„Byl jsem ohromen tím, že jen jedno slovo může být použito k vyjádření tolika různých pocitů," řekl pro BBC Travel generální ředitel Curacao Marriott Beach Resort, Mark Nooren. Něco úžasného na ostrově zažijete doslova na každém rohu. Dushi vystihuje národní charakter Curacaa a pozitivní pohled místních na sladce plynoucí život. 

Curacao - turistický průvodce pro rok 2023

| Video: Youtube

Temná historie ostrova nezanechala šrámy 

Ostrov je již 400 let úzce spjatý s Nizozemskem. Jeho historie však sahá mnohem dál. Před 6000 lety bylo území původně osídleno indiánskými kmeny Arawak z jihoamerické pevniny.

Na konci patnáctého století potom ostrov čelil náporu Španělů, kteří z něj udělali svoji kolonii. V roce 1515 Španělé deportovali celou místní populaci a zotročili ji v měděných dolech na sousedním ostrově Hispaniola. Během nejtemnějšího období historie Curacaa na něm nezůstali žádní původní obyvatelé. 

Centrum města hýří životem 

Hlavním městě ostrova Curacao je Willemstad. Atmosféra místních barů a uliček je neopakovatelná. Město žije „dushi“ náladou. Necelých sto šedesát tisíc obyvatel tvoří směsici padesáti národností. Místní populaci tvoří ze 75,4 % černoši nebo míšenci Curaçaoné, 6 % Holanďané, 3,6 % Dominikánci a 3 % Kolumbijci, přičemž zbytek je z dalších karibských ostrovů, jako Venezuela a Surinama. Ti na ostrov přivezli nejen svůj jazyk, ale i afro - americko – evropskou kulturu.

Čisté ovzduší, moře a slunce dělá z karibského ostrovu ideální místo k žití. Ekonomika postavená  na turismu umožňuje vysoký životní standard místních obyvatel a ti si svoje turisty hýčkají.   

Z umění sálá teplo mateřského objetí 

V ulicích najdete celou řadu pestrobarevného pouličního umění. Oblíbeným motivem místních umělců jsou sochy Mama (matka) a Chichi (velká sestra) vyzdvihující kyprý ideál ženské krásy. Socha černošské ženy s nataženýma rukama vyzývá k mateřskému objetí.

Lidé si sochy prohlíží, obdivují a místní s nimi dokonce mluví. Symbol objímající matky v sobě navíc nese hlubší symboliku. Na ostrov přicházejí lidé všech tělesných konstrukcí a barev a bez ohledu na to jsou vítáni.

S motivem mámy přišla před 35 lety sochařka Hortence Brouwn.  Inspirace jí bylo pozorování, jak matky z Curacaa po celém ostrově seděly na jednom místě a užívaly si den, zatímco jejich děti byly ve škole. Dnes lze takové sochy nalézt po celém světě, včetně Holandska. Curacao jich má ale nejvíce. 

Lidé spolu komunikují 

Prožít něco úžasného (dushi) můžete na ostrově s kýmkoliv. Rodinou, sousedem i neznámým člověkem. Podle BBC Travel místní míní, že je to jedno z nejkrásnějších slov, které na ostrově mají. Obyvatelé vnímají slovíčko jako nástroj, který jim pomáhá spolu otevřeně mluvit a bez ostychu říkat, co pro ně druzí skutečně znamenají. „Na ostrově je v lidech rozhodně cítit dushi,“ míní Mark Nooren. 

Jedním z významů slova „dushi“ je „miláček“.  

Podle Sarah Harvey z BBC Travel souvisí slovo „dushi“ s jedinečnou curacaoskou filozofii vystihují vlastní „sladkou“ identitu ostrova v jediném slově.

Curaocané používají slovo „dushi“ k vyjádření mnoha pocitů a hraje velkou roli v jejich každodenním slovníku. Mimo jiné jej místní používají jako slangový výraz pro náklonnost. 

Ochutnejte smažené banány 

Při návštěvě místní restaurace šéfkuchaři jistě zalichotíte, když řeknete, že jídlo je „dushi“. Místní říkají: 'E kuminda ta dushai', což znamená, že jídlo je vynikající.

Filozofie „dushi“ se odehrává v každodenním životě ostrova, a proto není divu, že místní kuchaři se snaží nabídnout to nejlepší. Podle CK Fischer patří mezi nejtradičnější pokrmy ostrovní kuchyně dušená směs stoba, jejíž základ tvoří nejčastěji papája a hovězí, nebo kozí maso, dále pak polévka „guiambo“ z okry a mořských plodů, kukuřičná polévka „funchi“ a jako přílohu smažené banány.

Azurová pláž láká na prasata i želvy 

Ztělesněním slova „dushi“ ve smyslu něčeho úžasného je pro některé pláž Playa Porto Mar. Azurově čisté moře a oblázky jsou jako stvořené pro relax. Při troše štěstí na pláži narazíte i na mořské želvy. Netradiční zážitek bude mít turista i ze setkání se čtyřnohými přátelskými obyvateli ostrova. Lesní prasata se vyskytují na více plážích v Curacau, například Kenepa Beach.