Jak diváckou podporu vnímáte?
Samozřejmě to je paráda. Ani jsme snad nečekali, že by se to až takhle vyvrbilo. Je to i tím, že jsou výsledky a jakou soutěž hrajete, protože ta je letos výborná. Police, Solnice a Náchod teď dominují, ale i ostatní mančafty mají kvalitu. Takže ta soutěž tomu dodává punc. Za mě to je v pořádku, neboť si myslím, že taková soutěž by si podobnou návštěvnost zasluhovala. Když se podíváte, že na divizi někde chodí padesát lidí…

Karel Klimeš, předseda Spartaku Police nad Metují.Karel Klimeš, předseda Spartaku Police nad Metují.Zdroj: archiv K. K.A vy máte průměr na domácí zápasy takřka 400 diváků.
Jeden z faktorů je, že jsme takový kout, že lidi si v neděli najdou čas na fotbal. Vzpomeňte si na Anglii v minulém století, kdy byl fotbal jakoby zábava chudých, dělníků. V Manchesteru se v sobotu po práci sbalili a šli na fotbal. Takže takhle to je. Když ti lidé najdou zájem, tak je to pecka. Tohle by nám mohly i některé druholigové kluby závidět. Když takhle koukám, tak skoro ani nikde v ČFL nic podobného není.

Návštěvy Police n. M. na domácí zápasy v této sezoně krajského přeboru: 924, 320, 380, 320, 250, 610, 198, 80, 420. Utkání s Červeným Kostelcem (198 diváků) se hrálo ve druhém jarním kole, kdy nebylo ideální počasí. Duel s Třebší v dalším kole (80 diváků) musel být dokonce odehrán v azylu na umělé trávě v Náchodě.

Myslíte, že je to dáno hlavně výsledky a předváděnou hrou? Nebo ještě něčím jiným?
Jak říká klasik, všechno souvisí se vším. Pamatuji, když jsme hráli třeba B třídu, to byly takové nešťastné roky. To víte, že lidi radši přijdou na nějakou kvalitnější soutěž než na B třídu nebo okres. Prostě tak nějak to tehdy vzniklo v postupové sezoně, kdy se vyhrála A třída a dá se říct, že ten trend je stejný. Pro kluky, co to hrajou, je to takový dvanáctý hráč. Je to pro ně i motivace, když je ti lidé navštěvuji, povzbuzují, vytvářejí takovouhle kulisu a určitě je to žene dopředu.

Police nad Metují má kolem čtyř tisíc obyvatel. Jak je možné, že v takto menším městě je o fotbal takový zájem?
Můj názor je takový, že jsme skoro Polsko. Když jste v Hradci, v Jaroměři nebo jinde ve vnitrozemí, tak máte X možností. Tady je prostě fotbal zábava a lidi se na něj těší. Jsou tu samozřejmě i jiné sportovní aktivity, turistika, to neříkám. Ale fotbal je prostě fenomén jednadvacátého století. To, že to takhle funguje, tak v první řadě musí nějakým způsobem fungovat klub. Já coby předseda, manažer, prostě všechno je to v návaznosti.

Výborní fanoušci Police by si postup do divize určitě přáli.
Police a případný postup do divize? Tohle už není sranda, ví šéf klubu Klimeš

Před dvěma týdny jste měli schůzku s fanklubem, že?
Jsem strašně rád, že to proběhlo. Něco se nelíbilo jim na moji osobu, něco zase mně. Ale myslím si, že jsme si to všichni vyřešili. Problémem jsou světlice a petardy. Kluci trochu nechápali, že stanovy jsou stanovy a kolikrát už jsme za to dostali pokuty. Že prostě svaz je takový byrokratický. Ale to je jedno. Jsem zkrátka rád, že s fanklubem proběhla schůzka a stále bude naším dvanáctým hráčem. Největší podpora je to pro samotné hráče.

Jak vy coby předseda vnímáte pyrotechniku?
Z mé pozice mě straší jedna věc, kterou vnímám. Jsem takový prostředník mezi dobrem a zlem, tedy mezi svazem a tím, že kluci řeknou, že pyro není zločin. Bohužel stanovy a pravidla kraje jsou takové, jaké jsou. Výjimky neplatí. Takže jsem v takovém mlýnském kole. Dokážu to ustát, už jsem velký kluk. Ale jsem strašně rád, že jsme si s fanklubem promluvili, mám z toho dobrý pocit. Naposledy s Hořicemi měli kluci zase dobrou atmosféru.

Spartak Police nad Metují doprovázejí v této sezoně skvělé návštěvy.Spartak Police nad Metují doprovázejí v této sezoně skvělé návštěvy.Zdroj: Miroslav Holub

Vy třeba fanoušky na něco lákáte? Děláte nějaké doprovodné soutěže? Nebo je to o dobrém pivu a párku?
To snad ani ne. Ve fanklubu jsou třeba někteří, co dříve hrávali fotbal. Kdyby se něco povedlo do příští sezony, tak by spolupráce byla ještě lepší. Přemýšleli jsme s manažerem, jak to nějak vylepšit, aby každý z fanoušků mohl mít opravdu pocit, že je ve Spartaku důležitý. Chtěli bychom to ještě nějak posunout.

Co vás napadá?
Přemýšlíme o nějakých výhodách, společném soustředění, nebo jsem uvažoval, že by si po konci sezony mohli dát fanoušci s hráči společný fotbal. Nicméně ta symbióza teď takhle je a jsem rád, že to takhle máme. A jak už jsem říkal, ani ve vyšších soutěžích jsem to takhle neviděl. Prostě je to tak, jak to je a všechny to musí bavit. Když vidím někde na divizi padesát sedmdesát diváků, tak u nás je to pecka.

Budou se z krajského titulu radovat fotbalisté Police nad Metují nebo Solnice? A nebo oběma sebere trofej Náchod? To se ukáže v jarní části sezony.
PŘED STARTEM JARA: Faktor Camara. Cílem Police je trofej. Vystřílí ji Američan?

Je tradice hrát u vás neděle? Zkoušeli jste někdy i soboty?
Jednou se to zkoušelo, ale už nevím přesně, jestli to bylo kolem roku 2000 nebo 2002. Tehdy se to na dvě sezony otočilo, že hrálo áčko v sobotu a béčko v neděli. Ale nebylo to šťastné to takhle prohodit. Muselo se to pak vrátit zpátky. U béčka jsme si vždycky říkali, že je to taková lidová sobotní zábava. U áčka neděle je prostě neděle a lidi přijdou.


Načítám tabulku ...