Ceny za vítězství v hlasování veřejnosti na facebookovém profilu projektu převzali ve čtvrtek 25. června z rukou radního Pardubického kraje pro školství Bohumila Bernáška, zástupců krajského odboru školství a organizátorů soutěže žák šesté třídy ZŠ Třemošnice Antonín Zelený a student druhého ročníku SOŠ a SOU Lanškroun Ondřej Bárta. Další výherce v jednotlivých kategoriích učí hlasování odborné poroty a kompletní výsledky budou zveřejněny v průběhu slavnostního setkání v Pardubicích 3. září.

Z téměř stovky přihlášených příspěvků jich podmínky pro zařazení do soutěže „Řemeslo doma“ splnilo 77 žáků. Zaslané fotografie prací, které účastníci vyrobili v domácích podmínkách během nouzového stavu, reprezentovaly patnáct základních a jedenáct středních odborných škol zapojených do TECHNOhrátek. Jeden výrobek dokonce dorazil také od žákyně čtvrté třídy z Brna.

„TECHNOhrátky se zaměřují především na podporu řemeslných a technických oborů. Soutěž ´Řemeslo doma´ proto vhodně vyplnila nucenou přestávku, kdy byly také školy v našem regionu uzavřené. Musíme ocenit především zručnost, kreativitu i profesionální úroveň zpracování převážné většiny soutěžních výrobků. Soutěž se tak stala nejen motivační, ale současně byla i propagací rukodělné práce a šikovnosti žáků ze základních a středních odborných škol,“ uvedl Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství, při slavnostním předání „facebookových“ cen v sálu Rady Pardubického kraje.

Přehlídka talentů

Ze všech přihlášených prací vybrali organizátoři TECHNOhrátek pro hlasování na Facebooku šestnáct nejlepších artefaktů v kategorii středních odborných škol a patnáct v kategorii základních škol. Do hlasování na Facebooku se zapojila víc než tisícovka sympatizantů z řad veřejnosti a v obou kategoriích proběhl vyrovnaný boj o celkové vítězství, který se rozhodl až v samotném závěru.

„U studentů středních škol se samozřejmě určité schopnosti a kvality daly předpokládat, ale jaká díla vytvořili třeba někteří žáci šestých tříd – včetně vítěze, nad tím nezbylo. než udiveně a s respektem kroutit hlavou. Ukazuje se, že v Pardubickém kraji vyrůstá hodně mimořádných talentů a už se těšíme, až nám zanedlouho předvedou svůj um také při TECHNOhrátkách i dalších soutěžích,“ říká Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Porazil i démona Venoma

V žákovské kategorii se dlouho zdálo, že nejvíc sympatií nakonec získá maska démona Venoma, kterou vyrobil Matyáš Fiebiger, žák deváté třídy ZŠ Jindřicha Pravečka z Výprachtic. Jenže zásluhou drtivého finiše zvrátil konečné pořadí ve svůj prospěch „šesťák“ Antonín Zelený ze ZŠ Třemošnice, jenž jako elektrotechnický specialista doma sestavil zcela funkční monitor. V dramatické koncovce vzájemného duelu vítěz nasbíral 130 lajků, zatímco druhý v pořadí 127! Převzetí ceny se, bohužel, kvůli operaci oka osobně nezúčastnil – zastoupil ho ředitel školy Lubomír Marek.

Těsným rozdílem skončil také souboj mezi středoškoláky, jejichž výrobky byly nominovány do užšího výběru. První příčku obsadil Ondřej Bárta, student druhého ročníku oboru mechanik elektrotechnik na SOŠ a SOU Lanškroun, s prototypem simulované sestavy plynu, brzdy a spojky. Na své konto si připsal 66 lajků, zatímco jeho největší rivalové – obráběči kovů Jiří Dohalský a Michal Žampach ze SŠ obchodu, řemesel a služeb Žamberk – za svou nýtovačku řetězů jich získali 58.

„Chodil jsem na základní školu T. G. Masaryka ve Svitavách, která se spíše zaměřila na podporu humanitního vzdělání. Trochu mě to mrzelo, protože jsem se nemohl zúčastnit žádné akce TECHNOhrátek. Na svém výrobku jsem zatím odpracoval asi sto hodin, ale bude jich určitě ještě mnohem víc, neboť se jedná o sestavu, která bude současně i mojí maturitní prací,“ komentoval své prvenství Ondřej Bárta.

Oba úspěšní autoři obdrželi speciální ceny od radního Pardubického kraje pro školství Bohumila Bernáška a organizátorů TECHNOhrátek v podobě elektrotechniky a poukázek na IT příslušenství. Ocenění v dalších pěti kategoriích podle hodnocení odborné poroty bude následovat 3. září při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže „Řemeslo doma“ v sálu Jana Kašpara v budově Krajského úřadu Pardubického kraje.

close První ceny v soutěži TECHNOhrátek „Řemeslo doma“ zamířily do Třemošnice a Lanškrouna info Zdroj: Archiv TECHNOhrátky zoom_in