Ryze „leteckým“ hostem letošního ročníku festivalu byl major Ivo Kardoš - display pilot JAS-39 Gripen, příslušník elitní 211. tygří letky, kterého diváci mohli vidět na leteckých přehlídkách například při společné akrobacii s Martinem Šonkou. Dalším speciálním hostem byl pan Aleš Vašíček, dokumentarista, mj. i účastník „trabantích“ cestovatelských výprav a člen první české posádky v nejnáročnějším balónovém závodu světa, Poháru Gordona Bennetta.

Dokument o této české účasti „ Dlouhý let“ byl na závěr nesoutěžně promítnut a sklidil velký ohlas. Další třešničkou na dortu zajímavých hostů byl bezesporu vizionář, vynálezce a úspěšný letec a letecký podnikatel Pavel Březina, který přistál nedaleko Dolní Dobrouče a ke kinu přijel vírníkem Calidus v úpravě Gyromotion, která umožňuje pohyb i po veřejných komunikacích.

Všechny hosty v průběhu odpoledne zpovídal moderátor festivalu a zároveň zástupce spolu pořádající letecké televize AirZone.TV pan Miroslav Oros. Tyto rozhovory zpestřily dobu mezi projekcí soutěžních snímků a hodnocením odborné poroty. Do té jako předseda opět usedl Jan Škrabálek, reprezentant ČR v paraglidingu a několikanásobný účastník závodů Red Bull X-Alps a Dolomitenmann. Spolu s ním filmy hodnotil Radek Strasmeier zastupující pořádající Spolek přátel vzduchoplavby a Zbyněk Smetana z Air Zone.TV. Porotu pak doplnili Ivo Kardoš a Aleš Vašíček.

Porota volila mezi 14 soutěžními snímky zobrazující široké spektrum leteckého sportu, od parašutismu až k vírníkům. Porotci nejlépe ohodnotili dokumentární snímek Tomáše Junga „Letadlo AERO 45“, který se velmi podrobně věnuje osudu vysoce uznávaného československého poválečného civilního letounu Aero 45 i nevděčného osudu jeho hlavního zalétávacího pilota Jana Anderleho. Druhé místo získal Jaroslav Jindra za film „GyRomania“ se záběry z cest po rumunské krajině z pohledu vírníku. Třetí místo získal poetický i vtipně pojatý záznam létání na paraglidingovém křídle „Dycky Šanov“ dobroučského paraglidisty Kamila Boháče. Tento snímek měl nejvíce příznivců i v publiku a tak jeho autor převzal i odměnu za „Cenu diváka“. Všechny úspěšné filmy díky přízni sponzorských firem získaly hodnotné ceny, kromě jiného krásné keramické džbány z dílny pana Marka Zamazala z Letohradu.

Na závěr programu poděkoval náčelník Marek Šnajdar jménem členů Spolku přátel vzduchoplavby všem, kteří se na přípravě a zdárném průběhu festivalu podíleli a jeho konání a ocenění vítězů umožnili – obzvláště pak obci Dolní Dobrouč, Pardubickému kraji, městu Letohrad, místním i leteckým firmám a organizacím, dále pak hostům festivalu a v neposlední řadě Miroslavu Orosovi a jeho AirZone.TV.

Marek Šnajdar