Příznivci historických železničních vozidel se v sobotu můžou těšit na několik nostalgických jízd. Z České Třebové pojedou ráno a odpoledne dva páry vlaků přes Svitavy a Poličku do Borové u Poličky a zpět, na kterých budou nasazeny parní lokomotiva 464.202 „Rosnička“ a motorová lokomotiva ř. 749 „Zamračená“. Při odpolední jízdě ve 14:00 z České Třebové do Svitav pojede tento vlak souběžně s pantografem. V parních vlacích platí zvláštní jízdné od 60 do 120 Kč podle ujeté vzdálenosti, děti od 6 do 15 let platí poloviční jízdné.

Zlatého brankáře Tomáše Jurca přivítali doma fanoušci.
Zlatého florbalového brankáře Tomáše Jurca přivítali doma ústečtí fanoušci

Tradicí se stalo nasazení dnes již historické elektrické jednotky ř. 451 „pantograf“, která zajistí projížďky po tratích v okolí České Třebové (do Ústí nad Orlicí, Letohradu a Jablonného nad Orlicí a do Svitav) a také po uzlu Česká Třebová. Mezi vrcholy dne budou bezesporu patřit souběžné jízdy pantografu a InterPanteru z České Třebové do Svitav v 11:28 a odpoledne ve 14:00 pak pantografu a historického vlaku v čele se „Zamračenou“ a s „Rosničkou“ na postrku. V 10:10 a ve 12:50 se pantograf vydá na okružní jízdy v uzlu Česká Třebová. V pantografu platí jízdné dle tarifu TR10 (včetně režijních průkazek), ovšem neplatí tarif IREDO ani státní tarif. Každý cestující starší 6 let si musí k jízdence zakoupit příplatek ve výši 35 korun. Pro okružní jízdu pak platí zvláštní jízdenka za 40 korun pro každého cestujícího staršího 6 let.

Návštěvníci se také mohou projet areálem kontejnerového překladiště společnosti Metrans. Motorová jednotka Regionova (ř. 814) bude odjíždět z 5. nástupiště českotřebovského nádraží v 9:10, 11:10, 13:10 a 15:10 hod. Jízda trvá asi 40 minut. Kromě toho tento vlak zajistí kyvadlovou dopravu mezi nádražím a depem. Přeprava v těchto vlacích je bezplatná.

Petr Pošta