Provozovatelem byla firma Virunga.cz, která tyto africké trhy představuje ve vybraných městech po celé ČR. Svůj název odvodila od oblasti tří afrických zemí Ugandy, Rwandy a Konga, kde roste to nejbáječnější ovoce, pěstované plně organicky. Tyto produkty pochází od drobných místních farmářů a díky rychlé letecké přepravě jsou naprosto čerstvé, v optimální zralosti, bez jakékoliv chemie a přídavných cukrů, což je zárukou jejich vůně a originální chuti.

Největší zájem byl o velké kokosové ořechy, jakoby právě utržené s palmy a čerstvé banány. V nabídce však byly i méně známé produkty jako jackfruit, což je největší ovoce na světě. Pochází z tropického chlebovníku různolistého a může vážit až 50 kg. Masitá dužina je ideální do salátů, k výrobě džemů, želé a zmrzliny. Osvěžující chuť připomíná mix manga, hrušky a broskve. Další zajímavou nabídkou bylo dračí ovoce červené, původem z Indonésie, jež je plodem kaktusu, který má nádherné a voňavé květy. Sladká dužina s mixem chuti angreštu a melounu je ihned ke konzumaci a slouží i jako ozdoba koktejlů. Pro výborné osvěžení v letních dnech byly nabízeny Virunga sirupy plné exotické chuti a kousků ovoce. Uganda, nazývaná tropický ráj, ochutnávkou čerstvého i sušeného exotického ovoce tak umožnila přenést chuťový ráj i do českých domácností. Tisíce vůní pak představil oblíbený africký ostrov Zanzibar, který je nejen místem pro pohádkovou dovolenou, ale i ostrovem koření (vanilkových lusků, badyánu, skořice, kurkumy, kari, koriandru, zázvoru a dalších druhů).

Nebylo zapomenuto ani na kosmetiku, a to bambucké máslo, které zjemňuje pokožku, a arganový olej, tzv. marocké zlato, který působí proti stárnutí pokožky. Vyrábí se z plodů arganie trnité, která roste pouze v jihozápadní části Maroka, kde její ochranu zastřešuje UNESCO.

Stanislava Dvořáková