ORLICKO

Masopustní průvod

Kdy: sobota 18. února od 9.00
Kde: Tyršovo náměstí, Choceň
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Během sobotního masopustního průvodu v Chocni zahraje k tanci a poslechu Choceňačka, proběhne tradiční prodej zabijačkových specialit, pro děti bude připravena stezka s názvem Masopust na statku.

Masopust na Žampachu

Kdy: sobota 18. února od 9.00
Kde: Obecní úřad, Žampach
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Sraz masek je již od 8 hodin ve staré škole. Masopustní průvod v Obci Žampach začíná v 9 hodin, kdy masky přijdou pro klíč od obce, dále projdou celou vsí. Následovat bude zábava a živá hudba Bonobo opět ve škole, kde bude pro návštěvníky přichystán guláš a pivo.

PARDUBICKO

Holický masopust

Kdy: 18. února od 9.00
Kde: Holice
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Devatenáctý Holický masopust se uskuteční v sobotu 18. února. Maškarní průvod se vydá na trasu centrem města a potom zamíří do Starých Holic. Maškarádi vyjdou v 9 hodin od kulturního domu.

Přeloučský masopust a tahání vola na věž

Kdy: 18. února do 13.00
Kde: Přelouč
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Dům dětí a mládež Přelouč zve na masopustní průvod v maskách v sobotu 18. února. Sraz je před budovou Gymnázia a SOŠ v 12.45 hodin, průvod vyjde do ulic za doprovodu dechovky ve 13 hodin. Po příchodu na náměstí T. G. Masaryka proběhne program zakončený tradiční přeloučskou taškařicí "taháním vola na věž".

Sezemický masopust

Kdy: 18. února od 9.00
Kde: Sezemice
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Sezemický masopust se uskuteční v sobotu 18. února. Sraz je u hasičské zbrojnice v 9 hodin. V 9.30 hodin se uskuteční předání vlády lauferovi a odchod průvodu. Předpokládaný konec akce je v 16 hodin na hřišti TJ Spartak Sezemice.

Tip na příští týden: Polabinský masopust

Kdy: 21. února od 13.30
Kde: Pardubice
Za kolik: zdarma

Proč přijít: V pardubických Polabinách se masopust uskuteční v úterý 21. února ve 13.30 hodin. Sraz masek je před budovou úřadu Městského obvodu Pardubice II, ve 13.45 hodin dorazí průvod na náměstí Polabiny 1, ve 14 hodin k Pergole, v 14.15 na náměstí Polabiny 2, kde se uskuteční různá kulturní vystoupení. Masopustního průvodu se zúčastní polabinské základní a mateřské školy. O hudbu a zábavu se postarají DH Živaňanka, ZUŠ Polabiny, folklorní soubor Radost, žáci ze ZŠ Polabiny 1, flétnový a pěvecký sbor Polabinské píšťalky. Připraveny jsou zabijačkové pochoutky a koblihy.

Třebosický masopust

Kdy: 18. února od 13.00
Kde: Třebosice
Za kolik: průvod zdarma

Proč přijít: 23. masopustní průvod projde Třebosicemi v sobotu 18. února. Zahájení proběhne ve 13 hodin u zvonice na návsi. Během průvodu je pro účastníky připraveno bohaté pohoštění a soutěž o ceny. Do pochodu zahraje kapela Choltičanka pana Čermáka. Večerní masopustní zábavu od 20 hodin doprovodí kapela Jeden je vadnej.

Veselský masopust

Kdy: 18. února od 10.00
Kde: Veselí
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Tělovýchovná jednota Veselí ve spolupráci s obcí Veselí zve v sobotu 18. února na Veselský masopust. Nebude chybět průvod masek, hudební doprovod, kolo štěstí, pojízdné občerstvení, tombola a veselá zábava. Start v 10 hodin u hostince Mash. Masky vítány.

Dolnoředický masopust

Kdy: 18. února od 8 hodin
Kde: Dolní Ředice
Za kolik: zdarma

Proč přijít: TJ Sokol Dolní Ředice zve na Dolnoředický masopust. V sobotu 18. února vyjde průvod maškar v 8 hodin z dolního konce obce směrem k hostinci U Desatera, po obědě se masky vypraví směrem k části Horní Ředice po hlavní silnici.

CHRUDIMSKO

Staročeský masopust

Kdy: sobota 18. února od 8.00
Kde: Vortová
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Staročeský masopust v obci Vortová je pro místní občany po staletí přetrvávající tradicí, ale také pro široké okolí. Masopustní průvod obchází postupně během dne celou vesnici a po celý den průvod doprovází lidová dechová kapela Hlinečanka z Hlinska. Zdejší staročeský masopust je navíc již od roku 2010 zapsán na seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO.

Masopust Prosetín

Kdy: sobota 18. února od 7.00
Kde: Na hřišti, Prosetín
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Přijďte se pobavit na tradiční rej masek v Prosetíně. Masky se mohou hlásit v hospodě Na hřišti, nebo na Faceboou události. Sraz masek je v 7 hodin na místním hřišti. Začátek průvodu je stanoven na 7.30.

SVITAVSKO

Masopust a zabijačkové hody

Kdy: sobota 18. února od 13.00
Kde: Náměstí míru, Svitavy
Za kolik: zdarma

Proč přijít: V roce 2004 se ve Svitavách obnovila tradice masopustu a těšit se na něj můžeme také letos. V sobotu 18. února vyjde ve 13 hodin od Ottendorferovy knihovny průvod masek, aby před starou radnicí požádal starostu města o povolení k obchůzce. Následně bude pokračovat až na horní část náměstí Míru, kde se uskuteční i tradiční masopustní jarmark. Vzduchem opět zavoní zabíjačkové občerstvení s jitrnicemi, prejtem, tlačenkou, škvarky či polévkou.

Masopust Moravská Třebová

Kdy: sobota 18. února od 13.00
Kde: Charita, Moravská Třebová
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Průvod městem plný tradičních i obřích masek, hudba, bujará nálada i skvělé masopustní pohoštění řeznictví na nádvoří zámku v Moravské Třebové. Ve 13 hodin je sraz maškar u Charity v ulici Svitavská), následuje promluva pana místostarosty a průvod maškar po ulici Svitavská, Cihlářova, náměstí T.G. Masaryka, Zámecké náměstí, zámek za doprovodu bubenické formace Ritmo Factory. Poté bude program na nádvoří zámku. Tanec a zpěv za doprovodu lidového masopustního šramlu. Vystoupení bubeníku Ritmo Factory, divadelní vystoupení. Od dopoledních hodin prodej zabijačkových pochoutek a specialit jak studené, tak teplé kuchyně rodinného řeznictví a uzenářství Morávek z Vračovic.