Budova lanškrounského gymnázia byla dlouhodobě ve vlastnictví města, což bylo dáno historickými okolnostmi v rámci restitucí. „Jednalo se o poslední budovu, ve které sídlí krajská škola a nebyla ve vlastnictví kraje. Proto jsme usilovali o převod objektu do krajského majetku tak, abychom do něj mohli investovat jak z vlastních zdrojů, tak s využitím evropských fondů. Převod se nakonec po dohodě s vedením města uskutečnil v roce 2020 s tím, že jsme jednoznačně garantovali následnou investiční činnost,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který plány kraje projednával se starostou města Radimem Vetchým při své únorové návštěvě Lanškrouna.

Mullet účes a ledvinky. Studenti se během Lanškrounského Majálesu vrátili v čase
Mullet účes a ledvinky. Studenti se během Lanškrounského Majálesu vrátili v čase

„První výraznou investicí je oprava střechy a čelní fasády směřující do náměstí J. M. Marků, kde patří mezi jednu z dominant. Nyní jsme se dostali do fáze, kdy již máme vybraného dodavatele stavby, která by měla vyjít přibližně na 26 milionů korun,“ uvedl hejtman Netolický.

Stavební práce se budou sestávat z rekonstrukce střechy, oprav komínů, hromosvodu a fasády včetně nového nátěru. Protože bude rekonstrukce náročná nejen z hlediska stavebních postupů, ale i časově, musí stavební firma rozvrh prací konzultovat s vedením školy.

„Stavební práce se budou provádět za plného provozu gymnázia, je tedy potřeba nastavit si harmonogram a podle něj následně postupovat. I přes tyto těžkosti jsem velmi rád za tuto investici a i za fakt, že je včetně rekonstrukce fasády, která do historického jádra Lanškrouna patří a bude určitě nejen budově, ale celému prostoru slušet,“ řekl radní pro školství Josef Kozel.