Historie skateboardingu ve světě

Skateboarding se pravděpodobně zrodil někdy na přelomu 40. a 50. let minulého století v Kalifornii. S myšlenkou vyrobit skateboard přisli místní surfaři, kteří chtěli mít nějakou alternativní zábavu v okamžiku, kdy zrovna nebudou žádné vlny.

První skateboardy se poměrně dost lišily od těch, které známe dnes. Byly to doslova dřevěná prkna, která měla zespodu přidělaná kolečka z kolečkových bruslí (případně čehokoliv, co bylo zrovna po ruce). 

Majitel surfařského obchodu Bill Richard už tehdy viděl ve skateboardingu velký potenciál i z hlediska podnikání a tak v Chicagu oslovil specializovanou firmu, která se zabývala výrobou kolečkových bruslí. Nechal si od nich vyrobit sady koleček, které pak montovali na dřevěné desky v jeho obchodě se surfy.

V roce 1965 se poprvé v televizi vysílal Národní skateboardingový šampionát.

Historie skateboardingu u nás

Přibližně v roce 1976 se na různých místech Československa začalo ozývat chrčení koleček. Ivo Škrabal v Poličce sestrojil skateboard podle návodu v časopise ABC, kde bylo vysvětleno, jak přibližně skateboard vypadá a jak funguje princip zatáčení. Bratři Formanovi (synové režiséra Miloše Formana, který odešel v roce 1968 do USA) si skateboardy přivezli z Ameriky z návštěvy u svého otce.

Kutilství

Na desku se nejčastěji používaly stavební překližky, dřevěné dveře od skříně, vyřízl se požadovaný tvar, navrtaly díry, jako grip posloužil šmirglpapír nebo pryž.

Komunita

Skateboardisté se začali potkávat, vznikala tak první komunita na našem území. Hlavními centry byla Praha, Brno, Polička, Žacléř, skateboardová komunita byla ale i v Olomouci a vůbec v různých koutech Československa.

Punkáči

Skateboarding byl v osmdesátých letech svázán s punkem, spousta skaters byli také punkeři. Za zmínku stojí třeba kapela Suchý mozky, jejíž frontman Ivan Zobák Pelikán předváděl na jevišti neskutečnou show s bratry Fromanovými. Měli originální kytary Fender, což bylo v té době takřka nepředstavitelné, protože u nás samozřejmě nebyly k sehnání. Vypráví se i o koncertu, kde Miloš Forman seděl uprostřed sálu na křesle, kouřil doutník a usmíval se. Koncerty byly každý večer na programu i na Summercampu v Prachaticích, hrál tu i Claus Grabke se svoji kapelou, mimo další zábavný program.

Profíci

Profesionální skateboardisté přijížděli do Československa i díky velkému úsilí, odhodlání a organizačnímu talentu Martina Kopeckého. Martin Kopecký organizoval závody, sháněl vybavení a výjezdní doložky, které umožňovaly našim skateboardistům vycestovat. Byl předsedou Evropské skateboardové asociace, organizoval mezinárodní závod Euroskate v roce 1988 v Praze. 

Tip na knihu a film

Historii československého skateboardingu přehledně mapuje kniha Prkýnka na maso jsme uřízli a film King Skate, který určitě pobaví i neskejťáky a diváky všech generací, nabízí vtipné scény i silné momenty skateboardingu v ČSSR.

| Video: Youtube

Zdroj: craness.cz, snowboard-zezula.cz