Vlastní projekt, byl ustaven v roce 1998 ve Velké Británii pod názvem Open Garden & Squares Weekend. Od r. 2010 je pod záštitou Národního památkového ústavu uskutečňován i u nás v České republice, vždy druhý víkend v červnu.

V tomto termínu budou v naší republice zpřístupněny dvě stovky jinak převážně nepřístupných zahrad. V Pardubickém kraji se otevírá veřejnosti osm zahrad. V seznamu zahrad jsou zastoupeny zámecké parky, klášterní a farní zahrady, arboreta, školní a botanické zahrady a řada zajímavých soukromých zahrad. Jedna z nejkrásnějších zahrad Východních Čech otevře svou pomyslnou zlatou bránu v obci Lichkov u Králík.

Mirai v plamenech, Nazareth rozplakal dámy. Jamrock slavil a roztančil Letohrad
Mirai v plamenech, Nazareth rozplakal dámy. Jamrock slavil a roztančil Letohrad

Jedná se o pozoruhodnou soukromou zahradu s názvem Kouzelná zahrada Lichkov. Zahrada je unikátní v mnoha směrech. Má zajímavou polohu na třech výškových úrovních, protéká jí řeka Tichá Orlice a je z ní pěkný pohled na okolní kopce. Rozkládá se na ploše tří tisíců metrů čtverečních.

Je koncipována v anglickém venkovském stylu s japonskými prvky. V mnohém se však vymyká běžnému standardu. Zahrada začala vznikat v roce 2005 na bývalé skládce suti a odpadků nezměrným pracovním úsilím a invencí jediného člověka bez jakéhokoliv zásahu zahradních architektů. Obdivuhodné dílo v sobě zahrnuje neuvěřitelnou plejádů nápadů, úžasný cit pro estetiku s lehce humornou nadsázkou a pozoruhodnou technickou erudici.

Motorkáři jí vzdají hold. S osmnáctiletou Anetkou se rozloučí blízcí v pátek
Motorkáři jí vzdají hold. S osmnáctiletou Anetkou se blízcí rozloučí v pátek

Majitel bez pomoci těžké techniky zajímavě vymodeloval terén, vybudoval rozsáhlou skalku z mnoha tun obrovských balvanů, s lopatou a krumpáčem sám vykopal patnáct metrů dlouhou umělou jeskyni, zasadil stovky okrasných květin a stromů, zrealizoval zajímavý vodní systém. V zahradě je rybník, soustava potůčků, altán, několik laviček, vodní kolo, nejstarší strom v obci, spousta rostlinných rarit a všudypřítomných obrovských balvanů.

Součástí zahrady je sbírka bambusů, málo známých stromů, okrasných travin, japonských javorů, kapradin, netřesků, skalniček, bohyšek, rhododendronů… Mnohé z rostlin a stromů byste hledali spíše v botanických zahradách. Zúčastnit se můžete i komentovaných prohlídek od majitele zahrady. V přilehlé budově bude připraveno několik výstav uměleckých řemesel a drobné občerstvení. Venku bude stánek s čepovaným pivem a uzeninami, které si budete moci sami opéci na připraveném ohništi. Na ploše zahrady jsou rozmístěny zahradní sochy v životní velikosti zhotovené metodou 3D tisku.

Víkend otevřených zahrad letos zahajuje zámecký park a oranžerie v Letohradě
Víkend otevřených zahrad letos zahajuje zámecký park a oranžerie v Letohradě

V jeskyni bude instalována expozice strašidel, rovněž zhotovených 3D tiskem. Součástí prohlídky bude i výstava obrazů generovaných umělou inteligencí. Sobotní i nedělní odpoledne zpestří harmonikáři, kteří pod korunami vzrostlých stromů vnesou do zahrady kouzlo improvizované zahradní slavnosti. Vstup s menšími rasami psů na vodítku je možný. Větší část zahrady je přístupná i vozíčkářům. Zahrada je otevřena v sobotu a v neděli od 9 do 18 hodin. Vstup je volný.