Zcela mimořádnou akcí je 29. května ZUŠ Open v Neratově – společný program ZUŠek Královehradeckého a Pardubického kraje, který podpoří pokračování rekonstrukce tohoto výjimečného místa. Hudbou nejrůznějších žánrů i tancem ožije nejen Kostel Nanebevzetí Panny Marie, ale i jeho okolí.

ZUŠ Open v Neratově otevře v 10.00 Slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat Mons. Josef Suchár. Následovat bude bohatý program určený dětem i rodičům, který v odpoledních hodinách vyvrcholí slavnostním koncertem vítězů soutěží ZUŠ Královéhradeckého a Pardubického kraje. Po celé odpoledne budou pro návštěvníky připraveny také nejrůznější výtvarné dílny. Vstupné na akci je dobrovolné a jeho výtěžek bude věnován ve prospěch opravy střechy kostela a činnosti Sdružení Neratov.

Do celodenního se zapojí ZUŠ Habrmanova Hradec Králové, ZUŠ Střezina - Hradec Králové, ZUŠ Rychnov nad Kněžnou, ZUŠ Petra Ebena v Žamberku, ZUŠ Králíky, ZUŠ Polabiny - Pardubice, ZUŠ Týniště nad Orlicí, ZUŠ Chlumec nad Cidlinou, ZUŠ Havlíčkova - Pardubice, ZUŠ Kostelec nad Orlicí, ZUŠ Police nad Metují.

Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open až do neděle 29. května nabízí po celé republice bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení a výstav v podání nejmladších umělců z více než 400 základních uměleckých škol. Cílem festivalu ZUŠ Open, který ve spolupráci se základními uměleckými školami pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, je nejen představit práci jednotlivých škol, ale také upozornit na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství u nás.

Vybrané akce se uskuteční i v letních měsících a také v Evropském parlamentu v rámci nadcházejícího českého předsednictví v EU. Více informací o programu je k dispozici na webu www.zusopen.cz.

Silvie Marková