První týden v Austrálii probíhal v duchu poznávání - navštívili jsme školu a některé vyučovací hodiny a byli seznámeni se systémem vzdělávání. Účastnili jsme se projektového dne Swimming day, zažili zahajovací shromáždění celé školy a také návštěvu ministra kultury státu Viktorie. Kromě školy jsme poznávali Melbourne, kam jsme po tři dny dojížděli nadzemním metrem za různými památkami a zajímavostmi velkoměsta.

Navštívili jsme řadu míst:

• Památník obětí 1. a 2. svět. války Shrine of Remembrance, kde je v každou celou hodinu simulován sluneční paprsek dopadající na pamětní desku. Silný zážitek ještě umocňuje hudba.

• Nábřeží řeky Yarra s mosty, sochami a místy k odpočinku.

• Nejstarší vězení ve státě Victoria The Old Melbourne Gaol je až hrůzostrašná prohlídka s mnoha lidskými příběhy a ukázkami způsobů trestů. Viděli jsme i posmrtné masky, mezi nimiž byla i maska nejproslulejšího zbojníka Viktorie Neda Kellyho, bandity, který bohatým bral a chudým dával.

• Koncert filharmonie Melbourne Symphony Orchestra pod širým nebem, který byl charitativní akcí na podporu obnovy přírody zničené při požárech, přinesl i skladby Antonína Dvořáka. Emotivní zážitek a pýcha na našeho rodáka!

• Nejvyšší mrakodrap v Melbourne Eureka Tower má 91 podlaží a výšku 300 m. My jsme vyjeli do 89. podlaží asi za 20 sekund. Je zde nejvýše umístěná vyhlídková místnost na jižní polokouli! Většina z nás si zkusila vyjet v malém skleněném prostoru mimo budovu a prožít chvilku ve vzduchu nad zemí.

• Národní galerií umění jsme prošli svižně a dostali tak ochutnávku z výtvarného umění.

• Queen Victoria Market byl místem, kde jsme mohli ochutnat od všeho možného jídla, ovoce a zeleniny a nakoupit suvenýry.

Studenti byli ubytovaní v australských rodinách a poznali tak život Australanů zevnitř. Náhradní rodiče se jim plně věnovali a brali je na různé výlety do přírody, k moři a oceánu, do typické australské zoo za klokany a koalami, ukazovali jim možnosti života v Austrálii. K tomu patřila i odlišná kuchyně a stravovací návyky.

Na skok do Čech

Druhý týden jsme trávili převážně hraním našeho představení Na skok do Čech. Nastudovali jsme divadelně-tanečně-hudební koláž o některých českých místech a událostech a sehráli v angličtině šest představení pro čtyři školy a veřejnost. Australané byli velmi rádi, že jsme jim tak zprostředkovali kus naší historie a život v České republice.

Lenka Janyšová

#clanek|4447619