Krok za krokem ústecký tým míří ke splnění svého velkého cíle. Zatím se v jarních bojích v divizní skupině C nenašel soupeř, který by Jiskru připravil byť o jediný bod, byť to občas bylo s „odřenýma ušima“. Předseda klubu ROMAN LANGER si cení toho, že svěřenci trenéra Vladimíra Chudého dokážou překlopit na svoji stranu i zápasy, které se neodehrávají zrovna podle ústeckých not.

Myslím, že jste si před startem jarní části ani nemohli namalovat ideálnější scénář než ten stávající, že po osmi kolech budete bez jediné ztráty a navíc tak výrazně odskočíte konkurenci, že…

Osm odehraných utkání a 24 získaných bodů, to se samozřejmě hodnotí pěkně, i když předvedená hra nebyla vždycky úplně taková, jak bychom si představovali. Výsledky ale jsou a to je nejdůležitější. Místy byla znát určitá svázanost, kdy kluci cítili zodpovědnost, které na ně dolehla, vyhrávali jsme třeba 2:1, ale vyhrávali. S maximálním ziskem panuje velká spokojenost, zbývá sedm zápasů a čistě matematicky řečeno, čtrnáct bodů znamená jistý postup, to jsou čtyři výhry, dvě remízy, jedna prohra, co si můžeme dovolit…

Jako klíčová se jeví skutečnost, že k vítězství dokážete dovést i takové duely, jež se nevyvíjejí ve váš prospěch.

Je to tak. Častokrát jsme na jaře otáčeli zápas, kdy jsme prohrávali 0:1. Z mužstva je cítit síla, je na něm vidět odhodlání, táhneme všichni za jeden provaz. Fotbal je kolektivní sport a kolektiv vítězí.

Nyní vám vychází všechno na co sáhnete, přitom pokud zavzpomínáme na dva roky staré události, kdy jste sestupovali z třetí ligy, tak tehdy vám naopak nevycházelo vůbec nic. Fotbalový život se zkrátka umí rychle proměnit…

My si tu sezonu tehdy skutečně odtrpěli od začátku do konce, když jsme naopak pořád prohrávali o gól. Stále si myslím, že jsme měli snad nejsilnější tým, co v Ústí kdy byl, ale nefungovalo to dohromady. Hráli jsme fotbal, na pohled to vypadalo pěkně, ale nedávali jsme branky, potřebný účel tam nebyl a propadli jsme se do křeče.

Zpět do současnosti. Je to tak, že psychika je teď naopak silnou stránkou mužstva?

Psychická odolnost je skvělá, řekl bych, že jak u hráčů, tak u realizačního týmu. Je to znát na tom, že když se nám třeba úplně nedaří, tak se kluci o poločase v kabině povzbudí, někdy si i vynadají, to k tomu patří, trenér je taky vypucuje, ale potom jdou zase do boje a dokážou zápasy zlomit na svoji stranu.

Jakou roli v tom podle vašeho názoru činnost trenérů a celého realizačního týmu?

Práce našeho trenérského štábu je opravdu na vysoké úrovni, až máme strach, aby nám zejména hlavního trenéra „neukradli“ někam do vyšší soutěže. Je to paráda, soupeře má přečtené, všechno nastudované, klukům přesně řekne, co mají hrát, a oni to plní. Například nyní v Dobrovici to zafungovalo na tisíc procent. Ale svůj podíl má celý realizační tým. V Dobrovici za stavu 2:0 pro nás kopal soupeř penaltu, gólman přesně věděl, kam ji dotyčný střelec kope, šel tam a chytil ji. Není to jenom o činnosti na tréninku, ale také o práci u videa a dalších detailech.

Zaskočilo vás, že se ani Benátky nad Jizerou, s nimiž jste se na podzim dlouho přetahovali o čelo, nedokázaly udržet v kontaktu?

Určité překvapení to je, čekal jsem, že nás budou pronásledovat dlouho. Ale potýkají se zraněními klíčových hráčů a když vám vypadnou čtyři ze základu, musí se to někde projevit. Jejich marodka asi sehrála svoji roli, ale zase se tam tlačí Velké Hamry, který mají skvělé výsledky a hrají výborný fotbal. Takže nás budou prohánět, i když doufám, že ne až do posledního kola…

TJ Svitavy vs. FO Lanškroun.
PODÍVEJTE SE: Lanškroun padl ve Svitavách. Trenérský souboj Dvořáků pro juniora

Váš široký kádr dává jistotu, že trenéři budou mít i při absencích kam sáhnout, že?

Tohle je velmi důležité. Máme vždycky na lavičce třeba pět fotbalistů, kteří jsou vyrovnaní těm v základu. Mnohdy naskočí do hrya jsou lepší než ti, kteří hráli od začátku. Což hodně rozhoduje, na vývoji zápasu a výsledcích je vidět, že kolikrát v 70. minutě otáčíme skóre.

