Dvoudenní program začne v pátek 4. 9. vernisáží výstavy obrazů. Kurátor Karel Babíček tentokrát do prostoru místní sokolovny pozval dva výrazné zástupce mladé generace: Jan Heres je „malířem divoké přítomnosti“, zatímco tvorba Davida Mazance je založena na vrstvení jednotlivých malířských plánů, které pokládá přes sebe. Po úspěchu loňského experimentu se do programu festivalu vrací i projekce studentských a artových snímků. Kvůli pásmu s názvem V oblacích krátkého filmu vznikne improvizovaný kinosál přímo na jevišti sokolovny, která příležitostně funguje i jako divadelní sál. Večerní koncerty se následně ponesou v duchu poetičtějším (brněnští vypravěči Nevermore & Kosmonaut) či dynamičtějším (vyhlášení baviči Tygroo).

Díky vstřícnosti nového majitele brandýského zámečku získalo Mámení pro sobotní dopoledne další nevšední prostředí. V areálu se uskuteční oblíbená dětská výtvarná dílna a také unikátní představení Letkyně dívčího souboru Holektiv. Výraznou brandýskou stopu pak ponese odpolední recitál Slávka Klecandra. Pořad s názvem Studny samoty je inspirován dílem někdejší místní básnířky Jiřiny Zemanové a dle autora by se dal charakterizovat jako „cesta dlouhým stínem českého undergroundu“.

Koncerty na náměstí zrcadlí žánrovou pestrost, která je ve filozofii festivalu pevně ukotvena již devatenáct let. Těšit se můžete na písničkářku Báru Zmekovou, stylově rozkročené a kritiky ceněné Lanugo v čele s Markétou Foukalovou, invenční opavské Munroe se současným rockově-elektronickým zvukem či špičkové muzikantství v podání Cimbálové muziky České filharmonie. „Program na náměstí rádi otevíráme netradičně. Zněl tu swing, vystoupil opravdový big band, měli jsme tu trubače. Je nám velkou ctí, že naše pozvání přijal vyhlášený ansámbl, který mistrovsky snoubí folklór s klasickou hudbou,“ přibližuje za organizátory Filip Tomášek, místopředseda pořádajícího spolku. „Věříme, že jejich vystoupení návštěvníky nadchne. Je to další nový dílek dramaturgické mozaiky a další náš splněný sen,“ dodává.

Festival Brandýské Mámení vznikl na počest Jana Amose Komenského, který právě v Brandýse nad Orlicí napsal slavný Labyrint světa a ráj srdce. Tímto dílem je inspirován i přírodní labyrint v údolí J. A. Komenského. Ten založili a opečovávají členové spolku Brandýs ve světě, veřejnosti je přístupný od roku 2008. Bludiště je i generálním sponzorem festivalu: Mámení je každoročně financováno primárně z výnosů ze vstupného. Veškerý program festivalu je pro návštěvníky tradičně zdarma.

Filip Tomášek

19. Brandýské Mámení

4. a 5. 9. 2020

Brandýs nad Orlicí

www.brandysvesvete.cz