Už dnes tři hodiny po poledni budete moci vidět, jak vzniká Orlický deník, tedy noviny, které k vám mají nejblíž. Připraveny jsou soutěže a dárky pro dospělé i děti. Zahraje vám dechový orchestr choceňské základní umělecké školy a přijde také starosta Chocně Miroslav Kučera. S ním si pak budete moci pohovořit o všem, co vás zajímá a také o tom, co vás trápí.

O protipovodňových hrázích i zeleni

Choceň je v mnoha ohledech krásné město, které znají příznivci zimního plavání, adrenalinových vodáckých hrátek či létání, ale také třeba milovníci jogurtů. Má krásné zelené lokality, na něž mohou být místní právem hrdí.

Ovšem právě kolem městské zeleně se v poslední době poměrně hodně mezi lidmi v Chocni diskutuje. Kácení v některých místech včetně náměstí řadu Choceňáků zarazilo, což nakonec potvrdila i anketa, kterou Orlický deník ve městě před několika dny provedl. I když radnice vyvíjí snahu co nejvíce obyvatele města informovat, ukazuje se, že ne všichni mají o krocích týkajících se zásahů do městské zeleně dostatečný přehled. Prima Den s Deníkem je tou nejlepší příležitostí se nejvyššího radního zeptat, co se zelení ve městě bude v příštích letech. Ozvaly se také hlasy, že v Chocni schází městská policie. Také o této věci můžete se starostou Miroslavem Kučerou hovořit.

Tématem, které je ve městě v současné době „na tapetě“, je chystaná realizace protipovodňových opatření v místech, kterými Chocní protéká Tichá Orlice. Stavět se má začít už v létě. Celá akce zahrnuje soustavu protipovodňových zdí a hrází, celkem jednadvacet stavebních objektů včetně vakového uzávěru náhonu či rekonstrukce silničního mostu u obchodní akademie. V těchto dnech se ovšem ve městě objevila výzva, jejíž signatáři poukazují mj. na to, že protipovodňové betonové zdi a ochranné hráze neřeší téměř každoroční vzdouvání spodní vody, které vede k opakovanému zatopení sklepů. Také na toto téma se bude jistě hovořit.