Bomba! Ústí sfouklo exligovou obranu

Orlickoústecko – Rozhodovaly pokutové kopy. Zatímco Ústí si je vybojovalo po zdařilém výkonu s Olympií a dokázalo je vyhrát, Letohrad rozstřel s Živanicemi prohrál.

7.9.2015

Ústí nad Orlicí (v bílém) hostilo hradeckou Olympii.Foto: Michal Horák

Jiskra Ústí nad Orlicí – Olympia Hradec Králové 3:3 penalty 5:3
Podzimní zápas sezony. Velká fotbalová paráda pro všechny zúčastněné. Diváci si budou ještě v týdnu povídat, jakže to Ústečtí s hradeckou Olympií válčili. Řečeno a podtrženo: nevídaným způsobem.
Všem je známá věc, že Olympia je největší favorit. Do zápasu s Ústím ještě neinkasovala a první polovina poločasu tomu nasvědčovala i v tomto zápase. Jenže nakonec bylo vše jinak.
Hosté začali náporem, ale ani Jiskra nezůstávala pozadu. První vzruch před ústeckou svatyní obstaral hradecký Korba, prodral se přes několik bránících hráčů a trefil tyč. Nejen domácí hráči se dostali do varu hned v šesté minutě, kdy Demeter zahrál ve vápně rukou, rozhodčí Zadinová penaltu nepískala a kopal se „pouze" roh. Míč přilétl do skrumáže, kde byl přidržen Petr Falta a tentokrát už se „desítka foukala". Felcman ale nechal vyniknout gólmana Maška.
To Olympii vlilo horkou krev do žil a získávala převahu, navíc vstřelila dva góly. V 18. minutě zahrál Klapka „trestňák", v pokutovém území došlo ke strkanici a penalta se kopala také na druhé straně, ovšem s rozdílem, že exligový Klapka ji s přehledem proměnil – 0:1. Uběhlo pár minut a hosté vedení navýšili. Exekutor standardních situací Klapka má stále výbornou kopací techniku, posadil míč na hlavu Novotného, jenž přesně trefil – 0:2.
Mohlo se zdát, že je hotovo. Hosté s podvědomím náskoku polevili a do poločasu o náskok přišli. Úřadovat totiž začala ofenzivní dvojice Vaňous – Souček. Před půlhodinou hry kapitán Jiskry vysunul Součka, ten se dostal až před gólmana a poslal balón přesně k tyči – 1:2. Ústí zvedlo hlavu a hned o tři minuty později bylo vyrovnáno. Vaňousův centr prolétl až na zadní tyč, kde zaváhání při penaltě napravil Felcman – 2:2.
Čekalo se, co se bude dít. Hradečtí byli ve zcela nové situaci. V úvodu druhé půle měli převahu, ovšem v 64. minutě všechny na stadionu šokoval Vaňous. Oprášil svou technickou vytříbenost a z přímého kopu z dvaceti metrů nádhernou šibenicí poslal Ústí do trháku – 3:2. Radost na střídačce byla obrovská. Silný protivník ale ukázal, že se nevzdává. Vytvořil si velký tlak s mnoha standardkami, po jedné z nich se dočkal vyrovnání na 3:3. Přesně zakončil útočník Omovie.
Za euforie domácích příznivců dovedli ústečtí fotbalisté utkání k remíze a v rozstřelu dokonce brali bod navíc. Hned v první sérii totiž neuspěl Klapka, když pak střelci Ústí nechybovali, propukla nespoutaná radost.

Fakta – branky: 29. Souček, 32. Felcman, 65. Vaňous – 19. Klapka z penalty, 25. Novotný, 75. Omovie Kingsley. Rozhodčí: Zadinová. ŽK: 5:2. Diváci: 380. Poločas: 2:2. Jiskra Ústí nad Orlicí: Jehlička – Heger (86. Ráb), Chleboun, Coufal – Felcman, Brabec, Vaňous (90. M. Falta), P. Falta, Langer, Ráliš – Souček. FC Olympia Hradec Králové: J. Mašek – Demeter, Rolko, Poděbradský – Kosař (69. Goutsios), Novotný, Klapka, Matěj Ptáček – Krejčík (65. P. Očovan), Omovie Kingsley, Korba.

FK Letohrad – Živanice 1:1
penalty 3:4
Lépe vstoupili do zápasu Letohradští, jenže to byli hosté, kteří měli první šanci. Osamoceného Poláka však vychytal Ehrenberger. Hodně blízko byl pak domácí Kabourek, jenž trefil tyč Čihařovy branky. Až přišla 40. minuta a ukázka fotbalového umu Michala Vaniše. Přímý kop bezmocný gólman jen sledoval – 1:0. Po gólu Černíka zkraje druhé půle to bylo už 2:0, jenže z ničeho nic se ozvala píšťalka rozhodčího, který branku neuznal. Vyrovnání přišlo v 59. minutě, kdy skončila v síti přízemní střela Poláka. Následně měli domácí obrovské štěstí, když dvakrát za jejich zády zvonila tyč. Dramatický byl i rozstřel, nakonec získaly dva body Živanice.

Fakta – branky: 41. Vaniš – 59. Polák. Rozhodčí: Řeháček. ŽK: 2:4. Diváci: 200. Poločas: 1:0. FK Letohrad: Ehrenberger – P. Štěpán, Vaniš, Kail, Šponar – J. Štěpán, Linhart, Černík (62. Tichý), Konečný (67. Lorenc) – Čada, Kabourek (75. Strasmeier). Sokol Živanice: Čihař – Ferčák, Buriánek, Novák, Novotný – Hundák (85. Mocanu), Gorol (80. O. Ujec), Herzán, Polák – Kakrda, M. Ujec.

Admira Praha – SK Vysoké Mýto 1:0
Nedělní dopolední utkání Mýtu nevyšlo podle představ a odjelo z půdy nováčka bez bodů. Rozhodl o tom jediný gól Malce chvíli po hodině hry. Hosté tentokrát vyšli střelecky naprázdno. Je to pro ně první porážka v sezoně.

Fakta – branky: 69. Malec. Rozhodčí: Kubec. ŽK: 3:1. Diváci: 165. Poločas: 0:0. SK Vysoké Mýto: Černík – Daněk, Trnka, Konečný, Hock – Wimmer (72. Žák), A. Kopřiva (81. Benda), Štěpánek, Živný – Mach (78. Motl), Fikejz.

1. Olympia 5 4 0 1 0 15:3 13
2. Vysoké Mýto 5 3 1 0 1 9:4 11
3. Ústí nad Orlicí 5 3 1 0 1 12:8 11
4. Živanice 5 2 2 0 1 11:6 10
5. Jablonec n. J. 5 3 0 0 2 12:7 9
6. Suchdol 5 2 0 3 0 8:5 9
7. Trutnov 5 2 1 0 2 13:10 8
8. Nový Bor 5 1 2 1 1 4:7 8