JA firmy zaštiťuje organizace JA Czech a pomáhá tím školám připravit žáky do reálného světa podnikání. Letos tedy byly založeny tyto firmy Čaj o šesté, JOBSY, CUBE FOR HELP, SKY CARD PRINT, SCAN BAND a Kyberhygiena pro mladé.

Žáci z různých oborů vytvořili skupiny podle svých zájmů a předmětu podnikání, který si sami zvolili a fungují jako skutečná firma. V prvním kroku firmu založí, dohodnou se na vkladu a předmětu podnikání.

Dále si rozdělí funkce a s tím i související povinnosti. Dalšími kroky jsou průzkum trhu, vývoj a výroba výrobku či služby, propagace a prodej, v závěru roku potom vyhodnocení podnikání (závěrečná zpráva i celkové zhodnocení každého studenta). Po absolvování výukového programu mohou žáci přistoupit ke zkoušce z podnikatelských dovedností a získat mezinárodně uznávaný Certifikát podnikatelských dovedností. Žáci jsou vedeni i k etice podnikání a sociální pomoci ve sféře, kterou si vyberou.

Žáci, aniž by si to uvědomovali, se zábavnou formou učí spolupracovat v týmu, komunikovat, rozhodovat a nést zodpovědnost. A co je rozhodující? Jedinečná příležitost vyzkoušet si podnikání na nečisto, to nemá rozhodně každý.