsku neposlouží coby parkoviště uzavřená hlavní komunikace I/14. V okolí stadionu je ale podle vyjádření vedení Jiskry vhodných ploch dostatek.

Změna číslo dvě: čestný výkop. „Na výboru jsme se dohodli, že neoslovíme tentokrát politické představitele, ale představíme legendy ústeckého fotbalu. Snad se nebudou stydět,“ komentuje Jan Skácel, který zvolenou dvojici zatím jmenovitě představit nechce.

Saňák: v octavii proti porsche

Úplně jiné starosti má nyní šéftrenér oddílu Jiří Saňák. Proti Olomouci, kde načal svou profesionální kariéru, by rád ze svých oveček vyždímal potřebných sto padesát procent a způsobil malý fotbalový zázrak. A že se zázraky občas dějí, dokazuje třeba loňské druhé kolo Ondrášovka cupu. V něm si Živanice, momentálně hrající pardubický krajský přebor, podaly na svém hřišti prvoligovou Mladou Boleslav. Podaří se něco podobného Ústí, které před rokem dostalo hned čtyřikrát za uši od pražské Sparty? „Budeme závodit v octavii proti porsche. Zápasit s nejofenzivnějším týmem u nás, který podobně jako my sází na vlastní kluky. Ale chceme Sigmu porazit, vyřadit a jdeme do toho naplno,“ neztrácí dobrou náladu a nevídaný optimismus Jiří Saňák, jehož další heslo je „přežít první minutu“.

Kdyby se podařilo přežít minut devadesát, může podle něj penaltová loterie přinést cokoliv. Prokousat se k bezbrankové remíze třeba těsnou osobní obranou ale podle znalce Olomouce dost dobře nejde. „Osobka? To bychom prohráli dvacet nula. Individuálně jsou jejich hráči lepší, rozkopali by nás, kluci promiňte,“ odpovídá s humorem na dotaz jednoho z přítomných novinářů.

Co by mohlo podle energií nabitého kouče přilákat fanoušky v úterý do ochozů? Jiří Saňák má svůj tip s příchutí anglické Premier League: „Doufám, že nastoupí Kalas. Kdy tady hrál hráč Chelsea? Stoper se jim zranil, myslím, že bude hrát.“

JAN POKORNÝ