Projekt Sensoria Davida Bažouta a Daniela Kolínka umožňuje zájemcům starat se o rostliny v skleníku na dálku. Stačí jim k tomu wi-fi a mobil či počítač. O rostliny se pak postarají prostřednictvím dálkového řízení přístrojů v skleníku, které kontrolují teplotu či vlhkost vzduchu, umožňují otevírat okna a zalévat. „Pomocí jednoduchého nastavení lidé určí, jaké podmínky chtějí ve skleníku udržovat. V uživatelském rozhraní je jim k dispozici nápověda, která poradí s typickými rostlinami, jako jsou rajčata, či okurky,“ vysvětlil Daniel Kolínek.

Pěstitelům chytré přístroje ve sklenících, se kterými se propojí ze svého mobilu, také nabídnou kameru a ochrání plodiny před zloději. Systém navíc umí rozpoznat, pokud rostliny napadne nějaká nemoc. „Zaměřili jsme se na nejčastěji pěstovanou zeleninu v českých sklenících. Po pečlivém nastudování nemocí a jejich příznaků jsme se pustili do stahování obrovského množství fotografií z internetu. Veškeré fotografie bylo nutné pečlivě ořezat, roztřídit a poté zpracovat neuronovou sítí. Tu teď chceme zlepšovat a rozšiřovat počet detekovatelných nemocí na základě fotografií, které nám budou uživatelé posílat," zmínil Daniel Kolínek.

Brněnské pěstitele takzvaných microgreens v podnikání paradoxně nakopla koronavirová pandemie a s ní související vládní opatření.
Brněnské pěstitele nakopla pandemie. Speciální rostliny nabízí na facebooku

Podle studentů je chytrý skleník vhodný třeba pro lidi, kteří nemohou na své zahrady dojíždět příliš často. „Jedním z našich klientů je například chalupář, který žije v Praze a nemůže se svému skleníku věnovat pravidelně. Takto má přehled, co se v něm děje, a o úrodu je postaráno, i když začnou mrazíky," nastínil Bažout.

Prodávat chytrý skleník chtějí začít studenti za několik měsíců.

Skleník již testují třeba v brněnské Otevřené zahradě. „Zatím máme jen dobré zkušenosti, je to skvělý nápad. Rostlinám se v rámci letošních klimatických podmínek daří,“ pochválila tamní zahradnice Veronika Floumová.