Veijo Rönkkönen byl finský umělec a sochař, který se narodil v roce 1944. V mládí pracoval v továrně na papír a tam ho napadlo, že by mohl začít dělat sochy. Když mu bylo sedmnáct let, dostal první výplatu, za kterou podle vyprávění koupil mladé stromky jabloní a pytle s betonem. To proto, aby se mohl začít věnovat poněkud svéráznému sochařskému stylu. A pak už se svým koníčkem až do smrti v roce 2010 nepřestal.

Autor byl podivín, s hosty nemluvil

Všechny své sochy umístil Veijo Rönkkönen na zahradu svého domu, kde je po čase zpřístupnil veřejnosti. Jde o asi pět set kusů. „Ale nikdy za návštěvníky z domu nevyšel, aby s nimi promluvil. Místo toho měl knihu návštěv s výzvou, aby mu v ní lidé zanechali vzkaz,“ uvedl web Big in Finland.

Rönkkönen se totiž projevoval jako plachý a výstřední samotář.

Jak to vypadá v Zahradě soch Veijo Rönkkönena se podívejte na tomto videu:

| Video: Youtube

Na celkové kompozici výstavy svých děl si velmi zakládal. I proto nikdy nedovolil byť jednu za svých soch představit jinde než právě u jeho domu.

Celkově je soubor betonových soch ve městě Parikkala nedaleko ruských hranic velmi zvláštní. Jde zejména o výrazy postav. „Některé jsou ve tváři děsivé. Jiné navíc mají skutečné lidské zuby. A některé vydávají skrze reproduktory nesrozumitelné zvuky, což působí strašidelně,“ doplnil web Big in Finland.

Části z nich zase z břicha vyrůstají květiny, jiné jako přimrzlé sedí v temných zákoutích.


Nahrává se anketa ...

Na 250 soch jogínů

Nepřehlédnutelný je shluk asi dvou set padesáti vesměs nahých postav v různých jogínských pozicích. Prý tak autor chtěl ukázat i sám sebe, józe se totiž intenzivně věnoval, jak připomenul web Atlas Obscura.

Návštěvníci si sochy rádi fotí a ukazují na sociálních sítích.

Děsivé úsměvy i muž, co bičuje chlapce

„Sochy nejsou nijak zvlášť živé, vypadají spíše nadpozemsky. Často se zapadlýma očima a děsivými úsměvy,“ popsal Atlas Obscura.

„V některých místech to vypadá i tak, jako by sochy mohly každou chvíli ožít a setřást ze sebe plášť z plevele a listí, kterými jsou pokryty,“ popsala návštěvu reportérka Alexxa Gotthardtová z odborného webu Artsy.

Tu mimo jiné zaujaly výjevy, jako je například chlapík připomínající někdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna, který vyplazuje jazyk. Nebo socha chlapce, který se opírá o strom. Ale při bližším pohledu je vidět, že ho bičuje panovačný muž.

Otevřeno je i v noci

I proto se tu někteří jedinci necítí příliš dobře. Navíc v noci, kdy je park rovněž otevřený, jak uvedl web Museuot.

Podle odhadů místo ročně navštíví asi třicet tisíc hostů, aby mohli posoudit jednu z nejznámějších ukázek moderního finského umění. „Obvykle oceňují hravost a myšlenku sochařského parku pod širým nebem,“ konstatoval web Nordic Labour Journal.

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého