Lanšperk u Ústí nad Orlicí je malebně působící zřícenina nad údolím Tiché Orlice na strmém kopci nad řekou. Je to vzácný a ojedinělý typ plášťového hradu, což znamená, že je bez věží. Vznikl jako obranné a správní středisko Podorlicka v době vlády Přemysla Otakara 2. ve 13. stol.

R.1285 hrad daroval tehdy 14letý král Václav 2. Záviši z Falkenštejna, manželovi své matky Kunhuty. Záviš ho vlastnil až do své smrti r. 1290.

Od r.1304 ho měl v majetku Zbraslavský klášter, který se o něj pro velkou vzdálenost nemohl starat. Po zavraždění Václava r. 1306 hrad plenili loupežníci.

V roce 1425 a 1429 za husitských válek byl dvakrát dobyt husity.

V 16. stol. se již na hradě nebydlelo, sídlil tu jen správce a hrad chátral. Zdivo sloužilo jako stavební materiál v podhradí.

R. 1922 se Lanšperk stal majetkem obce, 1944-1947 zde Klub českých turistů provedl zabezpečovací práce a průzkum.

Do současné doby se zachovala mohutná obvodová zeď a sklepy.

K hradu se váže pověst, podle které se lanšperský pán spojil s čerty, aby vystavěli most mezi hrady Lanšperk a Žampach. Zavázal se, že zlikviduje všechny kohouty v okolí, aby nerušili svým kokrháním. Jedna žena v podhradí však svého kohouta zachránila, ten zakokrhal a čerti svůj slib nesplnili. Ze vzteku rozházeli kameny z nedokončeného mostu po celém okolí. Kameny se zde nacházejí dodnes a říká se jim Čertovy kameny.

Z hradu je pěkný pohled do údolí.

Alena Hesounová