ORLICKO

Vernisáž Krásy a Rozvoje
Kdy: sobota 1. dubna od 10.00
Kde: Zámek Nové Hrady
Za kolik: 2500 korun (cena v případě účasti na celodenní akci)
Proč přijít: V rámci projektu Krásky učí Krásky se uskuteční Vernisáž Krásy a Rozvoje na Zámku v Nových Hradech u Litomyšle. Celodenní zážitková a rozvojová akce pro ženy. Je určena všem ženám, které se chtějí inspirovat, chtějí prožít svoji krásu a hodnotu, touží udělat další krok ve svém životě, otevřít si své další dveře.


Vysokomýtský půlmaraton 2023
Kdy: neděle 2. dubna od 10.00
Kde: Amfiteátr M-Klubu, Vysoké Mýto
Za kolik: 250 korun
Proč přijít: Dobroběh Vás zve na Tvarmetal Vysokomýtský půlmaraton, který se se uskuteční v neděli 2. dubna 2023. V ceně startovného je čipová časomíra, občerstvovací stanice po trase a v cíli, kovová účastnická medaile, úschovna, fotograf na trati i v zázemí, fotokoutek, ocenění prvoběžců.

PARDUBICKO

Grand Festival smíchu
Kdy: 31. března od 19.00 hodin
Kde: Východočeské divadlo, Pardubice
Za kolik: od 430 korun
Proč přijít: Východočeské divadlo hostí od 27. března do 3. dubna 23. ročník Grand Festivalu smíchu. Mezi nejkvalitnější komediální inscenace, které se v Pardubicích „utkají“ o festivalové ceny, patří i osobitý výklad české divadelní klasiky Naši furianti ostravské Komorní scény Aréna. Ve Východočeské divadle je toto představení na programu v pátek 31. března od 19 hodin.


Úklid závodiště a prohlídka dráhy
Kdy: 1. dubna od 10.00 hodin
Kde: závodiště, Pardubice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Pardubické závodiště se zapojilo do 10. ročníku dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Krátce před začátkem letošní dostihové sezóny zaměstnanci Dostihového spolku společně s dobrovolníky uklidí okolí závodiště. Stačí přijít v sobotu v 10 hodin k hlavní bráně areálu. Přijít může kdokoliv, i neregistrovaní dobrovolníci. Odměnou pro zúčastněné bude komentovaná prohlídka dostihové dráhy po skončení úklidové akce.

Pardubické závodiště se chystá na sezonu. V sobotu se bude uklízet. Pomoci může každý.
Pomozte v sobotu uklidit pardubické závodiště. Odměnou bude prohlídka dráhy

Velikonoční jarmark s knihovnou
Kdy: 1. dubna od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Příhrádek, Pardubice
Za kolik: vstup na jarmark zdarma
Proč přijít: V sobotu můžete na pardubickém Příhrádku navštívit Velikonoční jarmark s knihovnou. Děti se mohou těšit na pohádku o Kašpárkovi (od 10.30, 14.30 a 16.30 hodin). Vystoupí také tanečnice Gaja s hady a kejklíř Rudy. Na louce za Příhrádkem bude pro děti připraven kolotoč a zvířata z farmy Apolenka. Po celý den bude možné ochutnat různé regionální dobroty, nakoupit knihy, čaje, ručně vyráběné šperky a další výrobky.

Velikonoce na zámku
Kdy: 2. dubna od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: zámek, Pardubice
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Nádvoří pardubického zámku zaplní v neděli netradiční jarmark, na kterém se představí prodejci velikonočních dekorací a regionálních produktů i kulturní instituce a střední školy Pardubického kraje. S tanci vystoupí soubor Lipka Pardubice. Koledníci ze Stradouně předvedou vodění jidáše – lidový zvyk, který se dostal až na seznam UNESCO. Pro děti budou připravené výtvarné dílny, soutěže, ukázky tradičních zvyků a hry, potěší se s mláďátky letošního jara. Uvidí koně, prasátka nebo králíky. Milovníci dobrého jídla se mohou těšit na mazance, jidáše, kynuté věnce a další velikonoční dobroty. V dílnách si můžete uplést pomlázku, vytvořit vlastní květinové vazby a dekorace, ozdobit perníčky, filcovat ovčí vlnu nebo ozdobit vajíčka.

Sezona začíná v sobotu 1. dubna také na Kunětické hoře u Pardubic.

Kunětická hora.
FOTO: Mimořádná událost. Kunětická hora brzy odhalí další svá tajemství

CHRUDIMSKO


Aprílová sobota
Kdy: sobota 1. dubna od 10.00
Kde: Tomáše Garrigua Masaryka 36, Slatiňany
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Na trase Slatiňany - Škrovád bude jezdit výletní vláček okružní jízdou se zastávkami na T.G.M., u kostela sv. Martina a zase zpátky po hlavní T.G.M. směr Škrovád náves a zase znovu dokola. Zastávka u kostela - návštěva zámku a stájí hřebčína Zastávka u školy - oslavy 90 let skautingu Zastávka Škrovád - jarní jarmark, dílny pro děti.


Aprílový jarmark
Kdy: sobota 1. dubna od 10.00
Kde: Náměstí, Chrast
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Jako na každý jarmark jsou i sem zváni prodejci tradičních výrobků, sezónního zboží, jídla, pití. Navíc se můžete těšit na aprílové žertíky. Hlavně však máte opět možnost zapojit vaši fantazii a vytvořit netradičního velikonočního beránka a toho přihlásit do soutěže.

SVITAVSKO


Velikonoce v muzeu
Kdy: sobota 1. dubna od 9.00
Kde: Městské muzeum a galerie, Svitavy
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Přijměte pozvání na sobotu 1. dubna 2023 do velikonočně vyzdobeného městského muzea, kde na vás mezi devátou hodinou ranní a pátou odpolední budou čekat tématické dílničky pro děti i rodiče, prodej ručních výrobků a jarních dekorací, tradiční velikonoční občerstvení, dětské hry a další program.


Burza vinylů a CD
Kdy: sobota 1. dubna od 11.00
Kde: Kotelna Music Club, Litomyšl
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Blues Café a Kotelna - Music Club Litomyšl pořádají další burzu vinylů a CD. Opět na tradičním místě v Kotelna Music Clubu Litomyšl od 11 hodin.