Legiovlak dorazil na nádraží do Slatiňan a s ním i příběhy o osudu legií v Rusku. Množství nástěnných tabulí nás provází celým pobytem československých legionářů v Rusku a jejich návratem domů. Je zde ke zhlédnutí i dokument o předání ruského zlata. Dočtete se i kolik vagonů měly československé legie. Kdo má vojevůdcovské buňky, najde zde i popis toho, jak byly legie organizovány.

Československé legie je označení používané pro jednotky dobrovolnického zahraničního vojenského odboje Čechů a Slováků za první světové války. Příslušníci legií v Rusku se zúčastnili několika vítězných bitev války na ruském území. Bojovali a vítězili i v boji proti bolševikům. Dokonce měli v rukou ruský poklad. Ten ale vrátili bolševikům. Do Československa se legionáři vrátili z Vladivostoku mnoha strastiplnými cestami loděmi. Někdy i cestou kolem světa. 

Jaroslav Černý

Legiovlak ve Slatiňanech zůstal do neděle 26. června. Od 28. června do 3. července bude vlak parkovat v Sázavě, od 5. do 10. 7. v Ledči nad Sázavou a potom se přesune do Kuřimi, celý program Legiovlaku na letní prázdniny najdete zde Vstup do Legiovlaku je zdarma.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů.