S manželkou a dvěma malými dětmi vyrazil Radim z Blanenska na dovolenou v karavanu druhý rok po sobě. Letos už v červnu k chorvatskému Šibeniku ve střední Dalmácii. S mezizastávkou a přespáním v Rakousku. „Díky vozu jsme v cestování víc svobodní. S výběrem destinace i termínu. A nejsme ani tak svázaní časem odjezdu,“ usmívá se pár.

Karavan zaparkovali jen pár metrů od pláže. Stolek a plastové židle vybalili ve stínu vzrostlých stromů v luxusním kempu Amadria Park Šibenik. Ten patří k nejoblíbenějším v Dalmácii, má maximální ohodnocení od průvodce ADAC a i od návštěvníků. „Je vhodný pro děti. Máme dvě malé ve věku dva a čtyři roky,“ říká muž.

VIDEO: Amadria Park Šibenik

| Video: Youtube

Ukazuje na vedle stojící karavan, kde jsou další Češi. Amadria si pochvaluje jako skvělou volbu i pro aktivní dovolenou s pestrým zábavním programem pro děti i dospělé, s aktivitami na břehu i ve vodě. Od karavanu vidí třeba nafukovací dětské hřiště na moři.

Blízko je navíc Aquapark Solaris. „Děti si chtějí hlavně užít vodu. Jsou tady bazény, dětská hřiště i koutek,“ popisuje Jihomoravan. Jeho manželka dodává, že jsou spokojení. „Do českých kempů bych už nejela,“ konstatuje.

Cenově se podle nich snad i najde v Česku s podobnými službami levnější kemp, ale ne o moc. „Přitom zázemí tady v Chorvatsku je stokrát lepší,“ tvrdí.

close Počet oceňovaných kempů na Jadranu evropskými průvodci roste snad každým rokem. Patří mezi špičku v Evropě. info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Počet oceňovaných kempů na Jadranu evropskými průvodci roste snad každým rokem. Patří mezi špičku v Evropě.

Připojení na elektřinu je snadné, mají k dispozici i wifi. „Sprchy jsou sice pro všechny, ale čisté, personál se stará. V Česku zaplatíte padesát korun za pět minut sprchování teplou vodou,“ srovnává muž.

Areál je rozdělený na zóny. Prémiová místa jsou blíž k moři a mají rozšířené služby. Místa s napojením i na pitnou vodu stojí v sezoně pro čtyřčlennou rodinu se dvěma malými dětmi necelé dva tisíce korun za noc. Rodinu z Blanenska to ještě vyšlo o něco málo levněji.

Kapacita kempu je asi osm set lidí. Nechybí chatky či mobilheimy.

close Soutěžte s Deníkem. info Zdroj: Deník zoom_in Soutěžte s Deníkem.

Levnější i přes zdražení

Českým dovolenářům se v Chorvatsku podle oslovených cestovek stále nejlevněji vyplatí kemp a vlastní stan. „Kempy ale pro letošní sezonu obecně zdražily nejvíc ze všech ubytování,“ upozorňuje Lenka Laus z Travel Family.

Zájem je i tak velký. „Kempů jsme letos prodali rekordní množství. Je o ně velký zájem nejen v Chorvatsku, ale i severní Itálii. Stoupá obliba luxusních,“ říká Aleš Kotek z cestovní kanceláře České kormidlo.

V Chorvatsku je z čeho vybírat, počet tábořišť včetně mini variant se blíží k tisícovce. Téměř polovina z celkové kapacity připadá na kempy v Istrii. Podle Chorvatské kempingové unie je v zemi přes dvacet míst aktuálně oceněných jako ADAC Superplatz. Patří k nim i Amadria Park Camping Šibenik.

Na ostrově Krk se k nim řadí Baška Beach Camping Resort, který reportéři Deníku navštívili také. Obří pětihvězdičkový kemp s kapacitou 1890 lidí a více než pěti sty stáními se nachází u oblíbené Vela plaža.

Fotogalerie: Chorvatská pláž Vela

Téměř devadesát procent kempů v Chorvatsku se nachází podél pobřeží Jaderského moře nebo na ostrovech, zbytek v blízkosti jezer a řek. Předním vnitrozemským kempem je Plitvice Holiday Resort, severně od vstupu do známého Národního parku Plitvická jezera. Bývá označován za nejzelenější kempovou oázu v Chorvatsku s bazény, půjčením jízdních kol, rozmanitými hřišti. Nejlevnější místa lze nyní sehnat pro čtyřčlennou rodinu s malými dětmi za asi 1500 korun za noc.

Nechybí tam dražší nabídka luxusního glampingu – bydlení v korunách stromů, přímo u jezera či v indiánském týpí. Wifi připojení je opět samozřejmostí. Stejně tak i zhruba třikrát vyšší cena než u standardního ubytování.

Zhruba půl hodiny autem od Plitviček směrem k pobřeží lze využít ubytování v otevřeném kempu Big Bear Plitvice Camping Resort. Je levnější, za místo s plnou výbavou na trávníku a štěrku rodina zaplatí zhruba šest stovek za noc.

Plně věnovaný glampingu a zdravému životu je pak Arena One 99 v Medulinu na Istrii. Kemp stíní stoleté borovice.

Naopak obří kemp Straško na ostrově Pag je u Evropanů oblíbený i díky zábavě, mnohdy trvající do pozdních hodin. Na portálu Avtokampi.si jej nadšenci vybrali jako nejlepší kemp v Chorvatsku a Slovinsku.

Kempy v Chorvatsku oceněné ADAC Superplatz (poslední průvodce)

Istrie:
- Campsite Stella Maris
- Campsite Park Umag
- Aminess Maravea Camping Resort
- Campsite Aminess Sirena
- Lanterna Premium Camping Resort
- Campsite Zelena Laguna
- Istra Premium Camping Resort
- Campsite Mon Perin
- Campsite Val Saline
- Campsite Polari
- Campsite Veštar

Kvarner:
- Campsite Omišalj
- Krk Premium Camping Resort
- Baška Beach Camping Resort
- Ježevac Premium Camping Resort

Dalmácie:
- Campsite Straško
- Campsite Šimuni
- Zaton Holiday Resort
- Amadria Park Camping Šibenik

Kempingová asociace Chorvatska ocenila další kempy, z vnitrozemských pouze Plitvice Holiday Resort.

Zdroj: server AdriaCamps