Podle zákona musí lidem v exekuci zůstat z jejich příjmů nezabavitelná částka. V praxi je bohužel běžné, že přicházejí i o toto minimum. Exekutor může vymáhat pohledávku srážkami ze mzdy a zároveň obstavit účet v bance, kam chodí dlužníkovi zbývající část mzdy. A právě tomu má chráněný účet zabránit – peníze, které se na něm soustředí, mají být pro exekutory nedotknutelné.

Lidé tak již nebudou muset kvůli obstavenému účtu řešit výplatu důchodů či dávek složenkou, domlouvat si v práci výplatu mzdy v hotovosti nebo složitě podávat návrh na částečné zastavení exekuce. Mělo by se tak ulevit jak dlužníkovi, tak exekutorům, soudům a zaměstnavatelům. Podmínkou založení chráněného účtu je, že člověk již má v bance účet zablokovaný exekutorem. Zřízení a vedení chráněného účtu má být zdarma a bude veden za stejných podmínek jako původní účet. Na rozdíl od běžných bankovních účtů však může mít každý pouze jeden chráněný účet.

Věříme, že jde o změnu k lepšímu a někteří z čtenářů tohoto článku možnost zřízení chráněného účtu uvítají. Potřebujete-li se poradit o řešení dluhů či exekucí, můžete se obrátit na naši Občanskou poradnu. Bližší informace a kontakty naleznete na webu www.uo.charita.cz.

Petra Hubálková, Oblastní charita Ústí nad Orlicí