Letohrad? Do derby jdme s pokorou

Odrazily se výtečné výsledky na vyšším zájmu veřejnosti o fotbal v Ústí nad Orlicí?

Musím říci, že ano. Stabilně nám teď chodilo kolem čtyř stovek diváků, kromě duelům proti Spojům, kdy ovšem panovalo nelidské počasí. Návštěvnost je zajímavá, máme ji asi nejvyšší v divizi a věřím tomu, se s přibývajícími koly a rostoucí důležitostí jednotlivých střetnutí vystoupá ještě nahoru.

Ještě ve třetí lize nejste, ale určitě přemýšlíte o tom, co by pro vás postup znamenal. V čem byste viděl podstatné rozdíly mezi divizí a ČFL?

Co se týče samotné hry, tak rozdíl je obrovský. Je tam řada béček, která trénují sedmkrát týdně, jsou to prakticky profesionálové, zálohy ligových klubů, rozpočty mají několikanásobně vyšší než my. Když jsme postoupili před lety poprvé do třetí ligy, tak jsme zpočátku měli velké problémy s rychlostí, čemuž jsme se teprve postupem času přizpůsobovali. Pokud postoupíme, tak budu zvědavý, jak se s tím vyrovnáme teď a jestli dokážeme naskočit do rychlejšího vlaku.

Pokud by všechno klaplo podle představ a do Ústí nad Orlicí se vrátila třetí nejvyšší soutěž, počítali byste s výraznější obměnou kádru?

Chtěli bychom, aby ti kluci, kteří si postup vykopou, tady všichni zůstali, pokud nikdo nebude chtít odejít dobrovolně. Samozřejmě bychom tým museli doplnit, možná do každé řady jedním hráčem, ideálně s určitými zkušenostmi z této soutěže. Trochu výhodou je, že hráči se do třetí ligy shánějí přece jen snadněji než do divize.

Tuto sobotu od 17 hodin hrajete derby s Letohradem a to je nefalšované utkání divizního Goliáše proti Davidovi. Na co byste pozval diváky?

Když jsme na podzim hráli v Letohradu, tak jsme tam horko těžko uhráli v poslední minutě remízu a minimálně sedmdesát minut byli domácí lepší. Jak se říká, derby favorita nemá, ale věřím, že kvalita se projeví, že vyhrajeme a snad to bude více než 2:1… Zásadní pochopitelně může být první gól, po kterém se tým většinou uklidní. Soupeř nemá absolutně co ztratit, bude u nás chtít ukázat, že fotbal hrát nezapomněl, navíc za něj hraje dost kluků, kteří v minulosti oblékali ústeckoorlický dres. My v každém případě jdeme i do tohoto zápasu s pokorou, respektem a vědomím, že musíme hrát se stejným nasazením a odhodláním jako proti komukoli jinému.

Divizní skupina C.
Zasloužené vítězství pro Ústí nad Orlicí, zasloužená porážka Vysokého Mýta

Na postupovém místě máte v tuto chvíli nejen áčko v divizi, ale také rezervu v I. A třídě. Co říci na toto téma?

Béčko hodně těží ze silné lavičky A mužstva. Tím, že máme široký kádr, tak když kluci přijdou hrát za rezervu, stává se z ní úplně jiný tým s jinou kvalitou. Jsme rádi za dosažené výsledky, ale není konec soutěže a ani v tento okamžik neodkážu říci, jestli bychom chtěli či nechtěli hrát krajský přebor. Ani jsme o tom ještě ve výboru nemluvili.

Na závěr ještě zmínka o mládeži a projektu FK Orlicko, kde od léta dojde k podstatné změně. O co se jedná?

Od 1. července nastane zásadní novinka, protože FK Orlicko nám byl Výkonným výborem FAČR uznán jako přidružený klub. Což znamená, že budeme moci využívat mládežnické hráče v družstvech dospělých, co je důležitý faktor. A za druhé nám budou mládežnické týmy uznány do povinného počtu mládežnických družstev. A myslím si, že to bude velice přínosné pro výkonnostní růst především dorostenců, kteří budou moci nastupovat například za béčko. Je fakt, že z tohoto hlediska by byl krajský přebor mužů velice zajímavý. Chceme s dorostem postoupit z kraje do divize, ale soutěž je vyrovnaná, každý z první pětky může porazit každého a bude to boj až do konce. Co se týče žákovských kategorií, tam jsme nadšení a příjemně překvapení z našich výsledků v českých soutěžích. Vůbec jsme nedoufali, že bychom mohli hrát až takhle dobře.


Načítám tabulku ...