Zahrada v britském městě Alnwick je mimořádná. Říká se o ní, že je to ta nejjedovatější na světě. Kromě jiného zde totiž mají asi sto druhů nebezpečných, toxických a škodlivých rostlin. Nicméně nejsou tu pouze jedovaté rostliny. Jde celkově o turisticky atraktivní areál.

„Zahrada Alnwick je jednou z nejambicióznějších nových zahrad na světě,“ tvrdí místní web Northumberland.

Jak zahrada Alnwick Garden vstala z popela

Počátky Alnwick Garden se datují do roku 1750, kdy její základy nechal vytvořit I. vévoda z Northumberlandu. Jeho následovníci pak zahradu upravovali a rozvíjeli. Dokonce se tu v pařeništích pěstovaly ananasy, jak připomíná internetová encyklopedie Wikipedia

Nejjedovatější zahrada:

| Video: Youtube

Vznikla také část ve stylu italského parku spolu s velkou zimní zahradou. Během II. světové války se zde však začala pěstovat zelenina a zahrada jakožto výstavní místo zanikla. Obnovu zahrad pak v roce 1997 iniciovala Jane Percy, tehdejší vévodkyně z Northumberlandu.

První fáze obnovy začala v říjnu 2001 a zahrnovala výstavbu vodní kaskády a počáteční osázení zahrad. V roce 2004 byl otevřen velký stromový dům, kde se nachází kavárna. V roce 2006 zahájilo provoz i návštěvnické centrum s kapacitou pro tisíc osob. A to rozhodně nebylo vše.

Jedová zahrada jako atrakce

V únoru 2005 ke komplexu přibyla část, v níž se nachází množství jedovatých a omamných rostlin. Samotná vévodkyně si totiž přála zahradu, jenž se bude lišit od běžných zahrad, zaujme svou odlišností a bude vzdělávat veřejnost.

„Jedová zahrada je domovem asi stovky druhů nebezpečných, toxických a škodlivých rostlin, z nichž každá má potenciál příchozí vážně ohrozit, ne-li usmrtit,“ uvádí oficiální web zahrady. Dokonce jsou návštěvníci před příchodem instruováni, že v nebezpečné části nesmějí v rostlinám ani čichat.


Nahrává se anketa ...

Jaké jedovaté rostliny v zahradě rostou?

Správce zahrady rovněž na svém webu uvádí, na co zde mohou návštěvníci narazit. Zajímavé je, že spousta lidí ani neví, že se s takovými rostlinami už v životě vlastně setkala. Například ve vlastní či sousedově zahradě. O jaké rostliny mimo jiné jde?

Štědřenec. 

close Štědřenec odvislý. info Zdroj: Wikimedia Commons, AnRo0002, CC0 zoom_in Štědřenec odvislý.

Štědřence jsou opadavé keře a nevelké stromy dorůstající výšky až sedmi metrů, mají zelenou kůru a vzpřímené nebo převislé větve. Štědřence produkují silně jedovatý takzvaný chinolizidinový alkaloid cytisin.

Otravy se projevují dlouhotrvajícím zvracením, mdlobami i průjmem. Při velké dávce může smrt nastat již do hodiny.

Rulík zlomocný. 

close Rulík zlomocný. info Zdroj: Wikimedia Commons, Karelj, CC BY-SA 3.0 zoom_in Rulík zlomocný.

Rulík je statná, až 180 cm vysoká vytrvalá bylina. Kvete od června do srpna. Plodem jsou černé kulovité bobule.

Obsahuje vysoké množství tropanových alkaloidů, které utlumují srdeční činnost a zastavují dech.Pro děti je smrtelné požití už tří bobulí rulíku, pro dospělého asi deset.

Skočec obecný. 

Skočec obecný je zase oblíbená okrasná rostlina, která je populární i pro svou nenáročnost. Semena obsahují obávaný jed ricin a rovněž alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého je zhruba dvacet semen, dítě usmrtí už pouhá tři semena. 

close Skočec obecný. info Zdroj: Wikimedia Commons, Roland zh, CC BY-SA 3.0 zoom_in Skočec obecný.


Smrt nastává do jednoho týdne od požití kvůli těžkému poškození jater, ledvin a sleziny._

Návštěvníci jedové části zahrady se mohou na rostliny dívat, ale je přísný zákaz se jich dotýkat „Nesmí stát příliš blízko rostlin. Nesmí je cítit, dotýkat se jich ani ochutnat žádnou z nich, protože všechny mají schopnost vás zabít. Proto do části s jedovatými rostlinami může najednou jen dvacet lidí, aby měl průvodce nad nimi dostatečný dohled,“ uvedl pro lifestylový web NPR hlavní zahradník Trevor Jones.

Web doplnil, že zahrada má i zvláštní povolení k pěstování rostlin koky a marihuany. Slouží zejména k osvětě, jak je lze medicínsky využít. Pro jistotu jsou však za mřížemi a míří na ně bezpečnostní kamery.

Co dalšího zahrada nabízí?

Přestože areál s jedovatými rostlinami je nejznámější částí zahrady, najdou se tady i další zajímavá místa. Jde o vodní kaskádu s vodotrysky a také stromový dům, který patří mezi ty největší v Evropě.

Za vysloveně magický pak patří pobyt v sadu japonských třešní, kterých je tu tři sta, což lze zase považovat za evropský unikát. „Kvetou od konce dubna do začátku května,“ uvedl web Visit Northumberland.

Rozkvetlé japonské třešně v Alnwick Garden:

„Zahrada je navržená tak, aby si ji užily všechny smysly příchozích. Je tu celkově sbírka více než čtyř tisíc odrůd rostlin k objevování,“ shrnuje web zahrady Alnwick Garden.

A komu se v této části Anglie líbí, může navštívit nedaleký hrad. Jde o velmi populární filmové místo – vždyť se objevil ve filmech z roku 2001 Harry Potter a Kámen mudrců i Harry Potter a Tajemná komnata.